"Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa", czyli "gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna" - to cytat widniejący na obelisku umieszczonym na Przylądku Cabo da Roca, a pochodzący z 3. pieśni słynnego eposu narodowego Portugalii, czyli "Os Lusiadas" poety i pisarza Luísa de Camões. Cytat ten jak najbardziej oddaje charakter tego miejsca, miejsca, które przez długi czas w świadomości Europejczyków było końcem świata.
Cabo da Roca to na pewno koniec Europy, jest to najdalej na zachód wysunięty punkt Europy kontynentalnej, jednak przez wieki właśnie był uważany za koniec świata, że za nim jest już tylko nieprzemierzony ocean. Rzymianie nazywali to miejsce Promontorium Magnum czyli Wielki Przylądek, dziś jest to najchętniej odwiedzany przylądek w Portugalii, jeśli nie na całym Półwyspie Iberyjskim.
Przylądek Cabo da Roca leży na zachód od Lizbony, w obrębie malowniczego Parku Narodowego Sintra- Cascais, na drodze między kurortem Cascais, a wpisaną na listę UNESCO mistyczną Sintrą. Jest to najdalej na zachów wysunięty punkt lądu stałego Europy (współrzędne geograficzne 38°46′51.82″N 9°30′02″W ). Od Lizbony dzieli go ok 42 kilometrów, a od Sintry ok 14 kilometrów.
Jest to miejsca w szczególnie popularne, by oglądać zachody słońca, które podobno w tym miejscu są najlepsze do podziwiania w całej Portugalii. Sprzyja temu m.in. budowa i ukształtowanie Przylądka Roca i charakterystycznych klifów.
Brzeg na przylądku jest skalisty i wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego. Na nadbrzeżnych skałach klifu widać liczne pozostałości po kilku historycznych tsunami, z najsilniej zaznaczonymi zmianami powstałymi na skutek trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten region 1 listopada 1755 roku. Konsekwencją trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,5-8,9 stopni, było gigantyczne tsunami, którego fala osiągnęła w rejonie Cabo da Roca wysokość ponad 50 metrów.
Na przylądku znajduje się mała latarnia morska wybudowana na cyplu w roku 1772, z czerwoną wieżyczką, która bardzo często jest fotografowana przez turystów, a wygląda uroczo w promieniach zachodzącego słońca. Bliżej klifu stoi betonowy krzyż z cytatem poety Camoesa i informacją o lokalizacji oraz punkt informacji turystycznej, gdzie można zakupić certyfikat, który potwierdza, że byliśmy na końcu Europy.
Przylądek Roca dzielą od znajdującego się po drugiej stronie Atlantyku przylądka Henlopen w amerykańskim stanie Delaware 5593 kilometry. W starożytności przez Rzymian był on nazywany Promontorium Magnum, a w czasach Wielkich Odkryć Geograficznych Skałą Lizbony.
Jeśli chodzi o gatunki roślin, które możemy znaleźć na Cabo da Roca, to skaliste zbocza porośnięte są przez inwazyjny gatunek sukulenta – Carpobrotus edulis z rodziny pryszczyrnicowatych. Poza tym rosną tu: zawciąg szerokolistny Armeria pseudarmeria, goździk iberyjski Dianthus cintranus, czystek Cistus crispus i kolcolist Ulex densus.
Ciekawostką jest to, że często błędnie Przylądek Fisterra bywa uważany za najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy, podczas gdy jest nim właśnie Przylądek Roca w Portugalii.
Polecam również:
Witam,
OdpowiedzUsuńczy sa polaczenia autobusowe/ kolejowe z Lizbony do tego cudownego miejsca? :) a moze lepiej dotrzec tam z Sintry? niestety nie moge namierzyc szczegolow polaczenia. bardzo prosze o informacje. pozdrawiam i dziekuje za fajny blog :)
Witam,
UsuńDziękuję za miłe słowa - polecam się na przyszłość, jeśli będzie potrzeba czekolwiek odnośnie Lizbony/Portugalii.
Odpowiając jednak na pytanie: Można się tam dostać z Cascais lub Sintry. Choć wygodniej z Sintry. Z Sintry do Cabo da Roca można dostać się autobusem nr 403, który odjeżdżą z przystanku zlokalizowanego tuż obok stacji kolejowej. Podróż zajmuje ok 45 minut, a tym samym autobusem można dostać się dalej do Cascais, skąd już można przejść promenadą do Estori lub złapać pociąg do Lizbony, do Cais do Sodre. Bilet na autobus relacji Sintra - Cabo da Roca kosztuje ok 4 Euro. Autobus odjeżdżają m.in. o 14:10,
15:25, 17:10 i ostatni o 18:10.
Pozdrawiam!
niesamowicie mi pomogles! bardzo bardzo dziekuje :) teraz pozostaje mi tylko liczyc na sloneczna pogode od 13 kwietnia i zero deszczu :)
UsuńJestem pewien, że pogoda będzie super. Sprawdzałem dziś pogodę na najbliższy tydzień... i non stop słońce:) Miejmy nadzieję, że się nie zmieni!
UsuńŻyczę udanego pobytu w Portugalii!:)
bylam tam 3 razy i chce jeszcze wrócic.Pieknie jest, magicznie
OdpowiedzUsuńTo prawda. Miejsce ma swój urok i magię.
UsuńPozdrawiam serdecznie
Witam
OdpowiedzUsuńCzy w autobusie 403 Sintra - Cabo da Roca można płacić kartą VIVA Zapping ?Bilet na 403 kupuje się u kierowcy ?Czy w jakimś punkcie sprzedaży ?
Planujemy przejazd Lizbona-Sintra-Cabo da Roca-Cascais -Lizbona- czy jest jakiś bilet łączony , dzienny , na jakiś odcinek.
Będziemy w Portugalii od 27 sierpnia do 11 września Czy w tym czasie atrakcje( wnętrza pałacu) w Sintrze którego dnia tygodnia są niedostępne ( była to kiedyś środa ) ?
Dziękuje za cała Pana stronę www jest naprawdę pomocna
Pozdrawiam Tomasz
Witam,
UsuńW autobusie linii 403 nie obowiązują karty Viva Viagem, gdyż jest to inna spółka. Bilet najlepiej kupić u kierowcy (płatność tylko gotówką). Jeśli chodzi o bilet łączony, to takowy obowiązuje, jego szczegóły można znaleźć na stronie www.infolizbona.pl, nazywa się on Bus&Train.
Jeśli chodzi o wnętrza pałacu, to o jakim pałacu dokładnie mowa w Sintrze???
Dziękuję za miłe słowa odnośnie bloga. Życzę udanego podróży do Portugalii!!
Pozdrawiam serdecznie!
Cześć,
OdpowiedzUsuńDo Lizbony wybieram się z początkiem listopada.Na tydzień.Większość czasu planuję spędzić w samej Lizbonie ale planuje także wycieczki nad wybrzeże w tym Cabo da Roca.Pytanie: czy mieszkając w centrum (Lost Inn Lisbon Hostel,Beco dos Apóstolos) warto wypożyczyć auto na dzień-dwa czy lepiej oprzeć się na autobusach/pociągach? Gdybyś miał polecić jakieś inne miejsce na wybrzeżu ( generalnie chodzi o odskocznie od miasta/zabytków i raczej odwiedziny miejsca atrakcyjnego przyrodniczo/geograficznie)to co poza Cabo da Roca? Bazę ( hostel-jak wyżej pisałem) mam wykupioną na tydzień więc raczej chodzi o wycieczki z opcją powrotu na noc do Lizbony.Z góry dziękuję za wskazówki.Gratuluję świetnej strony! Z pozdrowieniami-Michał