21 kwietnia 2011

Kopalnia Orapa w Botswanie - prawdopodobnie najpilniej strzeżone miejsce w Afryce

Najpierw musimy się przenieść z Katowic kilka tysięcy kilometrów na południe, a dokładnie 8400 km w linii prostej do Afryki Południowej, a następnie jeszcze ok. 300 km na wschód wzdłuż 21 równoleżnika S. Gdzie się znajdziemy? W afrykańskim państwie Botswana, w Dystrykcie Centralnym, w mieście Orapa, na obrzeżach którego znajduje się kopalnia diamentów Orapa.

Kopalnia Orapa jest największą odkrywkową kopalnią diamentów na świecie - pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w  roku, od ponad 40 lat. Do tego jest najstarszą kopalnią w Botswanie, która zapoczątkowała diamentową erę tego afrykańskiego kraju i szereg zmian, które są z nią związane. O tym, że jest to prawdopodobnie najpilniej strzeżone miejsce w Afryce powiedział tytuł, a dlaczego?

Botswana jest największym na świecie producentem diamentów - dostarcza ponad 25% światowego zapotrzebowania tego cennego minerału (w rankingach ściga się z Rosją, której poziom wydobycia diamentów jest bardzo zbliżony, a według niektórych źródeł większy niż w Botswanie), którego nazwa wywodzi się z greckiego słowa. ἀδάμας adamas, co po łacinie znaczy "diamentum", czyli "niepokonany, niezniszczalny", a co nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału będącego najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie.

 Odkrywka w kopalni Orapa | Źr. www.dimensionguide.com

Kopalnia diamentów Orapa produkowała w połowie XXI wieku ok 16,3 miliona karatów, co w przeliczeniu na kilogramy daje nam 3260 kg diamentów, z czego większość to diamenty jubilerskie, czyli najwyższej klasy. Kopalnia Orapa zapoczątkowała swoją działalność w 1971 roku, po tym, jak 4 lata wcześniej, stwierdzono występowanie diamentów w rejonie jej wydobycia. Do dnia dzisiejszego działa bez przerwy, a w 1999 roku została rozszerzona o kolejne złoża, co pozwoliło podwoić jej pierwotne wydobycie.

 Kompleks kopalni Orapa wraz z miastem Orapa (dół, lewa strona) | Źr. www.maps.google.pl

Obecnie składa się ona z dwóch osobnych obszarów eksploatacyjnych, które łączą się przy powierzchni - cały kombinat obejmuje ponad 118 hektarów powierzchni. Powierzchni, której większość obszaru, stanowi księżycowy krajobraz ogromnych hałd, pustynno-skalnego krajobrazu, wszechobecnego pyłu, szarości, a przede wszystkim ogromnego zagłębienia, dziury, w ziemi, z której wydobywana jest skała płonna zawierająca drogocenny ładunek. To wszystko przecinają i oplatają szutrowe drogi, po których kursują ogromne ciężarówki, transportujące urobek do fabryki przetwórczej.

Ogromne ciężarówki transportujące urobek | Źr. www.debeersgroup.com

Słowo Orapa w lokalnym języku znaczy "miejsce spoczynku dla lwów", a sama kopalnia wraz z kopalniami Letlhakane, Jwaneng oraz Gaborone uruchomionymi w późniejszych latach w odległości od 50 do 120 km od Orapa, tworzy największy na świecie kompleks produkujący diamenty należący dodo firmy Debswana Diamond Company. Kopalnia Orapa zatrudnia ponad 3100 pracowników, dla których stworzono szpital, kompleks szkół oraz park rekreacyjny. Wydobycie w jej kompleksie jest dalekie od scen i sytuacji związanych z pojęciem "krwawych diamentów", kiedy to zyski czerpane z wydobycia diamentów czasami wręcz niewolniczymi metodami, finansują konflikty zbrojne na terenach krajów wydobywających diamenty (jak np. miało to miejsce w Sierra Leone).

 Nowy zakład przetwórczy kopalni Orapa | Źr. www.debeersgroup.com

Na koniec kilka ciekawostek i faktów: diamenty są najczystszą krystaliczną formą węgla. Powstają w procesie krystalizacji pod ogromnym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze w magmie wulkanicznej. O wyjątkowości diamentów wśród innych minerałów decyduje fascynująca gra świateł. Diament niezwykle silnie załamuje światło, a także bardzo silnie je rozszczepia. Brylantem nazywa się diament o szlifie brylantowym. edług specjalistów, prawdziwe brylanty zaczynają się od 0,3 karata (1 karat = 0,2 g). Ich wycena oparta jest o tzw. 4C czyli: crat - czyli masa, clarity  czystość, colour barwa oraz cut szlif. Pierwsze diamenty znaleziono w żwirach i piaskach rzeki Golconda w Indiach. Stara legenda hinduska głosi, że diament powstaje z pięciu elementów: wody, ziemi, nieba, powietrza, energii i stąd jego moc i niezwykłe właściwości.

Wideo z terenu wydobycia kopalni diamentów Orapa:


Polecam również:

1 komentarz:

  1. "Kopalnia diamentów Orapa produkowała w połowie XXI wieku ok 16,3 miliona karatów"
    Chyba ktoś przeniósł się do nas z przyszłości ;)

    OdpowiedzUsuń