4 kwietnia 2011

Kwiecień z kulturą żydowską 2011 [Program]

Nowy, być może ciekawy dla niektórych, może groźnie brzmiący dla innych, ale na pewno oryginalny i wyjątkowy - festiwal "Kwiecień z kulturą żydowską" startuje już za kilka dni w województwie śląskim. Będzie to miesiąc wydarzeń związanych z dziedzictwem żydowskim województwa śląskiego: wycieczki, wystawy, warsztaty dla dzieci, wykłady, spotkania i koncert Raphaela Rogińskiego.

Miło mi poinformować, że Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki jest jednym z współorganizatorów tego wydarzenia. Głównym organizatorem jest będzińska fundacja Brama Cukermana Biblioteka Śląska oraz TSKŻ w Katowicach.

Dlaczego oryginalny i wyjątkowy? Bo po raz pierwszy jest to efekt współpracy kilku stowarzyszeń i organizacji z terenu województwa śląskiego, którego pracują w różnych formach z tematyką dziedzictwa żydowskiego na naszym terenie. Dzięki bogatemu i różnorodnemu programowi mam nadzieję, że każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie, a paleta wydarzeń jest szeroka - od wycieczki, przez wystawy, do koncertu - poniżej znajduje się cały program festiwalu.Temat pozostałości po społeczności żydowskiej oraz jej obecnej działalności i statusu co jakiś czas przewija się zarówno w regionalnych, jak i ogólnokrajowych mediach. Jednych być może on przeraża, innych cieszy - są osoby, które wolałyby o tym temacie zapomnieć, a także są osoby, które są gotowe do żywej dyskusji. Żadna z postaw nie zmienia jednak faktu, że spuścizna Żydów zamieszkujących kiedyś teren woj. śląskiego jest dalej widoczna w krajobrazie naszych miast - gdzieś bardziej, gdzieś mniej - a jednym z naszych obowiązków jest należyta opieka nad pamięcią o tej religii i kulturze.

Festiwal ma za zadanie nie tylko pielęgnować pamięć, ale też zaciekawić, rozbudzić ciekawość, skłonić do pytań i dalszego poznania tematyki dziedzictwa żydowskiego. - Pragniemy, aby mieszkańcy dowiedzieli się o pracy jaką wykonują ludzie, najczęściej pasjonaci, na rzecz zachowania dziedzictwa żydowskiego w
naszym regionie
- wyjaśnia Karolina Jakowienko z Bramy Cukermana -  Wydarzenia, które odbędą się w kwietniu (głównie w Katowicach) mają przybliżyć problem ratowania tegoż dziedzictwa, upamiętniania mniejszości żydowskiej, a także mają opowiedzieć o tej pięknej, dumnej kulturze i tradycji - dodaje.

Program "Kwietnia z kulturą żydowską" 2011 kształtuje się następująco:

11 kwietnia | Biblioteka Śląska, Katowice, Plac Rady Europy 1
Godzina 17.00 wernisaż wystaw: "Przybyli, odeszli, są... Żydzi Polscy", "Katowickie Synagogi w 110. rocznicę uroczystego otwarcia Nowej Synagogi", "60 lat Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce - oddział Katowice"
Godzina 18.00  koncert: Raphael Rogińśki - "Żydowska muzyka miejska"

13 kwietnia | Biblioteka Śląska, Katowice, Plac Rady Europy 1
Godzina 15.00 Spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą polską publicystką,  tłumaczką i filozofką żydowskiego pochodzenia, redaktorem i felietonistką pisma „Midrasz” 
Godzina 16.00−18.00 Panel dyskusyjny z udziałem  organizacji zajmujących się dziedzictwem żydowskim w województwie  śląskim: Fundacja Brama Cukermana (Będzin), Stowarzyszenie Zikaron (Gliwice),  Stowarzyszenie Jerusza (Wodzisław Śląski), Fundacja Or Chaim (Katowice),  Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki (Tarnowskie Góry), Muzeum Miejskie „Sztygarka” (Dąbrowa Górnicza) oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów  w Polsce o/Katowice, Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa ZOOM  (Warszawa)
Godzina 18.00   Projekcja filmu "8 historii, które zmieniły świat" reż. Ivo Krankowski (org. ZOOM)

18 kwietnia
Godzina 12.00  Warsztaty dla dzieci "Poznajemy kulturę żydowską"  prowadzenie TIKA Studio |  Biblioteka Śląska, Katowice, Plac Rady Europy 1
Godzina 12.00 Wycieczka "Szlakiem katowickich judaików" | Zbiórka pod pomnikiem spalonej synagogi przy ul. Mickiewicza. Prowadzenie TSKŻ o/Katowice
Godzina 16.30 Wykład "Żydowskie dziedzictwo powiatu gliwickiego" - cmentarze w Wielowsi, Toszku, 
 Pyskowicach i Sośnicowicach. Prowadzenie: Grzegorz Kamiński |  Biblioteka Śląska, Katowice, Plac Rady Europy 1
Godzina 17.00 Wykład "Żydowskie ślady" - najciekawsze zabytki żydowskie w województwie śląskim. Czy jest nam potrzebny szlak zabytków żydowskich?  Prowadzenie: Dariusz Walerjański |  Biblioteka Śląska, Katowice, Plac Rady Europy 1
Godzina 18.00 Występ grupy tańca żydowskiego "Klezmer" z Cieszyna |  Biblioteka Śląska, Katowice, Plac Rady Europy 1

26 kwietnia | Biblioteka Śląska, Katowice, Plac Rady Europy 1
Godzina 17.00 Promocja książki "Oskarżona: Wiera Gran" oraz spotkanie z autorką  Agatą Tuszyńską
 
28 kwietnia 
Godzina 17.00 Wycieczka po Będzinie "Śladami 30 000 będzińskich Żydów" | Zbiórka pod marketem Lidl (Będzin, ul. 11 Listopada), Prowadzenie: Fundacja Brama Cukermana


Wydarzenia towarzyszące:
17 kwietnia | Godz. 14.00−16.00 | Dzień otwarty gliwickich cmentarzy żydowskich - zwiedzanie z przewodnikiem  cmentarzy żydowskich w Gliwicach przy ulicy Na Piasku oraz przy ulicy Poniatowskiego.
6 kwietnia | Godz. 18.00 | Wernisaż wystawy "Chasydzi w Lelowie" - fotografie Arkadiusza Ławrywiańca | Galeria Katowice, ul. św. Jana 10
do 30 kwietnia | wystawa "Żydowskie ślady w Gliwicach | Galeria "Sklepik z Marzeniami" - Gliwice, ul. Górnych Wałów 13 
11 i 13 kwietnia | Słodka Manufaktura Leona |  Retro stoisko „Słodkiej Manufaktury Leona”, produkującej ręcznie trufle i inne czekola dowe frykasy według przedwojennych rodzinnych receptur, będzie ustawione podczas  wydarzeń "Kwiecień Kultury Żydowskiej"
Kwiecień | Wystawa w holu głównym Biblioteki Śląskiej "Marian Hemar (1901-1972) - w rocznicę urodzin"

Co jest warte podkreślenia: na wszystkie imprezy wstęp wolny!


Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz