6 lipca 2012

Przewodnik po Portugalii: Azory - przyroda, zabytki, plaże, turystyka [Zdjęcia + Mapa]

Azory stanowi 9 wysp pochodzenia wulkanicznego, które są rozrzucone na Oceania Atlantyckim około 1500 km od stolicy Portugalii - Lizbony. Azory to wczasy, na które czeka się latami i nigdy się ich nie zapomina. Która wyspa jest najciekawsza, na której znajdziemy najlepsze plaże, hotele lub osobliwości przyrody?

9 wysp wchodzących w skład Azorów oznacza się niepowtarzalnym klimatem, a każda z nich jest inna. Łagodny krajobraz przeplata się a nich z majestatycznymi kraterami i kalderami, klify z pięknymi plażami, a to wszystko w bajkowych pejzażach otoczonych bezmiarem oceanu, przed którym Azory stanowią już ostatni przystanek.


Azory to po portugalsku Açores, co znaczy jastrzębie. Jest to archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych należących do Portugalii, położony ok. 1500 km od wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego, zaliczany jest do Makaronezji. Na przestrzeni 650 km rozciągają się trzy główne grupy wysp (grupa zachodnia: Flores i Corvo, grupa centralna: Faial, Pico, São Jorge, Graciosa i Terceira, grupa wschodnia: São Miguel i Santa Maria). Wyspy mają pochodzenie wulkaniczne, o czym świadczy m.in. zróżnicowana rzeźba terenu, skaliste wybrzeża, liczne jeziora kraterowa oraz wygasłe wulkany. Warto zaznaczyć, że archipelag jest nadal obszarem aktywnym sejsmicznie! Wyspy mają powierzchnię k. 2,3 tys. km² (największa São Miguel – 759 km²).


Pokaż Przewodnik po Portugalii: Azory - przyroda, zabytki, plaże, turystyka [Zdjęcia + Mapa] na większej mapie

Azory położone są w odległości ok. 900 mil morskich od Lizbony i ponad 2000 od brzegów Ameryki Północnej, na 39º 43' stopniach szerokości geograficznej północnej, co nadaje im stosunkowo łagodny klimat. Temperatura nie przekracza 23 °C latem, a zimą nie spada poniżej 10 °C. Dość wysokie opady i bardzo intensywne wiatry, wiejące na Azorach nieprzerwanie od lutego do listopada (tzw. Wyż Azorski), sprawiają, że pogoda jest bardzo nieprzewidywalna. Sezon turystyczny na Azorach trwa cały rok.  Północno-zachodnie wyspy są nieco chłodniejsze i bardziej wietrzne, a południowe cieplejsze z łagodniejszym klimatem, podobnie jest z opadami, które obficiej występują na północy. Temperatura wody ze względu na wpływ ciepłych prądów oceanicznych w lecie ma średnią temperaturą 22°C, natomiast w zimie 18°.


Na wyspach znajduje się wiele wulkanów; jeden z nich, Pico jest jednocześnie najwyższym wzniesieniem Portugalii (2351 m n.p.m.). Ostatnia erupcja wulkaniczna miała miejsce w 1957 roku, kiedy wybuch Vulcão dos Capelinhos powiększył powierzchnię wyspy Faial o ok. 1,5 km². Dzięki żyznej, wulkanicznej glebie i umiarkowanego klimatu szata roślinna wysp jest wyjątkowo bogata. Na wyspach występują wody geotermalne, gejzery i śródlądowe jeziora, powstałe w kraterach wygasłych wulkanów.


Wyspy były znane już w starożytności Fenicjanom, zostały ponownie odkryte w 1427 roku przez Portugalczyków, którzy około 1432 roku rozpoczęli kolonizację wysp osadnikami z prowincji Alentejo i Algarve. Zajęcie Azorów przypisuje się adeptowi szkoły morskiej Henryka Żeglarza, Gonçalo Velho. Od 1466 na archipelag przybywa wielu Flamandów i Francuzów z północy. Za pierwszą większą osadę uważa się założoną w 1478 Angra do Heroísmo, której zabytkowe centrum wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, podobnie jak krajobrazy winnic na pobliskiej wyspie Pico. W 1872 roku dwóch emigrantów z portugalskiej kolonii w Makau założyło na wyspie São Miguel czynną do dzisiaj, jedyną w Europie plantację herbaty.  Do 1984 roku Azory były ostatnim miejscem w Europie, w którym dozwolone było wielorybnictwo. Jest to ważna stacja morska dla statków i jachtów przepływających przez Ocean Atlantycki. Podczas jednej ze swoich podróży przebywał tu Krzysztof Kolumb. W miejscowości Horta na wyspie Faial znajduje się sławna pośród miłośników żeglarstwa Café Sport - prowadzona nieprzerwanie od 1918 roku tawerna, do której wciąż można przesyłać korespondencję pocztową, za pomocą której żeglarze komunikowali się dawniej z rodziną. Od 1976 roku wyspom nadano częściową autonomię, rozszerzoną następnie w 1980 o uprawnienia organów regionalnych w zakresie zarządzania gospodarką i finansami. 

Azory swoją nazwę zawdzięczają podróżnikowi Goncalo Velho Cabralowi, który dotarł na Santa Marię w 1427 r. i przez przypadek wszechobecnego myszołowa pomylił z jastrzębiem nadając archipelagowi nazwę „acor” oznaczającą właśnie tego ptaka, a nazwa Azory przetrwała wiele stuleci. 

 
Sao Miguel to największa wyspa archipelagu ze stolicą Azorów Ponta Delgada - miasteczkiem, które położone jest pomiędzy wulkanicznymi wzgórzami oferując turystom ciekawe zabytki i liczne atrakcje. Kurort ten posiada świetnie rozbudowaną bazę hotelową oraz gastronomiczną. Koniecznie trzeba odwiedzić wzgórze Reduto da Mae de Deus, z którego rozciąga się wspaniała panorama miasta. Miasto posiada również wiele kościołów wartych zobaczenia - szczególnie polecane są te barokowo, z najbardziej znanym Igreja Matriz de Sao Sebastiao. Z pałaców warto zobaczenia jest  Palacio da Conceicao mieszczący siedzibę władz. Jeśli chcemy poznać bliżej historię Azorów, to wybierzmy się do Museu Carlos Machado, natomiast wypoczynkowi i leczniczemu relaksowi sprzyjają gorące źródła w ogrodzie Vale de Furnas. Przyroda wyspy ma wiele do zaoferowania - turystycznym hitem jest Kaldera Siedmiu Miast z bliźniaczymi jeziorami, które miały powstać z łez księżniczki opłakującej stratę ukochanego pasterza, a także jaskinie Gruta do Carvo. Plaże na wyspie w większości są ciemne, kamienisto-piaszczyste, pochodzenia wulkanicznego.


Santa Maria to wyspa, na którą zawitał Krzysztof Kolumb wracający z odkrycia Nowego Świata, a charakteryzuje ją nieco łagodniejszy klimat, niż pozostałe wyspy z racji położenia na południowym krańcu archipelagu. Wyspa słynie z zabudowy niewielkich wiosek z czerwonymi dachami bielonych domów. Wybrzeże wyspy charakteryzuje się licznymi zatokami, a niepowtarzalny krajobraz wyspy  można podziwiać ze wzniesienia Pico Alto, jego znamienną cechą jest czerwona barwa gleby urzekająca turystów, mieniąca się w różnymi barwami w poszczególnych porach dnia. Największym kurortem wyspy jest Vila do Porto, który oferuje urlopowiczom XVI-wieczną twierdzę, liczne kościoły do zwiedzania, a także hotele, sklepy, tawerny i doskonałą zabawę do rana w licznych klubach. Plaże na Santa Maria należą do najbardziej nasłonecznionych na Azorach - najciekawsza Praia Formosa położona jest w zatoce Sao Laurenzo i doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych, natomiast fale wokół całej wyspy są prawdziwym wyzwaniem dla surferów przybywających dla nich z całego świata. Warto również wybrać się na zwiedzanie jaskiń - Romeiro Islet, na których organizowane są połowy ryb za pomocą włóczni oraz Pombas i Anjos.


