15 lutego 2014

Paryż: Metro - ceny, bilety, mapa, strefy, mapa, przewodnik, czyli pytania i odpowiedzi

Paryż Metro Ceny 2014 przewodnik
Metro w Paryżu, wbrew pozorom, stanowi jasny i czytelny system komunikacji, w którym zorientuje się każdy. Wybierając się do Paryża na pewno będzie korzystało się z metra, dlatego dobrze wcześniej sprawdzić ceny i rodzaje biletów, co ułatwi planowanie wyjazdu do stolicy Francji, a jednocześnie poruszanie się po Paryżu. Warto zwrócić uwagę również na to, że od roku 2014 zmieniły się niektóre ceny oraz zniżki na metro w Paryżu. W poniższym tekście zaprezentowany jest zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie, które dotyczą systemu metra w Paryżu oraz jego funkcjonowania.

Zatem jakie rodzaju są bilety na metro w Paryżu oraz jaka jest ich cena? Czy obowiązuje one tylko na metro, a może też na RER? Co ze zniżkami dla dzieci? Zapraszam do przewodnika po metrze w Paryżu, gdzie dodatkowo znaleźć można również mapę oraz schemat metra w Paryżu oraz kilka praktycznych informacji. Jednocześnie już teraz polecam wszystkim wybierającym się do Paryża przewodnik po tym mieście, który z tej strony pobrało już kilka tysięcy osób, a który za darmo pokazuje, jak zwiedzić efektownie Paryż: Paryż - zabytki, zwiedzanie, relacja + ceny [Darmowy przewodnik]
---------------------------------------------
Wybierasz się do Paryża i nie chcesz zmarnować czasu na stanie w kolejkach do zabytków lub atrakcji? Warto w takim przypadku kupić wcześniej bilety online do wybranych najważniejszych zabytków i atrakcji. Zobacz, gdzie warto i jak kupić bilety przez Internet do najważniejszych ciekawych miejsc w Paryżu: Kup bilety online i omiń kolejki w Paryżu >>>

Paryż Bilety Online

---------------------------------------------

1. Metro w Paryżu informacje ogólne

Paryskie metro to w języku francuskim Métro de Paris. Obsługuje ono Paryż i jego aglomerację, a cała sieć metra w Paryżu ma długość 221,6 km i posiada 380 stacji. Jest to jeden z największych systemów metra w Europie.


Metro w Paryżu składa się z 16 linii:
1) La Défense ↔ Château de Vincennes
2) Porte Dauphine ↔ Nation
3) Pont de Levallois – Bécon ↔ Gallieni
3 bis) Gambetta ↔ Porte des Lilas
4) Porte de Clignancourt ↔ Mairie de Montrouge
5) Bobigny – Pablo Picasso ↔ Place d’Italie
6) Charles de Gaulle – Étoile ↔ Nation
7) La Courneuve – 8 Mai 1945 ↔ Villejuif – Louis Aragon / Mairie d’Ivry
7 bis) Louis Blanc ↔ Pré Saint-Gervais
8) Balard ↔ Pointe du Lac
9) Pont de Sèvres ↔ Mairie de Montreuil
10) Boulogne – Pont de Saint-Cloud ↔ Gare d’Austerlitz
11) Châtelet ↔ Mairie des Lilas
12) Front Populaire ↔ Mairie d’Issy
13) Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles / Saint-Denis – Université ↔ Châtillon – Montrouge
14) Saint-Lazare ↔ Olympiades

Paryz Metro transport publiczny

2. Godziny funkcjonowania i rozkład jazdy metra w Paryżu

Metro w Paryżu funkcjonuje w godzinach 5.30-00.40 od niedzieli do czwartku i od 5.30 do 01.40 w piątki, soboty oraz dni przed świętami. Częstotliwość jazdy metra wynosi 2-4 minuty w godzinach szczytu, a poza godzinami szczytu, w święta i niedziele 8-10 minut.

Poniżej znajduje się rozkład jazdy metra w Paryżu pokazujący czasy pierwszego i ostatniego odjazdu z poszczególnych stacji + rozkłady RER A (Disneyland) oraz RER B (lotnisk CDG)

Paryz Metro transport publiczny


3. Schematy metra w Paryżu + mapy metra

Metro Paryż Schemat mapa Paryz

RER i metro Pary mapa schemat

4. Jak dojechać metrem w Paryżu, czyli planowanie podróży


RATP oferuje stronę, która pomaga zaplanować podróż metrem w Paryżu, pokazuje jaką linię wziąć, gdzie zmienić linie oraz w jakich kierunkach jechać. Pozwala ona stworzyć plan podróży, do stworzenie którego możemy wykorzystać albo nazwę stacji, gdzie chcemy dojechać lub adres danego miejsca. Dodatkowo aplikacja pokazuje również czas podróży oraz pozwala wybrać różne opcje podróży. Aplikacja dostępna jest na stronie http://www.ratp.fr/itineraires/en/ratp/recherche-avancee

Paryż metro subway zdjecia foto galeria

------------------------------
REKLAMA:

Chcesz zareklamować się na blogu? Zapraszamy do kontaktu>>>
------------------------------

5. Bilety na metro w Paryżu + ceny i opis

 • Bilety jednorazowe w Paryżu
Bilety jednorazowe na metro w Paryżu nazywane są "Bilet t+". Są one ważne na pojedynczą podróż, jednak jej czas nie może przekraczać 1h i 30 minut. Pojedyńcza podróż, czyli można zmieniać linie metra, ważne jednak, aby nie przejść poza bramki. 

Aktualna cena (styczeń 2014) wynosi 1,70 € / jeden bilet t+. Karnet 10 biletów t+ kosztuje 13,70 €. Bilet można zakupić w specjalnych automatach przyjmujących monety lub europejskie karty płatnicze z chipem oraz w kasach na stacjach metra.

Dzieci w wieku 4-9 lat mogą korzystać ze zniżki, jednak jest ona dostępna tylko przy zakupie biletów pojedyńczych w karnetach 10 biletów. Wtedy taki karnet 10 biletów kosztuje 6,85 €/ Dzieci w wieku 3 lub mniej lat jeżdżą metrem za darmo.

Paryż przewodnik tanie bilety metro 2014

 • Bilet jedniodniowy w Paryżu
Bilet jednodniowy nazywa się Mobilis i upoważnia on do nielimitowanej ilości przejazdów w dniu swojej ważności. Wygląda on bardzo podobnie do biletu jednorazowego t+. Bilet Mobilis jest ważny na strefy od 1-2 do 1-5, jeśli jednak ktoś zamierza z niego korzystać tylko na metro, to wystarczy kupić bilet na strefy 1-2, gdyż paryskie metro obejmuje te dwie strefy.

Aktualne ceny biletów Mobilis wyglądają następująco:
Strefa 1-2 Centralny Paryż: 6,80 €
Strefy 1-3 Centralny Paryż + La Défense: 9,05 €
Strefy 1-4 Paryż + Wersal: 11,20 €
Strefy 1-5 Paryż + Wersal + lotniska CDG/ORY: 16,10 €

Aby zapobiec używania biletu przez wiele osób każdy bilet musi być podpisany oraz musi na nim znajdować się wypisana data ważności biletu.

Paryż przewodnik tanie bilety metro 2014


 • Bilety kilkudniowe w Paryżu
Karta Paris Viste to bilety kilkudniowe obowiązujące na strefy 1-3 i 1-5, które obowiązują na 1,2,3 i 5 dni. Karta taka musi być podpisana oraz zawierać daty ważności. Dodatkowo posiadaczą Paris Visite szereg zniżek do atrakcji. Ceny kart dostępne są poniżej (ceny aktualne na styczeń 2014)

Dorośli
1-dniowe: 10,85 € / 22,85 € (strefy1-3 / strefy 1-5)
2-dniowe: 17,65 € / 34,70 € (strefy1-3 / strefy 1-5)
3-dniowe: 24,10 € / 48,65 € (strefy1-3 / strefy 1-5)
5-dniowe: 34,70 € / 59,50 € (strefy1-3 / strefy 1-5)

Dzieci 10 lat i mniej

1-dniowe: 5,40 € / 11,40 € (strefy1-3 / strefy 1-5)
2-dniowe: 8,80 € / 17,35 € (strefy1-3 / strefy 1-5)
3-dniowe: 12,05 € / 24,30 € (strefy1-3 / strefy 1-5)
5-dniowe: 17,35 € / 29,75 € (strefy1-3 / strefy 1-5)

 • Bilety tygodniowe w Paryżu
Bilety tygodniowe sprzedawane są jako plastikowe karty nazywane Navigo Découverte. Bilety Navigo Découverte ważne są od poniedziałku do niedzieli, a nie 7 dni od daty zakupu, co czyni je niestety mało atrakcyjnymi dla osób przyjeżdżających w środku lub pod koniec tygodnia.

Karta na wyrobienie biletu kosztuje 5 € i nie jest ona refundowana. Można ją kupić w informacji na większych stacjach lub w automacie. Kupując w automacie płaci się, drukuje paragon, z którym następnie należy się udać do informacji, gdzie zostanie nam wydana fioletowa karta, na której należy przykleić swoje zdjęcie (rozmiar 2,5 x 2 cm, może być wydrukowana na drukarce domowej) oraz napisać imię i nazwisko. Bilety takie ładujemy w automacie lub w informacji, przy czym ważne jest, by podać na ile stref interesuje nas doładowanie.

Ceny biletów Navigo Découverte wyglądają następująco:

Strefa 1-2: 20,40 €
Strefy 1-3: 26,40 €
Strefy 1-4: 32 €
Strefy 1-5: 34,40 €

Z kartą Navigo Découverte można podróżować na lotnisku CDG i ORY.

Paryż przewodnik tanie bilety metro 2014


Polecam również:

20 komentarzy:

 1. Na wstępie - wielkie podziękowania - znajduję tu bardzo dużo interesujących i praktycznych wiadomości .
  Wybieram się z rodziną do Paryża, jest to pierwszy raz i takie rady sa niezwykle cenne.


