22 lipca 2012

Bułgaria: Złote Piaski, Warna, Św. Konstantyn i Helena, Albena, Czajka, Kraniewo, Bałczik i Biała - plaże, pogoda, zabytki i wycieczki fakultatywne [Zdjęcia + Mapa]

Bułgaria od zawsze przyciągała polskiego turystę - kiedyś, bo nie było innego wyboru, dziś bo ten kraj ma wiele do zaoferowania i wciąż jest relatywnie tani proponując wiele ciekawych opcji spędzania czasu. Nie przypadkowo Bułgaria jest wybierana przez rodziny z dziećmy, młodzież, jak i osoby starsze. Jednym z dwóch najpopularniejszych kurortów w Bułgarii są Złote Piaski.

Zapraszam do przewodnika prezentującego najważniejsze kurorty Złotych Piasków z ich opisami oraz atrakcjami. Znajdziemy wśród nich luksusowe kurorty, jak i malownicze wioski, które rozsiane są wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, a to wszystko z bardzo dobrze rozwinietą bazą turystyczną, hotelową i gastronomiczną. Który zatem kurort Złotych Piasków będzie dla Was najlepszy?


Linia brzegowa w Bułgarii ma blisko 400 km, a przepiękne plaże gwarantują wypoczynek na najwyższym poziomie. Znajdziemy tam schodzące ku morzu pasmo Strandży i niskie w tym rejonie góry Starej Płaniny. Generalnie całe wybrzeże to teren falistych wzgórz, na których rosną liczne skupiska dębów karłowatych, a piękne widoki potęgują malownicze niziny. Wzdłuż wybrzeża znajdziemy siedem małych wysp wkomponowanych w linię brzegową. Linia brzegowa pełna jest przystępnych zatok kąpielowych i bezludnych plaż - oczywiście poza centrami turystycznymi. Powszechnie występują źródła mineralne, z których warto skorzystać, jeśli mamy ochotę na coś innego, niż tylko plażowanie i zwiedzanie. Złote Piaski rozciągają się pomiędzy Warną, a przylądkiem Kaliakra i są zlokalizowane w północnej części wybrzeża Morza Czarnego.

Temperatury wody w okresie letnim wahająca się około 28ºC, co zachęca zachęca do długich kąpieli. Klimat w Złotych Piaskach łagodny i przyjemny zachęcając do wypoczynku i plażowania. Sezon turystyczny trwa w Złotych Piaskach od czerwca do września. Jeśli chcemy uniknąć tłoku na plażach i spokojnie pozwiedzać piękne zabytki, to najlepiej wybrać się do Bułgarii  w maju, czerwcu lub we wrześniu. W środku lata można liczyć nawet na upały rzędu 35 stopni.


Jeśli chodzi o plaże, to Złote Piaski charakteryzują się głównie rozległymi, długimi, szerokimi i piaszczystymi plażami. Najpopularniejsze z nich znajdziemy w takich kurortach, jak Złote Piaski, Albena, Kraniewo i Bałczik. Piękna piaszczysta plaża położona jest na północ od przylądka Kaliakra oraz w miejscowości Irakli, gdzie góry Stara Płanina zlewają się z morzem. Nie ma problemu w Bułgarii na plażach z wypożyczeniem sprzętu do sportów wodnych lub też skorzystania z bogatego zaplecza gastronomicznego.


Złote Piaski, to obok Słoneczego Brzegu, najpopularniejszych turystyczny kurort Bułgarii. Położony on jest ok 17km od Warny. Znajdziemy w nim, jak sama nazwa wskazuje piękne, złote plaże, lasy, lecznicze źródła mineralne oraz kilka ciekawych zabytków. W Złotych Piaskach baza hotelowa jest bardzo zróżnicowana - począwszy od luksusowych hoteli, a skończywszy na prywatnych kwaterach. Będąc w Złotych Piaskach warto wybrać się do oddalonego o ok 4 km monastyru Aładża - najsłynniejszego klasztoru skalnego w Bułgarii oraz zwiedzić słynne katakumby, w których znaleziono przedmioty związane z historią tego miejsca. Najmłodszych na pewno zainteresuje aquapark, do którego wstęp kosztuje 30 lewa dla osób dorosłych, a dla dzieci poniżej 12 lat przewidziano różne zniżki. 


Warna jest to największe miasto na wybrzeżu, które zachowało w nienaruszonym stanie swoją architekturę. Jest to kurort bardzo kosmopolityczny - spotkamy tam turystów i marynarzy z całego świata, co tworzy niepowtarzalną atmosferę tego kurortu.  Warto zobaczyć w Warnie Mauzoleum Władysława III Warneńczyka oraz urokliwą starówkę z wieloma cennymi zabytkami, w której można podziwiać ormiańskie cerkwie i muzułmańskie meczety. Warto również odwiedzić Park Nadmorski, w którym oprócz muzeów, pięknych alejek spacerowych i kawiarni liczne atrakcje znajdą dzieci. Dodatkową atrakcją dla dzieci może być wizyta w delfinarium, gdzie specjalnie dla zwiedzających są przygotowane pokazy tresury. Warna to również liczne imprezy kulturalne, tak jak np. Wareńskie Lato czy Międzynarodowy Festiwal Jazzowy organizowany pod koniec sierpnia.


Św. Konstantyn i Helena jest jednym z najstarszych kurortów na wybrzeżu i od dawna cieszy się zainteresowaniem oraz uznaniem turystów z całej Europy. Według legendy historia kurortu wiąże się z Turkami, którzy znaleźli nad morzem ikonę św. Konstantyna i Heleny i uznając to za znak niebios wybudowali klasztor będący obecnie niebywałą atrakcją regionu. W miasteczku znajdziemy świetnie przygotowaną bazę hotelową i gastronomiczną, co sprawia, że jest to idealne miejsce na udany urlop wypoczynkowy. Słynne też są lokalne źródła mineralne, a miasteczko uchodzi za jedno z najlepszych w Bułgarii, jeśli chodzi o możliwości uprawiania sportów wodnych.

Albena to niewielki i malowniczy kurort, który zajmuje najpiękniejszą część wybrzeża na północ od Warny. Szczycie się on wspaniałą plażą, która w niektórych miejscach osiąda nawet 100 m szerokości, a dodatkowym plusem plaż w Albenie są wydmy, które chronią je od wiatrów wiejących od lądu. Kurort, mimo, że nie dużych romiarów, ma bardzo bogate życie nocne, które kwitnie po zmorku w licznych barach, pubach i dyskotekach. 


Czajka to kolejny kurort ze wspaniałą plażą oraz rozbudowanym zapleczem turystycznym. Jes to spokojna, oddalona ok. 4 km od centrum, dzielnica Złotych Piasków, położona w drodze pomiędzy kurortami Św. Konstantyn i Helena oraz Złote Piaski, ok. 15 km od Warny. Doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicy. 

Kraniewo rozciąga się nad malowniczą zatoką w kształcie podkowy, a znany on jest z długiej plaży z łagodnym zejściem do morza, co czyni ją idealną dla rodzin z dziećmi. 

Bałczik słynie z wspaniałego portu, w którym można obserwować fascynujące ławice małych rybek. Ciekawostką jest to, że miejscowe plaże przy odpowiednim oświetleniu wytwarzają charakterystyczną, srebrną poświatę, a wybrzeże w związku z tym określane jest Srebrną Riwierą. Szczególnie warto zobaczyć tu pałacyk królowej Marii, tzw. „Ciche gniazdo”, który otacza przepiękny ogród, a także imponujący ogród botaniczny.  


Biała to kurort, który charakteryzuje się pięknymi, piaszczystymi plażami oraz otaczającym je wspaniałym lasem.  Miejscowość szczyci się doskonałym lokalnym winem Dimiat oraz wieloma restauracjami serwującymi tradycyjną, bułgarską kuchnię. Wieczorem warto wybrać się do znanej na całą Bułgarię dyskoteki w Obzorze.


W Bułgarii jednostka monetarna to l lew (BGN), 1 BGN = 100 stotinek. I lew to około 2,1 zł. Do Bułgarii bez problemu możemy wziąć złotówki i wymieniać je w kantorach. Ceny za usługi, artykuły żywnościowe i przemysłowe uchodzą za najtańsze w porównaniu z krajami Unii Europejskiej. Warto przypomnieć również, że wyberając się do Bułgarii nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu. Wjeżdżając na teren Bułgarii należy przestawić zegarki o jedna godzinę do przodu. 


Będą w rejonie Złotych Piasków warto skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych, do najciekawszych należą: Pobiti kamyni, czyli fantastyczny rezerwat znajdujący się 18 km od Warny. Rezerwat przyrody Jaiłata i Kamienny, w którym można podziwiać prastare jaskinie wydrążone w okolicznych klifach służącym ludziom pierwotnym za domostwa. Przylądek Kaliakra, czyli dwukilometrowy cypel ze stromym wybrzeżem klifowym. Tuzłata - popularnego uzdrowiska. Nesebyr, jednego z najbardziej malowniczych miejsc wybrzeża, którego starówka wpisana została na listę UNESCO. Madara, czyli kolejne miejsce z listy UNESCO. Burgas z wielokilemtrową plażą. Istambuł - niezwykłego miasta, wizytówki Turcji.  

Ściągnij bezpłatnie wersję przewodnika w formacie .pdf do druku lub wzięcia ze sobą w podróż. Miej przewodnik zawsze przy sobie całkowicie za darmo! Spodobał Ci się przewodnik, a informacje w nim zawarte okazały się pomocne? Zrób pożytek z reklam znajdujących się na stronie i wspomóż tworzenie kolejnych przewodników! 


Darmowe przewodniki turystyczne pdf za free przewodnik do pobrania

Po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany do strony, na której po 5 sekundach w górnym prawym rogu należy kliknąć na napis "Skip Ad", co przekieruję Cię do strony z pobieraniem przewodnika. W razie jakichkolwiek problemów z pobraniem przewodnika zapraszam do kontaktu. 

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz