2 marca 2014

Przewodnik po Lizbonie: Najpopularniejsze miejsca w Lizbonie dla turystów [TOP 5]

Przewodnik po Lizbonie najpopularniejsze zabytki i miejsca foto
Kolejna część polskiego przewodnika online po Lizbonie zaczyna się od trochę banalnego, a wręcz nudnego tytułu - najpopularniejsze miejsca Lizbony dla turystów. O co chodzi? Przecież zawsze chcemy poznać miejsca mniej turystyczne, nie opisywane w przewodnikach. Tak, wielu turystów tak chcę, a w Lizbonie cały czas jeszcze jest to możliwe, jednak warto zapoznać się z poniższym tekstem, aby nie tylko poznać miejsca, do których wcześniej, czy później się trafi.. ale również po to, aby mieć pewność, że zobaczyliśmy w Lizbonie atrakcje i zabytki znajdujące w tej kategorii "najważniejsze".

Bo, jeśli to nasza pierwsza wizyta w Lizbonie, to szkoda byłoby wyjeżdżać ze stolicy Portugalii, nie zobaczywszy lub odwiedziwszy tych najważniejszych miejsc - bez znaczenia, czy takie miejsca, pełen turystów, z turystyczną pompą, lubimy, czy też nie. Bo przecież szkoda byłoby wyjechać Paryża nie zobaczywszy słynnej Wieży Eiffle, prawda?Najpopularniejsze miejsca w Lizbonie dla turystów:


1. Plac Praça do Comércio w dzielnicy Baixa

Trafimy tutaj, czy tego chcemy, czy też nie - Praça do Comércio to jeden z największych placów całej Lizbony, zlokalizowany w dzielnicy Baixa, tuż przy rzece Tag. Na jego środku znajduje się pomnik króla Józefa I, który rządził Portugalią podczas tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi z roku 1755. Jest to ogromna otwarta przestrzeć otwarta w kierunku Tagu, która w centralnym punkcie, przy rzece Tag, schodzi do niej malowniczymi schodami, które w lecie są popularnym miejscem spotkań relaksu zarówno turystów, jak i mieszkańców.

Przewodnik po Lizbonie najpopularniejsze zabytki i miejsca foto

Większość imprez masowych w Lizbonie odbywa się właśnie tam. Plac znajduje się na końcu ulicy Rua Augusta - głównego deptaku miasta, dzięki czemu łatwo tam trafić. Znajduje się na nim również stacja metra oraz przystanki tramwajowe (na przykład żółty tramwaj 25), jak i autobusowe (na przykład autobus 728 do Belem).

2. Klasztor Hieronimitów w Belem

Jeden z obowiązkowych obiektów na liście każdego turysty, nawet tego, który nie chce mieć do czynienia nic z turystyką masową. Jest to okazała budowla wykonana w stylu manuelińskim, której budowa rozpoczęła się w wieku XV. Klasztor Hieromitów w Lizbonie w roku 1983 został wpisany na listę UNESCO, wraz z pobliską wieżą Torre de Belem, do której z klasztoru spacer zjamuje ok 10 minut.

Przewodnik po Lizbonie najpopularniejsze zabytki i miejsca foto

Obecnie w budynku Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie działa m.in. Muzeum Archeologiczne, a wstęp do samego klasztoru kosztuje 7€. Z centrum Lizbony najlepiej dojechać tutaj tramwaje 15, na przykład ze wspomnianego wyżej Praca do Comercio. W niedzielę w godzinach 10.00-14.00 jest darmowy wstęp do Klasztoru.

3. Tramwaj 28

W Lizbonie przejażdżka tramwaje, to atrakcja sama w sobie. Żółty tramwaj 28 powoli zjeżdża i wspina się na wzgórza Lizbony, oferując nie tylko wspaniałe widoki, ale również frajdę z przejażdżki starymi, żółtymi wagonikami... często, jak sardynki w puszce. Tramawaj mija na swojej w swojej wędrówce po wzgórzach Lizbony kilka dzielnic, na przykład Alfamę, Graca lub Baixe oraz Chiado.

Przewodnik po Lizbonie najpopularniejsze zabytki i miejsca foto

Przejażdżką tramwajem 28 zajmuje ok 50 minut, a pamiętać należy, że tramwaj nie robi pętly, dlatego nie można wyjechać i wrócić w to samo miejsca na tym samym bilecie. Więcej o biletach na tramwaj 28 w Lizbonie przeczytać można tutaj>>> W tramwaju 28 uważać trzeba na kieszonkowców, którzy szczególnie ulubili sobie ten tramwaj, ze wzgędu na tłok, który często w nim panuje.

4. Oceanarium w Lizbonie

Przez wielu atrakacja ta jest określana jako atrakcja turystyczna numer 1 w Lizbonie i nie przypadkowo - jest to największe ocenanarium w Europie, które stanowi wielką atrakcję nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. W skład lizbońskiego oceananrium wchodzi ogromny zbiornik wodny, gdzie zobaczymy na przykład rekiny, płaszczki, rekiny młoty, tuńczyki lub mureny. Jeśli ktoś z Was, drodzy czytelnicy, miał lub ma akwarium, to gwarantuję, że zakocha się w Lizbonie i jej oceanarium.

Przewodnik po Lizbonie najpopularniejsze zabytki i miejsca foto

Podstawowy bilet wstępu do Oceanarium w Lizbonie kosztu 13€, a z opcją zwiedzania wystawy tymczasowej bilet takowy kosztuje 16€. Dojechać do Oceananrium można albo metrem (do stacji Oriente, a następnie spacerem ok 10 minut) lub autobusem 728, który zatrzymuje się pod samym budynkiem oceananrium. Warto wziąć aparat do coeananrium, lecz należy pamiętać, że zdjęcia można robić tylko bez użycia lampy błyskowej.

5. Dzielnice Belem i Baixa

Są to dwie, zdecydowanie najpopularniejsze dzielnice turystyczna w Lizbonie. Do dzielnicy Baixa trafimy,czy tego chcemy, czy nie, gdyż znajduje się ona między dwoma wzgórzami centrum stolicy Portugalii, a znajdują się tam słynne place Rossio i wspomniany Praca do Comercio. Często dzielnica ta jest wybierana, jako miejsca na pierwszy spacer w Lizbonie, a zdecydowanie najbardziej zatłoczonym miejscem w niej jest główny deptak - Rua Augusta.

Przewodnik po Lizbonie najpopularniejsze zabytki i miejsca foto

Belem to znowu dzielnica położona znacznie bliżej ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Znajduje się tam nie tylko opisany wcześniej Klasztor Hieronimitów, ale również m.in. wieża Torre de Belem, Pomnik Odkrywców, czy najsłynniejsza ciastakrnia w całej Portugalii - Casa de Pasteis de Belem, gdzie można skosztować oryginalnych babeczek pasteis de belem.

Przewodnik po Lizbonie najpopularniejsze zabytki i miejsca foto

Jak widać TOP 5 zabytków, atrakcji turystycznych i miejsc w Lizbonie, które są najpopularniejsze wśród turystów, stanowi zbiór miejsc, które zadowolą gusta różnych osób, o różnych zainteresowaniach, wieku oraz chęciach. Polecamy zobaczyć wszystkie te miejsca, choćby tylko raz, aby wyrobić sobie o nich zdanie. Z na koniec zdradzimy, że w powyższej piątce jest jedno miejsce, które odwiedziany chętnie za każdym razem, jak pewnie czyniłaby większość turystów, gdyby mogła zostać w Lizbonie na dłużej... jest to ukochana Casa de Pasteis de Belem, którą poznać można po ogromnej kolacje osób przed wejściem.

Polecam również:

10 komentarzy:

 1. Bez wątpienia jest to top 5, a z pomocą Pana Krzysztofa - sprawnie da się poznać ich więcej - dziękujemy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna strona, od dawna w moich ulubionych. Portugalia to piękny kraj i mam nadzieję, że kiedyś zrealizuje 3 tygodniowy plan objazdu po największych atrakcjach Portugalii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dodalabym zamek sw. Jerzego. Tramwaj uwazam za przereklamowany.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam zwiedzanie Lizbony z Panem Krzysztofem, byliśmy tam w lipcu w 3 rodziny. Cztery wspólne godziny minęły nie wiadomo kiedy- ciekawa trasa, dużo anegdot, elastyczność i mnóstwo praktycznych wiadomości. Było wspaniale-dziękujemy Magda z Zabrza z ekipą

  OdpowiedzUsuń
 5. Gorąco polecam zwiedzanie Lizbony z Panem Krzysztofem! Zwłaszcza osobom, które odwiedzają Portugalię czy samą Lizbonę po raz pierwszy - samodzielnie czy w grupie. Byłam zachwycona tym co udało mi się zobaczyć pierwszego dnia po przylocie podczas 5 godzinnego spaceru. Sama nigdy bym w takim czasie nie była w stanie zobaczyć tylu niezwykłych miejsc i dowiedzieć się tylu interesujących faktów o tym miejscu. Pan Krzysztof ma świetną wiedzę, dobry gust, potrafi odczytać potrzeby turysty a do tego robi fantastyczne zdjęcia. Dzięki niemu mam przepiękny zbiór fotografii z tego miasta. Nawet wyjechał po mnie na lotnisko abym nie traciła czasu na dojazd do hotelu. Po spacerze zostawił mapę na której wskazał co powinnam zwiedzić następnego dnia, w jakiej kolejności, aby jak najwięcej zobaczyć, zrobić fajne zdjęcia i ominąć kolejki. Bardzo pomocny i przemiły człowiek! Mogę śmiało powiedzieć, że świetnie reprezentuje nasz kraj w Portugalii :) Pozdrawiam Ania z Radomia

  OdpowiedzUsuń
 6. W miesiącu wrześniu planujemy wyjazd do Porto.
  chcemy tez jechać do Fatimy i do Santiago na trzy dni
  z Santiago planujemy podróż pociagiem do Madrytu

  pytanie moje jest takie czy to mozliwe ze jeszcze nie mozna zakupic biletów na pociag Santiago-Madryt na 16.IX 15 ? z tego co wiem bilety kupuje sie juz 60 dni na przód...

  drugie pytanie :)
  po przylocie chcemy kupić bilet na komunikację na 3 dni chodzi mi o to do którego miejsca w Porto moge się swobodnie poruszać na tzw bilet 3 dniowy

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Godny polecenia. Rzeczowo i fachowo. Tomasz Bieniek

  OdpowiedzUsuń
 8. Panie Krzysztofie bardzo dziękuję, to drugi rok z rzędu kiedy Pan Krzysztof wziął nas pod swoje skrzydła. Zwiedzane z Panem to czysta przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z p. Krzysztofem jest bardzo dobry kontakt, jest przychylny i niezwykle uczynny. W naszym przypadku sam wyszedł z inicjatywą i zarekomendował atrakcje do samodzielnego zwiedzania w dalszej podróży po Portugalii. Również współpracująca z nim p. Karolina, z którą mieliśmy przyjemność zwiedzać Lizbonę wykazała się dużym profesjonalizmem i bogatą wiedzą o Lizbonie. Pokazała nam miasto również z mniej oficjalnej strony nie dostępnej w drukowanych przewodnikach.

  OdpowiedzUsuń
 10. Krzysztof zmienił nasze postrzeganie Lizbony, które przed spotkaniem z nim nie było tak entuzjastyczne jak przedstawiają to przewodniki. Wspólna wycieczka po Alfamie była wspaniała - dopasowana do naszych możliwości (problemy z kolanem mojej żony) i potrzeb ( mieszanka historii, kultury, spraw społecznych i różnych ciekawostek) bez encyklopedycznego nudzenia. Należy dodać, że Krzysztof jest miłym i komunikatywnym człowiekiem, z którym przyjemnie spędza się czas.
  Dziękujemy, polecamy i pozdrawiamy
  Aśka i Jacek

  OdpowiedzUsuń