10 lutego 2013

Film dokumentalny o Śląsku, o Lipinach "Kiedyś będziemy szczęśliwi" Pawła Wysoczańskiego [Cały film]

Dawno już nie było tutaj żadnego postu o Śląsku, postanowiłem zatem to nadrobić, a to za sprawą ciekawego filmu, o którym ostatnio głośno w Internecie, a na pewno "śląskim" Internecie. Chodzi o film pt. "Kiedyś będziemy szczęśliwi" Pawła Wysoczańskiego, który można zobaczyć cały już online, m.in. na YouTubie. Smaku filmu dodaje to, że muzykę skomponował do niego Michał Lorenc.

Lipiny, to jedna z bardziej znanych dzielnic Śląska, leżąca na terenie miasta Świętochłowice. Niestety znana z tej negatywnej strony, jako jedna z najbiedniejszych dzielnic, gdzie szerzy się degradacja ekonomiczna, społeczna i często ekologiczna. Mimo wszystko film "Kiedyś będziemy szczęśliwi" przedstawia je z innej strony, strony, którą nie każdy z nas widzi, a które pokazuje, że Lipiny wcale nie są takie złe. Na pewno warto zobaczyć ten film, który jest skierowany nie tylko dla sympatyków Śląska.


"Kiedyś będziemy szczęśliwi" to opowieść beznadziejna, wprowadzająca w marazm, ale i  jednocześnie przepełniona pukającym do tylnych drzwi, optymizmem. Filmem o (nieosiągalnych) marzeniach ludzi z "pustego obszaru"". filmweb.pl

Lipiny to jedna z 5 dzielnic Świętochłowic, którą zamieszkuje około 8.000 osób. Lipiny są starą dzielnicą, która powstała w XVIII wieku, a jej największy rozwój przypadł na XIX wiek w związku z intensywnym rozwojem przemysłu. Dzień, w którym na Śląsk wkroczyła Armia Czerwona był najgorszym dniem w historii Lipin. Wprawdzie koniunktura przemysłowa nadal była wysoka, lecz jego eksploatacja diametralnie się zmieniła. Przestano inwestować w jakość i rozwój, a skupiono się na rabunkowym wydobyciu jak największej ilości kopalin. Po wyczerpaniu się złóż na Lipinach oraz ogólnoświatowym załamaniu przemysłu, w dzielnicy postępowała degradacja ekonomiczna, ekologiczna i społeczna. Po 1989 roku na Lipinach nastąpiły dalsze patologie. Dzielnica stała się ogólnośląskim symbolem biedy i alkoholizmu. Wyburzono wiele familoków, a te które zostały są (wszystkie!) w fatalnym stanie technicznym.

Cały film zobaczyć można tutaj:


Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz