17 maja 2012

Lotnisko Londyn-Stansted dojazd z i do centrum Londynu [Aktualne ceny]

Dodaj napis
Port lotniczy Londyn-Stansted  jest położony 48 km na północny wschód od Londynu i jest to czwarty co do wielkości port lotniczy Wielkiej Brytanii,a trzeci co do wielkości obsługujący Londyn po Heathrow i Gatwick. Lotnisko to jest głównym węzłem dla irlandzkiego przewoźnika Ryanair w Wielkiej Brytanii. 

Gdy zdarzy nam się już wylądować na Londyn-Stansted  i musimy dostać się do centrum lub też odwrotna sytuacja: z centrum Lodnynu na lotnisko, jaki środek transportu najlepiej wybrać? W poniższym poście znajdziecie aktualne informacje o wszystkich możliwościach oraz mapę, która pokazuje lokalizację przystanków komunikacji miejskiej,  a także spis linii lotniczych oraz kierunków, obsługiwanych z Stansted.Dojazd pociągiem:
Stacja kolejowa na lotnisku położona jest poniżej budynku terminala. Każdy z pociągów posiada klimatyzowane wagony, duże przestrzenie na bagaże oraz specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych. Bilety mogą być zakupywane w maszynach z biletami lub w specjalnych okienkach na stacjach Lotnisko Stansted i Liverpool Station. Ceny biletów ze Stansted: £25 powrotny i £15 w jedną stronę Pociągi odjeżdżają co 15-30 minut, a do centrum Londynu pociąg jedzie około 45 minut (końcowa stacja London Liverpool Street). Tylko jeden pociąg w ciągu godziny zatrzymuje się na stacjach pośrednich: Stansted Mountfitchet, Bichop’s Stortford, Sawbridgeworth, Harlow Mill, Harlow Town, Roydon, Broxbourne, Cheshunt, Watham Cross, Enfield Lock, Brimsdown, Ponders End, Tottenham Hale, Hackney Downs. Central Trains – Midlands and the North. Połączenie łączy London Stansted z: Audley End, Cambridge, Ely, Peterborough, Leicester, Birmingham. W Peterborough można przesiąść się na inne połączenia do: Leeds, York, Newcastle oraz do Szkocji. W Leicester można się przesiąść na połączenia do Derby oraz Sheffield. Pociągi kursują 7 dni w tygodniu. Pierwszy pociąg w dni robocze odjeżdża z London Stansted o 5.27(poniedziałek-sobota), a w niedziele o 9.34. Ostatni pociąg do Cambridge odjeżdża o 20.20 (poniedziałek-sobota) i o 22.20 w niedziele. Strona internetowa Stansted Express: www.stanstedexpress.com

Dojazd autobusem:
Lotniskowa stacja autobusowa znajduje się pomiędzy strefami C i D Short Stay Car Park. Bilety na autobus można nabyć w biurach biletowych, w strefie przylotów w terminalu (6.00-21.30) lub też na stacji autobusowej (całą dobę) oraz w autobusach.

Linie National Express Airport:
Linia A6 kursuje do London Victoria w centrum miasta. Jeździ co 10 minut przez całą dobę.
Linia A7 kursuje do London Liverpool Street i London Victoria w centrum miasta. Jeździ co 30 minut, od 00:00 do 04.30.
Linia A9 kursuje do London Statford. Jeździ co 30 minut przez całą dobę.
Ceny biletów ze Stansted: £17 powrotny i £10 pojedynczy (Stansted - centrum Londynu)

Terravision Express Shuttle kursuje do London Victoria w centrum miasta. Jeździ przez całą dobę, mniej więcej co 30 minut. Odjeżdża ze stanowiska numer 26. Podróż trwa 75 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 8,50 funtów a w obie strony 14 funtów. Terravision Airport Shuttle kursuje do Bromley by Bow, London Liverpool Street Station (czas przejazdu 55 minut) oraz Finsbury Square (czas przejazdu 60 minut). Odjeżdża ze stanowiska numer 26. bilet w jedną stronę kosztuje 7 funtów, a w obie 12,50 funtów. Pierwszy autobus odjeżdża ze Stansted o 7.30 a ostatni o 1.00. Z Finsbury Square pierwszy autobus odjeżdża o 4.15, a ostatni o 23.30. Z Liverpool Street Station pierwszy autobus odjeżdża o 4.20, a ostatni o 23.35. Z Bromley by Bow pierwszy odjeżdża o 4.35, a ostatni o 23.50.

Linia London Hoppa kursuje do London Victoria, London Liverpool Street, Bayswater & Paddington (Lancaster Terrace). Autobusy dojeżdżają co 90 minut ze stanowiska 27.

Autobusy easyBus
Linia EB2 easyBus to połączenie z lotniska Stansted do centrum Londynu. Autobusy odjeżdżają co 30 minut, a w godzinach szczytu co 20. Więcej na temat linii easyBus EB2.

Transfery międzylotniskowe autobusowe (Gatwick, Heathrow, Stansted):
Heathrow - Stansted:
National Express oferuje 2-3 połączeń na godzinę. Podróż trwa około 90 minut. Połączenia są realizowane z mniejszą częstotliwością wieczorem, w nocy i wczesnym rankiem. Bilet w obie strony kosztuje od 26 funtów.
Gatwick - Stansted:
National Express obsługuje 1-2 połączeń na godzinę. Podróż trwa 2:45. Ostatni autobus odjeżdża ze Stansted o 21.00 a z Gatwick o 22.00. Bilet w obie strony kosztuje od 30 funtów.

Dojazd samochodem:
Jadąc z Londynu zjeżdża się z autostrady M11 zjazdem 8A, a jadąc z Cambridge zjazdem 8. Dalej podążamy za znakami, które pokierują nas na lotnisko. 

Dojazd taksówką:
Postój taksówek znajduje się przed terminalem. W celu zamówienia taksówki  należy przy wyjściu podejść do stanowiska "Taxi", gdzie otrzymamy numer auta do którego mamy się udać. Samochody stoją przy wyjściu na zewnątrz Terminalu. Korporacja nazywa się CHECKERCARS. Nr tel: 012 79661111. Koszt przejazdu do/z centrum Londynu to około 80 funtów. Polskiego kierowcę taxi można zamówić z polskiej korporacji FlyMiniCabs w Londynie poprzez stronę internetową www.flyminicabs.co.uk lub telefonicznie (0044) 208 7350 919. Koszt przejazdu do/z centrum Londynu to około 45 funtów.

Linie lotnicze i kierunki lotów:
Air Berlin (Düsseldorf)
Aurigny Air (Guernsey, Jersey)
Atlantic Airways (Vágar) [sezonowo]Atlasjet (Antalya, Istanbul-Atatürk)
Bmibaby (Belfast)Cyprus Airways (Larnaca)
easyJet (Alicante, Asturia Oviedo, Amsterdam, Barcelona, Belfast-International, Bilbao, Bodrum, Cagliari (Sardynia), Dubrownik, Kopenhaga, Edynburg, Genewa, Glasgow-International, Ibiza, Lublana, Lyon, Madera (Funchal), Málaga, Monachium, Neapol, Newcastle, Nicea, Palma de Mallorca, Praga, Split, Tallinn)
Germanwings (Hannover, Kolonia/Bonn, Stuttgart)
Turkish Airlines obsługiwane przez AnadoluJet (Ankara)
Pegasus Airlines (Bodrum, Istanbul (SAW)
Ryanair (Aarhus, Agadir, Alghero, Alicante, Almeria, Altenburg, Ankona, Angouleme, Barcelona/Girona, Bari, Bergerac, Berlin-Schönefeld, Biarritz, Billund, Bolonia, Bratysława, Brema, Brindisi, Brno, Bydgoszcz, Carcassonne, Cork, Cuneo, Derry,Dinard, Dublin, Dusseldorf (Weeze), Eindhoven, Faro, Frankfurt-Hahn, Friedrichshafen, Gdańsk, Genua, Glasgow-Prestwick, Gran Canaria,Göteborg-City, Granada, Graz, Grenoble, Hamburg/Lubeka-Blankensee, Haugesund, Ibiza, Jerez, Karlsruhe-Baden, Katowice, Kowno, Kerry, Klagenfurt, Knock, Korfu, Kraków, La Rochelle, Lanzarote, Limoges, Linz, Lourdes, Łódź, Madryt, Malaga, Marsylia, Mediolan/Bergamo-Orio-al-Serio, Memmingen, Montpellier, Murcja, Oslo Rygge, Oslo/Sandefjord-Torp, Palermo, Palma de Mallorca, Parma, Pau, Perpignan, Perugia, Pescara, Piza, Poitiers, Płowdiw ,Porto, Poznań, Pula, Reus (Barcelona), Rimini, Ryga, Rodos, Rodez, Rzym-Ciampino, Rzeszów, Saloniki, Salzburg, Santander, Santiago de Compostela, Saragossa, Sewilla, Shannon, Sztokholm-Skavsta, Stockholm Vasteras, Szczecin, Tampere, Teneryfa, Tulon, Tours, Trapani, Triest, Turyn, Walencja, Valladolid, Walencja, Wenecja/Treviso, Verona (Brescia), Wilno, Wrocław, Zadar)
WOW air (Reykjavík-Keflavík)

Strona internetowa lotniska: www.stanstedairport.com

Polecam również:

3 komentarze:

 1. Stansted Express niestety już sporo droższy: £32,80 za bilet powrotny i £ £23,40 w jedną stronę :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Stansted Express od 19 funtów w jedną stronę 2015 roku.
  ale oprócz pociągiem można easybusem lub national express, jest o wiele taniej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy w sobotę 27/11/2021 jeżdżą pociągi z lotniska stansted do londynu?

  OdpowiedzUsuń