Terceira jest wyspą w kształcie elipsy, która została odkryta jako trzecia (stąd jej liczbowa nazwa), a jest ona szczególnie atrakcyjna dla turystów zafascynowanych pięknem przyrody, historią, kulturą i zabytkami. Zobaczyć na niej można Guilherme Moniz Caldera - największy krater na wyspach. W krajobrazie dominują wzniesienie Serra do Cume i Serra de Santa Barbara, z którego roztaczają się najlepsze widoki na okolice. Najważniejszym miejscem na wyspie jest kurort Angra do Heroismo z zabytkowym centrum wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - jest to również największa atrakcja wyspy. Turystów zachwycają wąskie uliczki pełne XVII-wiecznych kamieniczek, katedra ze srebrnym ołtarzem i bogatym skarbcem, pałac Capitaes Generais, zamki Sao Sebastiao i Sao Joao Baptista oraz wiele innych osobliwych świątyń zabytkowego miasta. 24 czerwca w mieście odbywają się coroczne "festas" związane z dniem św. Jana Chrzciciela, a Terceira zamienia się w centrum rozrywki. Najpiękniejsze, piaszczyste plaże z ciemnym piaskiem znajdują się w Praia da Vitoria, gdzie w okolicy górują stożki dwóch wulkanów. Podobnie, jak inne wyspy, na wyspie zwiedzić można liczne jaskinie. 


Sao Jorge to wyspa spowita mgłą, która zasłania majestatyczne i urokliwe szczyty. Większość kurortów leży na przybrzeżnych równinach u podnóża skalistych klifów. Wyspa pełna jest urkliwych dzieł natury, takich jak wodospady lub wulkaniczne kratery. Wyspa charakteryzuje się brązową barwą pochodzącą od koloru skał i właśnie portugalskimi "fajas", czyli płaskimi powierzchniami spadającymi do oceanu na skutek wybuchów wulkanicznych i osuwania się ziemi. To właśnie na Sao Jorge zobaczymy najpiękniejszą panoramę na Azorach - Faja da de Santo Cristo Caldeira, budzącą wyobraźnię i zmysły podróżnicze. Główną miejscowością jest Velas - port rybacki z wieloma tradycjami, starymi dworkami, ciekawymi kościołami i malowniczymi murami miejskimi.  Największymi atrakcjami na wyspie są ruiny starego kościoła Urzelina, miasteczko Manadas z ciekawymi architektonicznie domkami położonymi wśród sadów i pól uprawnych, malownicza wysepka Topo będąca miejscem wylęgu mew oraz kościół Santa Barbara z cennym zbiorem ręcznie malowanych kafelek. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się wspinaczka i kanioning oraz poznawanie podziemnych grot i jaskiń. Przy największych miejscowościach znajdują się wyznaczone pasy ciemnego, wulkanicznego wybrzeża przeznaczone do kąpieli.

Faial to ciekawa wyspa nazywana "błękitną wyspą" za sprawą żywopłotów hortensji przecinających ją niczym wstęga na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów.  Wyspa to przede wszystkim ogromny krater porośnięty zielenią i kwiatami świecącymi w słońcu. W krajobrazie wyspy można wypatrzyć wiatraki pomalowane na czerwono oraz pola uprawne pełne kwiatów. Stolicą wyspy jest miejscowość Horto, której marina znana jest w żeglarskim świecie. Warte zobaczenia są szczególnie trzy XVIII-wieczne kościoły, muzeum, fortyfikacje Porto Pim i Scrimshaw Muzeum prezentujące między innymi rzeźbione żaglowce, syreny i zdjęcia z historycznych polowań na wieloryby. Na wybrzeżu Feteira znajdują się groty oraz jaskinie, natomiast wielkie emocje można przeżyć podczas zdobywania wulkanu Capelinhos. Przy większych miejscowościach można znaleźć niewielkie odcinki plaż z ciemnym, wulkanicznym piaskiem, przygotowane specjalnie dla turystów.


Graciosa jest wyspą, która nosi miano "białej" za sprawą starannie bielonych kamienic stolicy Santa Cruz oraz malowniczych, białych młynów. Na samym środku wyspy majestatycznie wznosi się jej najwyższy punkt, czyli szczyt Pico Timao objęty przez UNESCO rezerwatem biosfery. Będąc na wyspie warto zobaczyć grotę siarkową Furna do Enxofre, do której schodzi się po kilkuset schodkach, by zobaczyć magiczne jeziorko siarkowe. Wyspa słynie z produkcji win - koniecznie trzeba spróbować wyśmienitych win z Graciosy takich jak Terra do Conde i Aguardente. Najchętniej przez turystów odwiedzana jest stolica wyspy - Santa Cruz, gdzie czekają na nich zabytkowe kościoły, bary, tawerny oraz muzeum etnograficzne opowiadające historię połowu wielorybów i uprawy winorośli. 

Pico to interesująca wyspa ze względu na jej bardzo czytelny podział - wschodnie rejony wyspy pokrywają ziemie uprawne, zachodnie rozmaite formy skalne, a jej centrum to po prostu portugalskie "pico", czyli "szczyt" wulkanu Pico Alto, którego zdobycie jest bardzo popularne wśród odwiedzających wyspę. Właśnie wulkanom wyspa zawdzięcza swój przydomek "czarna". Na wyspie znajdziemy wiele grot i jaskiń uformowanych przez oceaniczne fale, krajobraz wzbogacają dodatkowo pola lawowe i monumentalne lasy. Największym kurortem jest Madalena spełniająca wymogi centrum turystycznego z bazą noclegową, restauracjami, barami i znanym muzeum wina. Zaletą Pico jest dość szeroki wybór ciekawych miejsc do pływania - S. Prainha, S. Roque, Santo Antonio oraz Madalena. 


Flores to wyspa dla wszystkich tych, którzy chcą doświadczyć niezwykłej przyrody Azorów. Wyspa ta jest pełna malowniczych osad, imponujących wodospadów z jeziorkami, w których można się kąpać, tajemniczych grot, powulkanicznych jezior i wielobarwnej roślinności.  Wszechobecne są różowe azalie, dzięki którym wyspa zyskała miano "różowej". Turystyka na wyspie  skupia się w kurorcie Santa Cruz das Flores zdominowanym przez XVIII i XIX wieczne wille i dworki oraz hotele. Warto zobaczyć tam kościół N.S. da Conceicao i miejskie muzeum poświęcone połowom wielorybów, a dawna kryjówka piratów miała się mieścić podobno w jaskini Gruta dos Enxareus. Godny polecenia jest również park krajobrazowy Florestal Fazenda de Santa Cruz. Ciekawostką możne być rejs wokół najodleglejszego europejskiego zakątka jakim jest wysepka Ilheu do Monchique.  Dobre do kąpieli są żwirowe plaże o ciemnym zabarwieniu w pobliżu Lajes das Flores. 

Corvo nazywana jest "wyspą kormoranów", a króluje na niej potężny krater Caledeiro z ciekawymi jeziorami na jego dnie, które nie pozwalają żadnemu turyście przebywającemu na Azorach ominąć tego zadziwiającego zakątka. Północ wyspy to zapierające dech w piersi klify. Najpopularniejszym kurortem wyspy jest wioska Vila Nova do Corvo z malowniczymi uliczkami, małymi młynami, kościółkiem Nossa Senhora dos Milagres i zaskakującym spokojem mieszkańców odległego zakątka zagubionego na Atlantyku. 


Archipelag Azory jest o tyle ciekawym miejscem, że bez ograniczeń można kursować promami, żaglówkami lub wynajętymi łodziami między poszczególnymi wyspami. Każda z nich jest atrakcyjna pod względem turystycznym i kąpielowym, natomiast w dziewiczych zakątkach można rozglądnąć się za ciekawymi zabytkami i lokalnymi atrakcjami. Komunikacja lokalna na wyspach jest stosunkowo dobrze rozwinięta i dociera we wszystkie najważniejsze miejsca. Nie ma również problemów z wypożyczenie samochodu, skutera lub roweru by samemu pozwiedzać okolicę. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, a ceny i wybór aut zależne są od tego, czy wypożyczamy w mieście, czy w niewielkim ośrodku wczasowym.  Między portami na wyspach regularnie kursują promy, należy jednak pamiętać, że więcej połączeń jest w okresie letnim niż zimowym. Dogodnym rozwiązaniem jest przemieszczanie się samolotem, gdyż na większości wysp działają lotniska zarówno międzynarodowe, jak i lokalne -  warto się wtedy zaopatrzyć w karnet Azory Airpass ułatwiający sprawniejsze przemieszczanie i gwarantujący niższe ceny za przeloty.

2 komentarze:

 1. niestety, pobranie jakiegokolwiek przewodnika jest chyba niemożliwe, a w każdym razie mocno utrudnione przez kolejne wyskakujące okienka i polecenia. czy istnieje możliwość jakiegoś prostego i realnego pobrania przewodników?
  Pozdrawiam!
  D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Azory to nic innego jak pozostałości po Atlantydzie

   Usuń