24 kwietnia 2011

6. grupowe zdjęcie w Strzybnicy. Odsłona 2011

Wszystko zaczęło się w 2006 roku, kiedy to na zdewastowanej muszli koncertowej strzybnickiego parku po raz pierwszy spotkała się grupa ok 20 osób, które wzięły udział w akcji grupowego zdjęcia. Podczas kolejnych odsłon grupowego zdjęcia na Strzybnicy można było spotkać już osoby z Tarnowskich Gór i nie tylko, słońce, deszcz, wielką styropianową piątkę, wystawy, fotoakcję "Żywa lekcja", a sama muszla wzbogaciła się w nowy wizerunek. 6. odsłona grupowego zdjęcie będzie miała miejsce 25 kwietnia, o godzinie 15.46 - oczywiście na muszli koncertowej w Strzybnicy.

Można by zadać pytanie, czy to dalej tylko grupowe zdjęcie, czy może już coś więcej? W 2006 roku było 20 przyjaciół, skupionych w okół internetowej galerii brtk.strzybnica.com, w 2010 roku, pomimo zacinającego deszczu, w wielkanocny poniedziałek na muszli pojawiło się ok 80 osób. Ile będzie w tym roku? Obserwując Facebooka, zainteresowanie młodzieży tegoroczną akcją, spokojnie można spodziewać się ponad 100 osób, a że pogoda ma być łaska w tym roku dla organizatorów, tym większe prawdopodobieństwo, że zjawi się dużo osób.

W międzyczasie powstało Stowarzyszenie Projekt Strzybnica, które sprawiło, że Strzybnica - jedna z największych dzielnic Tarnowskich Gór - znowu zaczęła żyć kulturalnym życiem. Wśród licznych akcji Stowarzyszenie znalazł się Projekt Muszla, dzięki któremu muszla koncertowa, na której corocznie odbywa się grupowe zdjęcie, została odnowiona i pomalowana. Grupa Rebelart naniosła na jej wnętrze najbardziej charakterystyczne motywy kojarzące się z dzielnicą. Uporządkowania doczekał się również niewielki park otaczający muszlę.

Odnowiona muszla w strzybnickim parku

W tym roku organizatorem akcji jest Bartek Zylla, z nieistniejącego już niestety Projektu Strzybnica. Jego coroczna rejestracja grupowego zdjęcia weszła w skład międzynarodowej wystawy pt. "36", którą można było zobaczyć w marcu 2010 roku w katowickim Rondzie Sztuki. "Zdjęcie grupowe miało na celu zebranie w jednym miejscu osób, aby na chwilę przywrócić to miejsce do życia. Prezentowane prace pokazują, jak akcja rozwija się z roku na rok, a jednocześnie jakie zmiany zaszły w świadomości mieszkańców." można było przeczytać w opisie wystawy.

Galerie zdjęć z poszczególnych lat grupowego zdjęcia można zobaczyć na tutaj, a poniżej wideo z ubiegłorocznej odsłony. Do zobaczenia w lany poniedziałek o 15.46!Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz