1 grudnia 2014

Jarmarki bożonarodzeniowe w Europie i Polsce 2014/2015 - który wybrać? Terminy, opisy i mapa

A1 Jarmark Bożonarodzeniowy Berlin Jarmark Świąteczny 2014 2015 Foto Zdjęcia Wyjazdy
Jarmarki bożonarodzeniowe na trwałe już wpisały się w tradycję okresu przedświątecznego w wielu miastach Europy i Polski. Nie tylko te najsłynniejsze w Berlinie, Dreźnie, Wiedniu, czy Pradze przyciągają wycieczki z całego świata, ale również coraz więcej polskim miast organizuje jarmarki świąteczne, które każdego roku przyciągają setki, jeśli nie tysiące, turystów. Jarmarki bożonarodzeniowe są też czasami dużą atrakcją turystyczną danego miasta lub regionu, co potwierdza coroczne zainteresowanie ich tematyką.

Przedstawiamy w tym tekście najciekawsze i największe jarmarki bożonarodzeniowe w Europie - znajdziecie zatem tutaj informacje o jarmarkach w Czechach, Niemczech, na Łotwie lub Austrii + podpowiedzi, gdzie wybrać się na jarmark świąteczny w Polsce. Zamieściliśmy tutaj również terminy jarmarków świątecznych 2014/2015, aby łatwiej Wam było zaplanować pobyt. Na samym końcu mała mapa, która pokazuje lokalizację opisywanych jarmarków.


Zapach grzanego wina, trochę mrozu, często i śnieg padający z nieba, a do tego tysiące rozbłyskujących wszędzie światełek i atmosfera świąt Bożego Narodzenia, ale nie w taniej komercyjnej formie - jarmarki świąteczne w całej Europie zapraszają każdego. Jak gwarantują organizatorzy każdy znajdzie na nich coś dla siebie. Jeśli planujemy wizytę w grudniu w jednym z poniższych miasto, to odwiedźmy opisywane jarmarki - jeśli nawet nie dla tradycji i atmosfery świąt, to chociażby, aby spróbować lokalnych smakołyków.

10 największych i najciekawszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie


1. Jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie 

Jarmark świąteczny w Berlinie to nie jedna impreza, a kilka różnych jarmarków, które w okresie świątecznych zapełniają przestrzeń miejską Berlina. Do najciekawszych jarmarków bożonarodzeniowych w Berlinie w tym czasie należy ten organizowany w centrum Gendarmenmarkt - wyróżnia się on bogatą ofertą kulturalną, jednak dzięki temu wstęp na niego jest płatny i po godzinie 14.00 należy kupić bilet za 1€.

A1 Jarmark Bożonarodzeniowy Berlin Jarmark Świąteczny 2014 2015 Foto Zdjęcia Wyjazdy
Jarmark świąteczny w Berlinie | Fot.www.urbanite.net
Charakterystycznym elementem najstarszego jarmarku świątecznego w Berlinie - Berliner Weihnachtszeit przy Roten Rathaus - jest ogromny diabelski młyn, który góruje nad otaczającymi budynkami. Jarmark charakteryzuje się zachowaniem tradycji pochodzących z XIX wieku, dzięki czemu słynie ze swojej atmosfery.

Kiedy? Jarmark świąteczny w Berlinie odbywa się w terminach 24 listopada 2014 - 04 stycznia 2015

2. Jarmark świąteczny w Pradze

Czeski jarmark świątecznych w Pradze jest szczególnie lubiany przez dzieci. Dlaczego? Znajdziemy na nim mini zoo, pokazy bajek świątecznych, targi pacynek, występy artystyczne i inne atrakcje dla najmłodszych. Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze odbywa się na rynku Starego Miasta oraz na placu Wacława, a Praga skąpana w śniegu i dźwiękach bożonarodzeniowej muzyki ma swój klimat i urok.

Jarmark słynie z czeskich kryształów, ręcznie robionych kubków ceramicznych oraz tradycyjnych czeskich wypieków, które najlepiej podobno smakują popijane miodem pitnym lub zagryzane pieczonymi kasztanami.

Kiedy? Jarmark świąteczny w Pradze odbywa się od 29 listopada 2014 do 6 stycznia 2015.

3. Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie

To właśnie Drezno gości najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech, który swoimi tradycjami sięga wieku XV. Mowa oczywiście o Striezelmarkt, który swoją nazwę zawdzięcza plecionej bułce Striezel, która jest wypiekana z ciasta drożdżowego, a która obecnie znana jest pod nazwą Christollen. Dużą atrakcją jarmarku Striezelmarkt jest wysoka piramida, na kondygnacjach której poruszają się figurki związane z Bożym Narodzeniem.

A3 Jarmark Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny 2014 2015 Foto Zdjęcia Wyjazdy Opis Terminy Cena  Drezno Niemcy
Jarmark w Dreźnie | Fot. www.bridgeakademie-froehner.de
O ile wstęp na jarmark Striezelmarkt jest bezpłatne, o tyle na jarmark historyczny, który odbywa się na zamku Wettynów jest już płatne - w roku 2014 jest to koszt 2 €. Znajdziemy tam wiele stoisk, które pokazują dawne pracę rękodzielnicze. Będąc w Dreźnie koniecznie trzeba spróbować opisywanego już ciasta Christstollen oraz kupić figurę kominiarza wykonaną z suszonych śliwek, a która nosi nazwę Pflaumentoffl.

Kiedy? Jarmark świąteczny w Dreźnie odbywa się od 27 listopada do 24 grudnia 2014.

4. Jarmark świąteczny w Budapeszcie

Na placu Vorosmarty i pod Bazyliką św. Stefana każdego roku znajdziemy stragany jarmarku świątecznego stolicy Węgier. Tak na prawdę w opisywanych miejscach odbywają się dwa różne jarmarki, jednak są one bardzo blisko siebie, zatem będąc w Budapeszcie bez trudu można odwiedzić oba. Wizytówką świątecznego Budapesztu i jego jarmarków jest ogromny świetlny kalendarz adwentowy, który to każdego dnia o godz. 17.00 otwiera kolejne swoje okienko. Kalendarz można znaleźć na fasadzie budapesztańskiej cukierni - Gerbeaud.

Impreza bożonarodzeniowa w Budapeszcie, to również szereg imprez kulturalnych. Udział w nich wieczorami na pewno umili grzane wino, w szczególności białe grzane wino oraz kürtőskalács - słodka rolada posypana cynamonem i cukrem.

Kiedy? Jarmark świąteczny w Budapeszcie trwa w dniach 28 listopada 2014 - 01 stycznia 2015.

5. Jarmark bożonarodzeniowy w Kolonii

Podobnie, jak wcześniej, również w niemieckiej Kolonii odbywa się nie jeden, a kilka jarmarków bożonarodzeniowych, dokładnie to sześć. Jarmarki w Kolonii znajdziemy pod gotycką katedrą Kölner Dom, na Alter Markt, na Neumarkt, na Rudolfplatz, a także średniowieczny jarmark bożonarodzeniowy przy Muzeum Czekolady i statku żeglugi po Renie. Nie przypadkowo, to właśnie Kolonia każdego roku na organizowanych u siebie jarmarkach bożonarodzeniowych gromadzi jedną z największych ilości turystów.

A4 Jarmark Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny 2014 2015 Foto Zdjęcia Wyjazdy Opis Terminy Cena  Kolonia Niemcy
Kolonia podczas jarmarku świątecznego | Fot. www.t-online.de
W takiej ilości imprez znajdziemy bogatą ofertę kulturalną, jeszcze większą ofertę gastronomiczną różnych wypieków, przekąsek, potraw dużych i małych, mniej i bardziej sycących. Na pewno warto spróbować pieczonych jabłek z orzechami i cynamonem w zalewie z grzanego wina, a wszystko popić różnego rodzaju nalewkami.

Kiedy? Jarmarki świąteczne w Kolonii trwają od 24 listopada 2014 do 23 grudnia 2014.

6. Jarmark świąteczny w Bratysławie

Jest to zdecydowanie jeden z najmniej komercyjnych jarmarków w Europie, jednak jego oferta, czy urok, w niczym nie odbiegają od jarmarków w innych krajach. Słowacja i jej największy jarmark świąteczny to ponad 100 stoik, gdzie kupimy regionalne produkty, potrawy oraz napoje, a także różnorodna oferta kulturalna - koncerty, przedstawienia i akcje świąteczne.

Jarmark świąteczny w Bratysławie odbywa się na Placu Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava. To właśnie tam najlepiej spróbować lokszy, czyli placka z ciasta ziemniaczanego nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą. Brzmi dziwnie? Smakuje wyśmienicie!

Kiedy? Jarmark świąteczny w Bratysławie odbywa się od 21 listopada do 23 grudnia 2014.

7. Jarmark bożonarodzeniowy w Rydze na Łotwie

Ryga nigdy nie słynęła z jarmarków bożonarodzeniowych, jednak od ponad 10 lat organizuje swój jarmark, który coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na mapie jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Każdego roku na placu Dome, w centrum starego miasta, odbywają się koncerty, warsztaty oraz działa specjalna poczta świąteczna.

A5 Jarmark Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny 2014 2015 Foto Zdjęcia Wyjazdy Opis Terminy Cena Ryga Łotwa
Jarmark w Rydze | Fot. www.travelmyne.de
Na rozstawionych stoiskach kupimy i spróbujemy łotewskich mięs i wędlin, grzanego wina, prażonych migdałów oraz czeka na nas duży asortyment lokalnego rękodzieła i wyrobów ludowych. Warto odwiedzić jarmark w Rydze, jeśli ktoś ma ochotę na coś innego, niż ogromne jarmarki niemieckie.

Kiedy? Jarmark w Rydze odbywa się w datach 29 listopada 2014 - 9 stycznia 2015.

8. Jarmark świąteczny w Wiedniu

Szukacie inspiracji, by odwiedzić Wiedeń? Niech jarmark świąteczny będzie zatem doskonałą okazją, by odwiedzić stolicę Austrii. Wiedeń zaczaruje wtedy nie tylko niezwykłą barokową architekturą, ale również największym w Austrii jarmarkiem bożonarodzeniowym. Znajdziemy na nim nie tylko duży kalendarz adwentowy odmierzający czas do świąt, ale też dużą choinkę, która każdego roku jest przywożona z innego landu, Drzewo Serc szczególnie ulubione przez zakochanych, a także czekać na Was będzie "Poczta w chmurach".

Na stoiskach jarmarku w Wiedniu znaleźć można tradycyjne wyroby rzemieślnicze, słodkości i specjały regionalnej kuchni (warto skosztować na przykład strucle jabłkowe i samodzielnie destylowane wódki) oraz ogromny wybór drobnych prezentów i upominków. 

Kiedy? Jarmark świąteczny w Wiedniu trwa od 15 listopada do 24 grudnia 2014.

9. Jarmark bożonarodzeniowy w Kopenhadze 

Dania i Kopenhaga zapraszają na kilka jarmarków. Te najpopularniejsze to w Nyhavn, ogrodach Tivoli, na Havnegade lub Christianii, czyli mikropaństwie hippisów. To wszystko w przestrzeni Kopenhagi, która stanowi ciekawą alternatywę na świąteczny wyjazd. Warto ten wyjazd zaplanować w ten sposób, aby 13 grudnia być w ogrodach Tivoli, gdzie odbywa się tradycyjna procesja św. Łucji.

A6 Jarmark Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny 2014 2015 Foto Zdjęcia Wyjazdy Opis Terminy Cena  Wiedeń Austria
Jarmark bożonarodzeniowy we Wiedniu | Fot. www.willkommen-oesterreich.at
Każdego roku duński jarmarki bożonarodzeniowe odwiedza ponad milion osób, którzy próbują m.in. lokalnych specjałów nie tylko z Danii, ale również innych krajów Skandynawii. Jarmark w Kopenhadze jest dobrą okazją również, by posłuchać skandynawskiej muzyki oraz podpatrzeć, jak wyglądają święta w krajach z tego kręgu kulturowego.

Kiedy? Jarmark bożonarodzeniowy w Kopenhadze odbywa się: 15 listopada 2014 - 04 stycznia 2015.

10. Jarmark świąteczny w Brukseli

W okresie przedświątecznym cała Bruksela żyje jarmarkiem świątecznym, gdyż zajmuje on całą powierzchnię starego miasta wraz z Grand Place. Znajdziemy tam nie tylko niezliczoną ilość kramów, stoisk i budek, ale również ogromne lodowisko, artystyczne instalacje, ciekawy program kulturalny oraz tysiące światełek bożonarodzeniowych, które rozjaśniają Brukselę po zmroku.

Jarmark w Belgii jest doskonała propozycją dla osób lubiących kulinarne podróże, gdyż w Brukseli skosztujemy specjałów z całej Europy, nie tylko produktów regionalnych. Nie zabraknie oczywiście słynnej belgijskiej czekolady, która podczas jarmarku świątecznego występuje pod każdą postacią.

Kiedy? Jarmark świąteczny w Brukseli trwa od 28 listopada 2014 do 04 stycznia 2015.

A7 Jarmark Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny 2014 2015 Foto Zdjęcia Wyjazdy Opis Terminy Cena  Bruksela Belgia
Bruksela i jej jarmark bożonarodzeniowy | Fot. www.mundo-presse.de
Polska również nie ma czego się wstydzić - od kilku lat organizujemy już duże jarmarki świąteczne, które ściągają nie tylko turystów z Polki, ale również z innych krajów. Do największych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce należą te organizowane w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie. Zobaczcie, kiedy odbywają się wspomnienia jarmarki i gdzie jeszcze warto się wybrać?

Największe jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce 2014/2015

1. Jarmark we Wrocławiu na rynku | 25 listopada - 24 grudnia
2. Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu na Rynku Nowomiejskim | 15 grudnia - 23 grudnia
3. Jarmark świąteczny w Krakowie | 27 listopada - 27 grudnia
4. Jarmark w Gdańsku na Targu Węglowym | 5 grudnia - 22 grudnia
5. Jarmark świąteczny w Warszawie na rynku oraz pod PKiN | 26 listopada - 8 stycznia
6. Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu | grudzień 2014

Jarmark Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny 2014 2015 Foto Zdjęcia Wyjazdy Opis Terminy Cena
Jarmark świąteczny we Wrocławiu | Fot. http://www.fotocommunity.de/

Przykładowe ceny i oferty wyjazdów na jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

  • Przykładowy wyjazd na jarmark bożonarodzeniowy do Berlina

Opis: 
Dzień 1: Wyjazd z Polski wg. rozkładu jazdy, nocny przejazd do Berlina.
Dzień 2: Przyjazd do Berlina w godzinach porannych, spacer po mieście: Parlament Niemiecki - Reichstag, Gendarmenmarkt, ulica Unter den Linden, Uniwersytet Humboldta, Opera Berlińska, Katedra św. Jadwigi, Neue Wache, Nikolaiviertel, Alexanderplatz, wieża telewizyjna, Katedra Berlińska, ul. Kurfuerstendamm, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, Mur Berliński, Checkpoint Charlie. Czas wolny na uczestnictwo w jarmarku świątecznym. Wyjazd z Berlina w godzinach wieczornych.
Dzień 3: Powrót do Krakowa oraz innych miast w godzinach nocnych/porannych. 

Cena zawiera: Przejazd autokarem / wc, cafe bar, video, klimatyzacja / lub busem /klimatyzacja/; Opiekę pilota;  Ubezpieczenie NNW + KL; podatek VAT Cena nie zawiera: 1. Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów  25 EUR 2. Opłata za system tour guide (obowiązkowa)  5 zł

Cena: od 199 zł/os. Link do oferty tutaj >>>

  • Przykładowy wyjazd na jarmark bożonarodzeniowy do Wiednia

Opis:
1 dzień: Wyjazd z poszczególnych miast zgodnie z rozkładem. Przejazd nocny przez Polskę, Czechy.
2 dzień: Poranny przyjazd do Wiednia i krótkie zwiedzanie stolicy Austrii. W programie m.in. Katedra, Hofburg, Ratusz, wiedeński Ring z zabytkami (obiekty zwiedzane z zewnątrz). Po zakońćzeniu zwiedzania czas wolny, który możemy spędzić Jarmarkach Bożonarodzeniowych.
Wiedeń przed każdymi świętami Bożego Narodzenia przemienia się w krainę przepięknych światełek, drewnianych chatek,cudownej muzyki i lokalnych, świątecznych przysmaków. W powietrzu unosi się zapach korzennie przyprawionego wina, a takže słychać gwar rozbawionych ludzi. Dzieciaki szaleją na bajkowych karuzelach lub przepięknych lodowiskach. Najpiękniejsze Jarmarki w Wiedniu to m.in Altwiener Christkindlmarkt w kótrym znajdziemy teatrzyk kukiełkowy, Jarmarki na Rathausplatz, Karlsplatz lub na dziedzińcu pałacu Schonbrunn. Zbiórka w godzinach wieczornych i wyjazd w drogę powrotną do Polski.
3 dzień: Przyjazd do poszczególnych miast w Polsce.

W cenie zapewniamy: przejazd autokarem klasy LUX (barek, klimatyzacja, WC, DVD), zwiedzanie według programu, opieka pilota,
Dodatkowo płatne obowiązkowo: opłata administracyjna i parkingowa 10 zł/os. - płatne obowiązkowo w autokarze; ubezpieczenie KL/NNW - 10 zł/os.

Cena: od 199zł/os. Link do oferty tutaj >>>

Mapa wybranych jarmarków bożonarodzeniowych 2014/2015 w Europie


Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz