23 marca 2013

"Nocny pociąg do Lizbony" - film nie tylko dla fanów Lizbony

Nocny pociąg do Lizbony night train to Lisbon movie film
"Nocny pociąg do Lizbony" ekranizacji Bille Augusta to film, na który czekało wiele osób. Nie tylko miłośników Portugalii, lizbońskich pejzaży i leniwego klimatu stolicy Portugalii, ale przede wszystkim fanów książki o tym samym tytule, którą napisał Pascal Mercier. Czytając opinie w Internecie odnosi się wrażenie, że, jak się to ma bardzo często, również i tym razem ekranizacja nie przewyższa książki, jednak zdecydowanie warto zobaczyć "Nocny pociąg do Lizbony" - choćby tylko po to, by zakochać się w Lizbonie!

"Nocny pociąg do Lizbony" zabiera nas do Lizbony, którą pokazano bardzo "świeżą", gdyż zdjęcia do filmu kręcono od 11 marca do 4 maja 2012 roku, choć ma ona oddawać klimat roku 2004, kiedy to książkowy, główny bohater Raimund Gregorius odkrywa dla siebie portugalską stolicą... i postanawia w niej zostać.


Opisując w skrócie fabułę filmu możemy posłużyć się opisem filmu na jednym z popularych portali filmowych: "Starzejący się profesor Raimund Gregorius (Jeremy Irons) przypadkowo spotyka tajemniczą Portugalkę. Przekonuje go ona do zakupienia pewnej książki. Zafascynowany dziełem, Raimund porzuca pracę i wyrusza w podróż do Lizbony. Ma nadzieję odkryć losy autora, Amadeu de Prado (Jack Huston), który był doktorem i poetą żyjącym za czasów dyktatury Antonio de Oliveira Salazara."

Nocny pociąg do Lizbony night train to Lisbon movie film

Jednak wkrada się w niego kilka błędów, gdyż tak na prawdę  profesor gimnazjum Raimund Gregorius w drodze na zajęcia w rodzinnym Bernie spotyka stojącą na moście kobietę, która, jak się wydaje, chce skoczyć do rzeki. Ratuje ją; kobieta po chwili ucieka, zostawiając mu swój płaszcz, a w nim książkę autorstwa Amadeu de Prado i dwa bilety na pociąg do Lizbony. Gregorius zaczyna czytać książkę, ta tak bardzo go wciąga, że rusza do Lizbony na poszukiwanie jej autora. W Lizbonie wraz w głównym bohaterem, idąc po śladach tej prozy, rekonstruuje biografię Amadeu (widzimy jej kolejne fragmenty w retrospekcjach): lekarza, filantropa, humanisty, filozofa-dylentata, bohatera ruchu oporu przeciw dyktaturze Salazara, który umiera dokładnie w dzień rewolucji goździków.

Nocny pociąg do Lizbony night train to Lisbon movie film

W filmie "Nocny pociąg do Lizbony"na początku oglądamy deszczowe Brno, które bardzo szybko ustępuje miejsca tytułowej Lizbonie. Wszyscy, którzy byli już w Lizbonie, rozpoznają bez trudu punkt widokowy Miradouro de São Pedro de Alcântara, wąskie uliczki Alfamy, Bairro Alto lub Rossio. Dodatkow również zdjęcia do filmu kręcono w Cascais, czy wreszcie na stacji St Apolonia, na której to Raimund Gregorius postanawia, że jednak zostanie w Lizbonie.


Czy ogląda się film ciężko? Jeśli ktoś już miał okazję czytać książkę Pascal Mercier na pewno nie, choć czytając opinie w Internecie momentami można być poirytowanym, jednak to do siebie mają ekranizacje. A co jeśli jeszcze nie czytało się książki? Jeśli oczekujemy filmy akcji lub filmu łatwego, pięknego i przyjemnego, to będziemy się meczyć przy "Nocnym pociągu do Lizbony". Warto być skoncentrowanym na tym filmie, jeszcze przed jego zobaczenie choć powierzchownie zapoznać się z historią Portugalii, bo gdzieś w tym filmie dowiadujemy się nie tylko o historii dykatutury w tym małym kraju, ale również podglądnąć możemy, jacy są Portugalczycy. Mnie film ten zdecydowanie przekonał, by nabyć książkę i jeszcze raz odkryć losy Amadeu de Prado.

Nocny pociąg do Lizbony night train to Lisbon movie film

Obsada filmu wygląda następująco: Bruno Ganz, Jack Huston, Martina Gedeck, Tom Courtenay, Beatriz Batarda, Nicolau Breyner, Adriano oraz wspomniany już Jeremy Irons. Za scenariusz odpowiedzialni są Ulrich Herrmann i  Greg Latter.

Polecam również: 

1 komentarz:

  1. Obejrzałem film. Skąd wiadomo, że Raimund Gregorius zostanie w Lizbonie? :)

    OdpowiedzUsuń