19 marca 2013

Paryż: Montmartre i jego zabytki oraz atrakcje turystyczne. Przewodnik. Mapa + Zdjęcia [Dzień 4]

Mówi się, że kto był w Paryżu, a nie zobaczył dzielnicy Montmartre, to tak na prawdę wcale nie był w Paryżu. W opini wielu nie warto wybierać się do Paryża, jeśli nie mamy czasu, by choć przez chwilę zobaczyć i poznać słynną dzielnicę Montmartre. Zapraszam zatem do ostatniej części przewodnika po Paryżu, który prezentuje tą dzielnicę stolicy Francji, jakże inną od pozostałych. 

Montmartre stanowi wisieńkę na torcie podczas naszego zwiedzania Paryża, idealna miejsca na zakończenie wyprawy do Paryża ze słynnym placem Pigalle, kabaretem Moulin Rouge oraz monumentalną bazyliką Sacré-Cœur. To właśnie w Montmartre tworzyli i mieszkali  Toulouse Lautrec, Modigliani, Van Gogh czy Picasso.---------------------------------------------
Wybierasz się do Paryża i nie chcesz zmarnować czasu na stanie w kolejkach do zabytków lub atrakcji? Warto w takim przypadku kupić wcześniej bilety online do wybranych najważniejszych zabytków i atrakcji. Zobacz, gdzie warto i jak kupić bilety przez Internet do najważniejszych ciekawych miejsc w Paryżu: Kup bilety online i omiń kolejki w Paryżu >>>

Paryż Bilety Online

---------------------------------------------


Na Montmartre mamy tylko trochę więcej, niż pół dnia, ze względu na popołudniowy lot powrotny, a jednocześnie po intensywnych trzech ostatnich chcemy trochę spokoju. Co nie znaczy jednak, że stawiamy na lenistwo - zamierzamy spokojnie, lecz z sukcesem zwiedzić i zobaczyć wszystkiego najważniejsze miejsca tej najsłynniejszej paryskiej dzielnicy. 

Po Montmartre decydujemy się w spacerować, a opcję komunikacji miejskiej wybieramy tylko na dojazd i powrót do centrum. W tym miejscu jednak już teraz polecam wszystkim zapoznanie się z pierwszą częścią przewodnika po Paryżu: Paryż w 4 dni: przewodnik, relacja, co warto zobaczyć, zabytki i atrakcje, porady, plan zwiedzania - Mapa + Zdjęcia [Dzień 1] - gdzie można znaleźć wszystkie potrzebne informacje na temat tego, kiedy najlepiej wybrać się do Paryża, jak najtaniej dolecieć lub dojechać, a także na temat transportu z lotniska. Osoby zainteresowane kwestią komunikacji miejskiej w Paryżu odsyłam do wpisu Paryż: Komunikacja miejska - metro, autobusy, pociągi RER, tramwaje. Ceny biletów, mapa, informacje praktyczne, który szczegółowo przedstawia wszystkie zawiłości działania i cen paryskiego systemu transportu miejskiego. 


Montmartre - historyczny fragment Paryża, położony na wzgórzu o tej samej nazwie, znajdujący się w XVIII dzielnicy miasta. Fragment ten jest zabudowany starymi kamienicami, ciągnącymi się wzdłuż krętych i ostro wznoszących się, brukowanych uliczek i wąskich przejść ze schodami, o wyraźnie odmiennym charakterze niż reszta miasta. Niegdyś dzielnica ta miała charakter centrum rozrywki i głównej siedziby bohemy artystycznej. Obecnie jest niemal w całości opanowana przez przemysł turystyczny. Istnieją przypuszczenia, że na tym wzgórzu poniósł około roku 250 męczeńską śmierć pierwszy biskup Paryża Święty Dionizy (po francusku Saint Denis) z dwoma towarzyszami Rustykiem i Eleuterem, stąd nazwa Mons Martyrorum (Wzgórze Męczenników). W rzeczywistości jednak pierwotna nazwa Mons Mercurii ("góra Merkurego"; wśród dawnych nazw łacińskich nazwy poświęcone bogu Merkuremu są częste) była przekształcana kolejno w Mons Mercori, następnie w Mons Martyrum (zgodnie z etymologią naiwną z czasów chrześcijańskich) i wreszcie w Montmartre.

Tutaj w 1534 roku Ignacy Loyola wraz z małą grupką złożył śluby założenia zakonu Jezuitów. W końcu XI wieku na szczycie wzgórza założono klasztor benedyktynek. W czasie Rewolucji Francuskiej klasztor został zniszczony, a pozostałością po nim jest kościół St-Pierre. Przy klasztorze istniała osada o podejrzanej sławie (tanie wyszynki), a teren wokół niej miał charakter wiejski, z licznymi wiatrakami. Już w połowie XIX wieku Montmartre stał się ulubionym miejscem artystycznej cyganerii.Pod koniec XIX wieku Montmartre włączono do Paryża, co zapoczątkowało jego szybką urbanizację. Na szczycie wzgórza Montmartre zbudowano eklektyczną bazylikę Sacré-Cœur , a poniżej pierwszy kościół żelbetowy Saint Jean de Montmartre. W okolicy znajduje się jeden z ważniejszych paryskich cmentarzy - Cimetiere de Montmartre.


------------------------------
REKLAMA:

Chcesz zareklamować się na blogu? Zapraszamy do kontaktu>>>
------------------------------

Zwiedzanie | Dzień 4
Ostatni dzień w Paryżu przeznaczony na zwiedzanie Montmartre rozpoczynamy od jednego z najbardziej charakterystycznych punktów nie tylko tej dzielnicy, ale i całego Paryża - Bazyliki Sacré-Cœur. Bazylika Sacré-Cœur (Bazylika Najświętszego Serca) to kościół na szczycie wzgórza Montmartre w Paryżu. Kiedy w 1870 roku wybuchła wojna francusko-pruska, dwaj francuscy przemysłowcy przysięgli sobie, że jeżeli po wojnie ujrzą Paryż takim samym, jak przed wojną, to wybudują bazylikę ku czci Serca Jezusowego. Gdy rok później po zakończeniu działań zbrojnych okazało się, że Paryż został nietknięty, przemysłowcy postanowili wypełnić swoją obietnicę. Propozycję z zadowoleniem przyjął ówczesny arcybiskup Paryża i już w 1876 roku rozpoczęto budowę. Ukończono ją w 1914 roku, jednak wybuch pierwszej wojny światowej uniemożliwił konsekrację. Odbyła się ona 5 lat później, w roku 1919.

Bazylika Sacré-Cœur wybudowana została na szczycie wzgórza Montmartre (XVIII dzielnica Paryża). Zaprojektował ją Paul Abadie w stylu romańsko-bizantyńskim, z zastosowaniem na elewacjach nazywanego białym granitem trawertynu, stąd potoczna nazwa – biała bazylika. Jej kopuły mają wysokość 79 metrów, a wieża północna 83 metry. W owej wieży znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu (19 ton), nazywany "Savoyarde", jego serce waży 500 kg. Ze szczytu kopuły można oglądać panoramę Paryża i widok na tereny oddalone o 30 km.


Do bazyliki dojechać można metrem (linia 2, stacja Anvers oraz linia 12, stacja Abbesses), autobusami nr 30, 31, 54, 80, 85. Bazylika jest czynna każdego dnia od 10:00 do 17:45. Wstęp do kopuły i krypt kosztuje 5€. Więcej info na www.sacre-coeur-montmarte.com

 Tuż obok bazyliki znajduje się Église Saint-Pierre de Montmartre, czyli kościół św. Piotra. Według niektórych historyków kościół został wzniesiony przez św. Dionizego, jednak badania archeologiczne wykazały jedynie skromne pozostałości obiektu z tamtych czasów. Najstarszy znany nam z pewnością kościół pochodził z IX wieku i stanowił popularny przystanek dla pielgrzymów udających się do bazyliki Saint-Denis, pod opieką hrabiego Melun. W 1133 r. grunt i nieruchomość nabył dwór królewski i ufundował na jego terenie klasztor benedyktynów. Sfinansował również zasadniczą przebudowę, który został ponownie konsekrowany w 1147 przez papieża Eugeniusza III w obecności Bernarda z Clairvaux. Przy budowie nawy głównej wykorzystano wcześniejsze filary.


Benedyktyni przenieśli się do nowego budynku, położonego poza wzgórzem, pod koniec XVII w., pozostawiając kościół bez gospodarza. Zrujnowany w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej, obiekt został częściowo odbudowany w XIX wieku. Kościół jest trójnawowy, o układzie bazylikowym - nawa środkowa wyższa od pozostałych dwóch. Prezbiterium wyraźnie wyodrębnione, oparte na przyporach, wieża od strony północnej utrzymana w stylu neoromańskim. Kościół posiada dwie absydy. Na fasadzie znajduje się wykonany w 1975 r., naśladujący gotyk portal. Wnętrze ze sklepieniem krzyżowym, wsparte na filarach o rzymskim rodowodzie przeniesionych z wcześniejszego kościoła. We wnętrzu cztery ołtarze, z czego jeden o rodowodzie dwudziestowiecznym. Pozostałe elementy wyposażenia w wieku tym samym, co cała świątynia.

Idziemy kawałek dalej by dojść do serca dzielnicy - Place du Tertre. Place du Tertre jest to plac położony w paryskiej 18 dzielnicy. Place du Tertre stanowi serce oraz centrum Montmartru, leżąc niedaleko bazyliki Sacré-Cœur oraz kabaretu Lapin Agile. Na co dzień plac jest zapełniony licznymi artystami oraz tłumami turystów zwiedzających Montmartre. Place du Tertre jest znany jako kolebka skupiająca artystów sztuki modernistycznej. W XX wieku w okolicach placu mieszkało wielu znanych a także biednych malarzy w tym m.in Pablo Picasso oraz Maurice Utrillo.


 Jeśli ktoś ma więcej czasu, to warto z Place du Tertre przejść się pod adres 12 rue Cortot, gdzie znajduje się Musée de Montmartre, w którym możemy poznać historię tej niezwykłej dzielnicy. W muzeum można obejrzeć unikatową kolekcję dokumentów, zdjęć, plakatów, rysunków, mebli itp. przedmiotów związanych ze słynną dzielnicą bohemy. Więcej informacji o muzeum na www.museedemontmartre.fr

Wąskimi uliczkami kierujemy się teraz na Cmentarz Montmartre. Cmentarz Montmartre nazywany również Cmentarzem Północnym. Jest on jedną z najstarszych nekropolii Paryża. Położony jest u stóp wzgórza Montmartre w 18 dzielnicy Paryża. Zbudowano go w miejscu dawnych kamieniołomów gipsu. Pierwszy cmentarz został założony w 1789 roku i otwarty w 1798 roku. Tutaj wrzucono do wspólnego grobu ciała Gwardii Szwajcarskiej, wybitej podczas obrony Pałacu Królewskiego Tuileries w 1792 roku. Cmentarz został na nowo otwarty w 1825 po podjęciu decyzji o założeniu trzech głównych paryskich cmentarzy poza murami miasta. Wtedy właśnie powstał Cmentarz Montmartre na północy, Cmentarz Père-Lachaise na wschodzie i cmentarz Montparnasse na południu. Cmentarz Montmartre o powierzchni 11 hektarów powiększył się o 9 hektarów dodatkowych w 1847 roku. Został on oficjalnie włączony w obszar Paryża w 1860 roku. Pomimo protestów ludności został on przecięty mostem-wiaduktem w 1888 aby ułatwić dojazd do Wystawy Światowej. W związku z budową mostu przeniesiono około stu grobów, w tym grób Stendhala.

Cmentarz jest dzisiaj trzecim pod względem wielkości cmentarzem w Paryżu po Cmentarzu Père-Lachaise i cmentarzu Montparnasse. Cmentarz Montmartre liczy około 20 000 grobów i każdego roku 500 osób jest pochowanych w tym miejscu. Najbardziej odwiedzany grób na Cmentarzu Montmartre jest grób piosenkarki Dalidy której posąg wielkości ludzkiej, otoczony złotymi promieniami jest widoczny z daleka. Cmentarz Montmartre stanowi także jedną z polskich nekropolii poza granicami kraju na której pochowano wielu znanych i wybitnych przedstawicieli tego narodu. 

Po odwiedzinach cmentarza czas na słynne Moulin Rouge, którego wizerunek zobaczymy na większości pocztówek z tej dzielnicy. Moulin Rouge (pol. Czerwony Młyn) to tradycyjny kabaret otwarty 5 października 1889 roku przez Josepha Ollera, właściciela paryskiej Olympii. Położony w dzielnicy czerwonych latarni niedaleko Montmartre w Paryżu, jest znany z wielkiej, czerwonej imitacji młyna na dachu.

Kabaret od czasu powstania prezentuje przedstawienia taneczne, w których na scenie występują tancerze i tancerki ubrani w kolorowe, wymyślne stroje. Tancerki często prezentują się, topless ozdobione biżuterią lub barwnymi piórami. Na przestrzeni lat Moulin Rouge stało się słynne z wykonywanego tu kankana. Najbardziej znani wykonawcy z Moulin Rouge to między innymi La Goulue, Yvette Guilbert, Jane Avril, Mistinguett i Le Pétomane. Wygląd i nazwa tego kabaretu jest często kopiowana przez inne kluby na świecie.


Przechodząc przez ulicę Rue Lepic trafimy na Muzeum Erotyzmu, które mieści się po lewej stronie. Bilet do muzeum kosztuje 7€, a jest ono otwarte od godziny 10:00 do 02:00 . Srona internetowa muzeum to www.musee-erotisme.com

My idziemy dalej główną aleją, by dojść do słynnego Placu Pigalle. Pigalle to zwyczajowa nazwa dzielnicy w Paryżu wokół placu Pigalle, na granicy pomiędzy administracyjną dzielnicą (arrondissement) IX i XVIII. Patronem placu jest osiemnastowieczny rzeźbiarz francuski, Jean-Baptiste Pigalle (1714-1785).

Dzielnica znana jest we Francji i na całym świecie z tego, że znajdują się w niej liczne domy publiczne, "hotele na godziny", lokale "peep-show" i tym podobne przybytki, w których swoje usługi oferują prostytutki. Jest jedną z najsłynniejszych w świecie "dzielnic czerwonych latarni", obok amsterdamskiej i hamburskiej. Dzielnica ta jest znana także z licznych w tej okolicy sklepów sprzedających instrumenty muzyczne.


Od nazwy tego placu i dzielnicy ukształtowało się w Polsce określenie "pigalak" oznaczające dzielnicę o podobnym, co Pigalle charakterze. Plac Pigalle na trwałe zapadł w polszczyźnie i w polskiej kulturze masowej dzięki hasłu "W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle", którym posługiwali się francuscy antyfaszyści w bardzo popularnym polskim serialu filmowym "Stawka większa niż życie"; odzewem było "Zuzanna lubi je tylko jesienią". 

 Na tym słynnym placu kończmy naszą przygodę z Montmartre. Zakupujemy jeszcze tylko kilka pamiątek (plakaty ze słynnym czarnym kotem, który symbolizuje kabaret Chat Noir) i wracamy metrem do centrum Paryża, gdzie czas na kawę i coś słodkiego, a następnie trzeba uda się już na lotnisko.


Informacje praktyczne:
- Sieć metra i pociągów RER w Paryżu jest bardzo rozbudowana i działa nad wyraz sprawnie. Przejścia, wyjścia, dojścia na poszczególne platformy, perony są czytelnie oznaczone.
- Trzeba uważać na kieszonkowców, zarówno w środkach transportu publicznego, jak i w miejscach obleganych przez turystów
- Kupując pamiątki warto rozejrzeć się w kilku sklepach, gdyż ceny tej samej rzeczy mogą być całkiem różne, nawet w punktach znajdujących się tuż obok siebie. Generalnie im dalej od głównych atrakcji turystycznych, tym ceny pamiątek taniej
- Podobnie ma się sprawa z jedzeniem. Nie warto siadać w restauracajch i kawiarniach przy głównych ulicach, jeśli chcemy zaoszczędzić. Lepiej udać się ulicę, dwie dalej i znaleźć miejsce wybierane przez mieszkańców Paryża, a nie turystów
- Średnie ceny w Paryżu: bagietka 0.90-1€; crossiant 0,70€, kawa w kawiatni 2-2,5€, piwo 0,2l 5€, porcja kasztanów 2,5-3€, pizza 8-10€, piwo w sklepie 0,5l 1,2€, papierosy 6,5€, obiad w restauracji od 15€
- Uważajmy na dzieci/osoby chcące byśmy podpisali jakieś listy. Bardzo często to oszuści, którzy pod pozorem podpisania listy, na którą musimy wpisać nr swojego dowodu osobistego, chcą sprawdzić, gdzie chowamy portfel
- Pierwsza Pomoc: Pogotowie ratunkowe (SAMU) 24h/24h tel. 15 ; Policja (Police) tel. 17; Straż Pożarna (Pompiers) tel. 18
- Ambasada RP Adres: 1, rue de Talleyrand, 75343 Paris Cedex 07 Telefon: 01 43 17 34 00 Stacja metra: Invalides

Przy opisach zabytków i atrakcji Paryża wykorzystano informacje ze strony www.wikipedia.pl

Zobacz również kolejne części Przewodnika po Paryżu:
- Dzień 1
- Dzień 2
- Dzień 3
- Kompletny przewodnik po Paryżu na 4 dni

Zobacz trasę czwartego dnia zwiedzania na Google Maps (fioletowe znaczniki). Różowymi znacznikami zaznaczono trasę pierwszego dnia, niebieskiego drugiego, a żółtymi trzeciego dnia.
 


Pokaż Paryż w 4 dni: przewodnik, relacja, co warto zobaczyć, zabytki i atrakcje, porady, plan zwiedzania - Mapa + Zdjęcia na większej mapie


-----------------------------------------------------------------------------------------------

Przygotowałem specjalną wersję przewodnika po Paryżu - "Viva la Paris - kompletny przewodnik na 4 dni po Paryżu" w formie pliku PDF, który można ściągnąć na swój telefon, tablet lub komputer i zwiedzać Paryż według podanego schematu. Cały przewodnik w jednym miejscu + informacje praktyczne, opis miejsc, pomocne uwagi podczas zwiedzania. 


Wielu już zwiedzało Paryż z tym przewodnikiem, a ich opinie można znaleźć poniżej. Chcesz otrzymać przewodnik? Przewodnik po Paryżu można otrzymać w bardzo prosty sposób - wystarczy wspomóc prowadzenie bloga przez przekazanie darowizny w wysokości 6 zł (czyli mniej, niż kosztuje dobra kawa w Paryżu), co pozwoli na dalsze prowadzanie bloga oraz tworzenie nowych treści.Po kliknięciu w powyższy przycisk "Przekaż darowiznę" zostaniesz przekierowany do strony z bezpiecznymi płatnościami systemu PayPal, gdzie możesz wpłacić darowiznę poprzez swoje konto PayPal lub za pomocą karty kredytowej/debetowej. Nie trzeba mieć konta, ani go zakładać, by przekazać darowiznę na prowadzenie bloga. Przewodnik wyślę na Twojego maila w pliku PDF do 48h od momentu przekazania darowizny (informację o niej dostaję automatycznie z systemu PayPal). Pamiętaj proszę jedynie o tym, aby podać podczas procesu transakcyjnego poprawnego maila.

System płatności PayPal to jeden z najbezpieczniejszych systemów płatności w Internecie, z którego korzystają już miliony osób na cały świecie. Więcej o tym systemie można przeczytać tutaj: Czym jest PayPal i jak z niego korzystać? Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje>>> Osoby zainteresowane zapłaceniem za przewodnik w tradycyjny sposób przelewem bankowym szczegółowe informacje na ten temat znajdą w zakładce kontakt>>>.  W takim przypadku proszę o maila na adres krzysztof.gierak@gmail.com z potwierdzeniem przelewu.-----------------------------------------------------------------------------------------------Polecam również:

12 komentarzy:

 1. Przyznam ciekawie to miejsce wygląda, chciałabym je kiedyś móc odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam na prawdę! Całkowicie inne oblicze Paryża, ogromna mieszanka kulturowa, zachwyca za każdym rogiem, zdecydowanie warto się tam zgubić:)

   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. uwaga techniczna:
  fotki powinny być fizycznie zmniejszone w celu publikacji na stronie i EWENTUALNIE prowadzić do dużej fotki po kliknięciu. a w tej chwili ogromne fotki są zmniejszane tylko do wyświetlenia, ale i tak muszą zostać pobrane... niektórzy płacą za transfer (albo mają 256kb łącza...)

  tak poza tym to pozdrowienia z Paryża :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kawał dobrej i przydatnej roboty, dużo przydatnego materiału!!!
  Właśnie wybieram się z żonką na długi weekend więc sprawdzę osobiście
  jak w praktyce ale stronka SUPER !!! SZACUN !!!

  Pozdrawiam i do usłyszenia jak wrócę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za ciepłe słowa! Czekam zatem na relacje i wrażenia po Paryż! Z przyjemnością ja, jak i czytelnicy, je przeczytają:) Można wstawić je tutaj w komentarzach lub wysłać na maila: krzysztof.gierak@gmail.com

   Życze udanego pobytu w Paryżu i pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. bardzo przydatne informacje..! Polecam wszystkim ciekawym świata ;)
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna, przydatna stronka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam Pana, świetnie opisuje Pan Paryż. Jadę z mężem i 13 letnim synem / ma problemy ze wzrokiem i posiada legitymację osoby niewidomej/ do Paryża na 3 dni / cała sobota, niedziela i poniedziałek 16.01 - 19.01. 15r. jakie bilety warto dla nas kupić aby poruszać się po Paryżu, chcemy zwiedzić także Wersal. Czy dziecku z taką niepełnosprawnością przysługują jakieś ulgi i czy podobne ulgi przysługują opiekunowi dziecka - jednemu z rodziców? Co / jakie muzeum warto zwiedzić, żeby było także ciekawe dla dziecka
  Może Pan się orientuje ile kosztuje bilet na wieżę Eiffla/ Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Swietnie napisany przewodnik !!! duzo latwych do przyswojenia informacji w dosc nie dlugim tekscie ! ;) milo sie czyta ! kocham Paryz i w sierpniu wybieram sie po raz 3 z moimi przyjaciolmi, dosc dobrze znam miasto bo sporo sam wedrowalem ;) szkoda, ze nie odwiedziliscie Lasku bulonskiego ! urokliwe miejsce... ale dzieki Tobie mam kilka nowych miejsc do zwiedzenia !! pozdrawiam ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. naprawdę świetny przewodnik , aktualnie museum pass kosztuje 109 EUR

  OdpowiedzUsuń