2 lipca 2012

Riwiera Czarnogórska: Budva, Becici, Sutomore, Bar, Ulcinj, Tivat, Igalo, Risan, Petrovac i Herceg Novi - plaże i zabytki [Zdjęcia, przewodnik i mapa]

Czarnogóra, zwana również Montenegro, należey do jednego z najciekawszych krajów w Europie, a do tego nie została jeszcze do końca odkryta przez turystykę masową, co sprzyja jej atrakcyjności. Jakie kurorty turystyczne są najlepsze w Czarnogórze, gdzie znajdziemy najlepsze plaże, rozrywkę, a gdzie zabytki? Zapraszam do sprawdzenia, czym potrafi zaciekawić Czarnogóra!

Czarnogóra to zachwycające krajobrazy - w szczególności riwiera, gdzie góry przeplatają się z błękitem wód, zabytkami oraz pachnącymi gajami oliwnymi. Mimo, że Wybrzeże Czarnogórskie nie jest zbyt długie, to każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Poniżej znajdziecie przewodnik po najsłynniejszych czarnogórskich miejscowościach turystycznych - można go również bezpłatnie ściągnąć lub wydrukować.  

Riwiera Czarnogórska jest zlokalizowana w południowej części Czarnogóry, przylega ona do Morza Adriatyckiego i graniczy z Albanią oraz Chorwacją, co czyni ją również doskonałym miejscem wypadowym do sąsiednich krajów. Riwiera Czarnogórska składa się z kilku rejonów: najważniejszym z nich jest Zatoka Kotorska, zwana najczęściej Boką Kotorską, pas wybrzeża należący do przepięknej Budvy nazywany „riwierą budwańską” i odcinek rozciągający się między Sutomore, a jedną z najpiękniejszych europejskich plaż w Ulcinj. Ta największa zatoka Adriatyku wcina się głęboko w północno-zachodnią część wybrzeża czarnogórskiego i składa się z kilku malowniczych zalewów, najbardziej imponujące jest jej zakończenie zwieńczone zalewami Risanskim i Kotorskim z turystyczną perełką - miastem Kotor.
Pierwszymi osadnikami tej części Czarnogóry byli Ilirowie walczący o dominację terytorialną z Rzymianami, po nich przyszedł czas na Gotów, którzy po podziale Cesarstwa Rzymskiego w V wieku, osiedlili się w tych rejonach. Duży wpływ na historię i kulturę Czarnogóry wywarło Bizancjum oraz kultura Saracenów, której to niestety Czarnogóra zawdzięcza zniszczenie wielu miast w dawnej historii. Wiek XIV zapisał się pod panowaniem państwa węgiersko-chorwackiego, nieco później do wybrzeży Czarnogóry dotarli Wenecjanie, którzy zaczęli kilkusetletnie zmagania z Turkami - za ich rządów nastąpił największy rozkwit kulturalny. Warto zaznaczyć, że krótki okres niepodległości państwa trwał zaledwie do roku 1918, kiedy weszło w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Chociaż całkowite wyzwolenie nastąpiło w roku 1944 trudne czasy powojennej Federacyjnej Republiki Jugosławii zawładnęły państwem na wiele lat. Po ciężkim i tragicznym okresie wojen bałkańskich w 1992 r. Czarnogóra związała się z Serbią, aż do 2006 r., kiedy po referendum niepodległościowym stała się niezależnym państwem.

   
A kiedy najlepiej wybrać się na Riwierę Czarnogórską? Nie wątpliwie jest to doskonałe miejsce na wypoczynek, ze względu na wysokie nasłonecznienie (ponad 200 dni w roku) i długi sezon kąpielowy. Typowy sezon turystyczny trwa od maja do października, a najwięcej turystów pojawia się w lipcu i sierpniu, niemniej wielu podróżników decyduje się na przyjazd do kraju w maju, czerwcu, wrześniu i październiku, kiedy najlepiej zwiedza się liczne zabytki, a temperatury sprzyjają górskim wycieczkom.


W Czarnogórze obowiązującą walutą jest Euro, czego konsekwencją są nieco wyższe ceny i porównywalne z polskimi, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i ceny związane z infrastrukturą turystyczną, szczególnie w nadmorskich kurortach.

Najważniejszym miastem Riwiery Czarnogórskiej jest Budva. Jest to wspaniały i historyczny kurort, w którym warto spędzić urlop w otoczeniu gór, wybrzeża zamkniętego klifem, bajecznej wysepki i lazurowego morza. Zwarta średniowieczna starówka zwana jest "Dubrownikiem w miniaturze", a przed laty była ona warowną twierdzą otoczoną pierścieniem murów obronnych. Będąc w Budvie warto odwiedzić katedrę św. Jana z górującą nad miastem wieżą, cerkiew Trójcy Świętej z charakterystycznymi biało-różowymi murami i owalną kopułą, kościółek św. Sawy, a także najważniejszy zabytek miasta – Cytadelę spełniającą liczne funkcje kulturalne. Miasto posiada rozbudowaną bazę hotelową, która jest najlepsza w kraju, jeśli chodzi o standard. Najważniejsza plaża to kamienisto-żwirowa, tętniąca życiem "Slovenska plaza" położona w centrum, żwirowa i długa plaża Jaz i piaszczysta z płytkim morzem Tresteno. Plaże w Budvie są niezwykle gwarne, a miasto wieczorami zmienia się w centrum wielu rozrywek, dyskotek, klubów nocnych i kasyn. W pobliżu miasta znajduje się wyspa św. Mikołaja, nazywaną "małymi Hawajami".


Becici jest jednym z najstarszych kurortów z dwoma pięknymi, dobrze zagospodarowanymi, piaszczystymi plażami. Z plaży zobaczymy miejską zabudowę rozłożoną na górskich zboczach i prześliczną zatokę należącą do entuzjastów lotów na spadochronie za motorówką. Becici to kurort polecany na wczasy rodzinne, wz względu na luksusowe hotele zgromadzone w osobnym kompleksie oddzielonym od miasta lasami piniowymi oraz dobre piaszczyste plaże. Na miejskiej plaży w lecie odbywają się prestiżowe zawody w siatkówce plażowej, w mieście znajdują się korty tenisowe, a turyści o mocnych nerwach mogą spróbować sił w paralotniarstwie.

Sutomore to kurort położony nad zatoką Sutomorski Zaliv dysponujący długą, piaszczysto-żwirową, dobrze zagospodarowaną plażą ze zjeżdżalniami, leżakami i słomianymi parasolami, położoną wśród bujnej roślinności i pięknych krajobrazów. Kurort słynie ze wspaniałych lokalnych restauracji i tawern. Będąc w tej iejscowości koniecznie musimy zobaczyć ruin twierdzy Haj-Nehaj i ciekawy kościół św. Tekli. Zatoka, w któej położony jest Sutomore, doskonale nadaje się do żeglowania i uprawiania windsurfingu, a miłośnicy snorkelingu i nurkowania z akwalungiem upodobali sobie okolice Czarnego Przylądka, gdzie można podziwiać podwodne ruiny osady. Kilka kilometrów od kurortu znajduje się mniej zatłoczona, piaszczysta plaża Maljevik, do której dociera także podmiejska kolejka.


Bar jest rozwijającym się miastem, ze świetną bazą noclegową, będące doskonałym miejscem wypadowym na zwiedzanie Czarnogóry. Plaże w okolicach Bar tworzy żwirowe wybrzeże, jednak jego plusem jest to, że plaże zlokalizowane są praktycznie w centrum miasta z widokiem na ważny port i malownicze wzniesienia. Wczasowicze często wybierają się również na żwirową plażę Veliki Pijeska położoną 10 km na południe od miasta. Turystyczną ciekawostką miasta jest jest zespół pałacowy Topolica oraz zabytkowa kolejka wąskotorowa Ciro. Warto wiedzieć też o pobliskiej, majestatycznej twierdzy Stari Bar.


Ulcinj to historyczne miasto, które było przed wiekami stolicą piratów. Dziś do jego największych atrakcji należy zabytkowa twierdza strzegąca miasta od strony morza, Wieża Balsica, tzw. mur cyklopowy czy wąskie uliczki wijące się po starówce z  wieloma sklepami i twaernami. Zachwyca również cerkiew św. Mikołaja oraz meczet Namadjah, gdyż w Ulcinj jest wiele pozostałości po Turkach oraz sąsiadujących z Czarnogórą Albańczykach. W Ulcinj funkcjonuje niewielka plaża miejska, niemniej wielu turystów przyjeżdża z całej riwiery, by chociaż chwilę spędzić na najwspanialszej i największej bałkańskiej plaży zwanej Velika Plaza - kilkunastokilometrowym pasie drobnego piasku o szerokości kilkudziesięciu metrów. Kurort posiada dobrą bazę noclegową z hotelami i apartamentami o rożnym standardzie, a także bogate życie nocne w licznych pubach i dyskotekach położonych przy samym wybrzeżu.

Tivat jest dużym kurortem pełnym ogrodów położonym w Boce Kotorskiej. Słynie on z najdłuższego w roku nasłonecznienia, wspaniałego śródziemnomorskiego klimatu, krystalicznie czystej wody oraz kilkunastu plaż doskonale nadających się do wypoczynku. Najbardziej znaną jest plaża Radovici z drobnym piaskiem mającym właściwości lecznicze Przyjemna z drobnym żwirem plaża Kalardovo położona jest wśród palm i rozciąga się blisko wysepki Prevlaka. Popularna wśród turystów jest pobliska wysepka Ostrov Cvijeca z ruinami klasztoru benedyktynów. 


Igalo to niewielki kurort turystyczny, znany jako miejscowość uzdrowiskowa za sprawą mułu charakteryzującego tę część Zatoki Kotorskiej. Jest to doskonałe miejsce dla turystów z dolegliwościami reumatycznymi i chorobami układu krążenia oraz rodzin z dziećmi, które doceniają przyjemną, miejscami piaszczystą plażę, delikatnie schodzącą do wody oraz bliskość atrakcyjnego pod względem turystycznym Herceg Novi.


Risan - najstarsza osada Zatoki Kotorskiej będąca doskonałym punktem wypadowym do okolicznych miast. W kurorcie znajdziemy kilka dobrych hoteli oraz kwater prywatnych. Do zabytków tej miejscowości należą doskonale zachowane rzymskie mozaiki, kilka świątyń oraz dwie twierdze Ledenice i Grkavac. Ciekawa jest także pobliska jaskinia, w której po opadach deszczu tworzy się jeziorko oraz monastyr Banja z ciekawymi ikonami.


Petrovac to promenada tonąca w zieleni, luksusowe hotele położone przy piaszczystym łuku plaży, sieć butików i sklepów oraz wyszukane restauracje. Jest to idealne miejsce dla szukających spokojnego wypoczynku na piaszczystej, dobrze zagospodarowanej plaży z grubym, czerwonym piaskiem i widokiem na dwie malownicze wysepki. W pobliżu kurortu znajduje się długa, żwirowa plaża Buliarica, gdzie każdy znajdzie miejsce dla siebie. 

Herceg Novi  jest kurortem z bogatą historią i wieloma zabytkami, w którym wypoczynek jest niezwykle pasjonujący i dzięki romantycznemu charakterowi zapada w pamięci na długie lata. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się długa promenada obsadzona plamami. Warto, a wręcz trzeba, zwiedzić niezwykłą starówkę z plątaniną wąskich uliczek prowadzących do masywnej twierdzy Kanli Kula, z której rozpościerają się niebywałe widoki na Zatokę Kotorską i okoliczne góry. "Miasto schodów" tak są nazywane niekończące się arterie i zaułki prowadzące wzdłuż wielu zabytków na plac Trg Herceg Stefana z cerkwią św. Michała Archanioła otoczoną czterema palmami. Uwielbiany przez turystów jest plac  Trg Nikole Durkovica z przytulnymi restauracjami. Herceg Novi to także dobre, luksusowe hotele oraz rozbudowana baza gastronomiczna. Najlepsze plaże można znaleźć idąc wzdłuż promenady i są to najczęściej żwirowe fragmenty brzegu i kąpieliska wydzielone na betonowym nabrzeżu.


Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Czarnogóry jest ważny dowód osobisty lub paszport, jednak podróżując autokarem czy samochodem przed wyjazdem należy się upewnić czy trasa nie przebiega przez kraje, gdzie wymagany jest paszport. Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Podgoricy www.podgorica.polemb.net

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Czarnogórze
Czarnogóra, Podgorica, Kozaračka 79, 81000
Tel.: 00 382 20 608 320, 00 382 20 608 321 Tel. dyżurny: 00 382 69 376 634 Faks: 00 382 20 658 581
podgorica.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.podgorica.polemb.net

Ściągnij bezpłatnie wersję przewodnika w formacie .pdf do druku lub wzięcia ze sobą w podróż. Miej przewodnik zawsze przy sobie całkowicie za darmo! Spodobał Ci się przewodnik, a informacje w nim zawarte okazały się pomocne? Zrób pożytek z reklam znajdujących się na stronie i wspomóż tworzenie kolejnych przewodników! 


Darmowe przewodniki turystyczne pdf za free przewodnik do pobrania

Po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany do strony, na której po 5 sekundach w górnym prawym rogu należy kliknąć na napis "Skip Ad", co przekieruję Cię do strony z pobieraniem przewodnika. W razie jakichkolwiek problemów z pobraniem przewodnika zapraszam do kontaktu. 


Polecam również:

2 komentarze:

  1. Jak najlepiej dojechać z Polski do Czarnogóry? Oto kilka propozycji:

    http://www.krzysztofgierak.pl/2012/07/dojazd-do-czarnogory-czyli-jak-dojechac.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Aktualne ceny produktów spożywczych, noclegów oraz paliwa w Czarnogórze (lipiec 2012) + kilka map turystycznych można znaleźć tutaj:

    http://www.krzysztofgierak.pl/2012/07/wakacje-czarnogora-2012-aktualne-ceny.html

    OdpowiedzUsuń