  Pzylatujemy na lotnisko CDG w czwartek, wylot z powrotem w niedzielę.
  Hotel (chyba dobre miejsce) w pobliżu Sacré-Coeur i stacji metra Barbès Rochechouart.
  Zastanawiamy się nad komunikacją i biletami do muzeów.
  Komunikacja chyba najkorzystniej wypadnie z tygodniową kartą Navigo Découverte na strefy 1-5.
  Mam wątpliwości:
  1. Czy kartę Navigo Découverte mogę kupić już gdzieś na lotnisku na cały okres - załatwiłoby to chyba całą komunikację - również Wersal i lotnisko?
  2. Zastanawiamy się, czy warto korzystać z tej karty dla młodzieży Jeunes 26 na sobotę i niedzielę, (dwie osoby <25 lat) - tylko czy warto - zostaje czwartek i piątek...
  3. Córka wybrała sporo miejsc do zwiedzania, zastanawiamy się nad kartą Paris Museum Pass.
  Nie wiem, czy warto, bo natrafiłem tu na informację o darmowych wręcz wejściach do różnych miejsc, z racji pierwszej niedzieli miesiąca, ale też dla młodzieży.
  Jak to jest, bo na stronach jedynie nielicznych atrakcji jest informacja o zniżkach dla osób poniżej 25 roku życia?

  Taka ciekawostka co do karty Paris Visite - spotkałem się z taką informacją:
  http://podroze.onet.pl/jak-ugryzc-paryz-bez-duzych-strat-w-budzecie/d41v9
  Skąd tam takie rewelacje na temat darmowych wejść "do ponad 50 najbardziej popularnych miejsc" itd.
  Czyżby autorowi pomyliły się karty, czy coś się zmieniło?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byliśmy, zwiedziliśmy, wróciliśmy...
   Odpowiem na w/w wątpliwości:
   1. Kartę Navigo Découverte można kupić na lotnisku - w pobliżu stacji kolei są kasy biletowe, tylko trzeba odstać w kolejce. Warto mieć przygotowane zdjęcia w formacie 2,5x3 cm. Wersja na strefy 1-5 działa na RER z lotnicka CDG i do Wersalu.
   2. Kartę kupiliśmy dla wszystkich, na strefy 1-5 i bardzo intensywnie z niej korzystaliśmy. Rozwiązania komunikacji publicznej w Paryżu są rewelacyjne, ale trochę skomplikowane są te wszystkie bilety, taryfy, bilety, możliwości przesiadki itp. Z kartą Navigo Découverte relatywnie niedrogo - nie trzeba się zastanawiać - można wsiadać w cokolwiek... Oczywiście trzeba pamiętać, że karta tygodniowa zawsze kończy ważność w niedzielę o północy.
   3. Paris Museum Pass kupiliśmy dla wszystkich na wszystkie dni. Pewnie nie była to najtańsza opcja, ale zależało nam na wygodzie i przede wszystkim na czasie. Miejsc do zwiedzenie było bardzo dużo, harmonogram bardzo napięty, a pomimo pory zimowej (luty/marzec) kolejki w niektórych miejscach były spore. Do wieży Eiffla (ta karta tego nie obejmuje) staliśmy w kolejce ok. 1,5 godziny pomimo deszczowej pogody.

   Usuń
 2. Witam,
  Mam pytanie odnośnie transportu do disneylandu. Zatrzymujemy się na rue Lucien Sampaix, 75010 Paris, France i chcieli byśmy jakos tanio dojechac do celu. Jest nas 6 osób:) i jak to jest z kupieniem biletu wstepu na jeden Park w disneylandzie?? czy musimu wczeniej zarezerwowac czy mozna na miejscu?? Jesteśmy studenciakami ii zależy nam zeby bylo tanio:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam Panie Krzysztofie! ja rowniez chce podziekowac za Pana przewodnik, bardzo ulatwia planowanie podrozy, konkretny, na temat, polecam. A teraz moje pytanie, bo pisal Pan, ze osoby ponizej 26 roku zycia maja wstep wolny do wiekszosci zabytkow, a ja koncze 26 lat w maju, wiec..... nie, to tylko zart :D podziwiam panska cierpliwosc, co do niektorych osob pytajacych :D ale ja tez pragne zapytac o jedna rzecz, autobusy HOP ON HOP OFF, sadzi Pan, ze warto skorzystac z tej formy zwiedzania? bo z mezem tak wlasnie zwiedzalismy Barcelone i naprawde nam sie podobalo. Dziekuje za odpowiedz Pozdrawiam Joanna

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  Od 16 do 22 kwietnia będziemy w Paryżu. Hotel mamy niedaleko Nation. Lądujemy na CDG.
  Czy poniższa opcja jest optymalna? Po wylądowaniu chcemy kupić Navigo 1-5 do niedzieli (mam nadzieję, że kupione w środku tygodnia są aktywne do niedzieli, a nie aktywować je można dopiero od następnego poniedziałku). Z lotniska dojazd RER B do Chatelet Les Halles, przesiadka w metro nr. 1 i dojazd do Nation. Chcemy w międzyczasie pojechać na 1 dzień do Disneylandu (RER A). Na poniedziałek planujemy wykupić Mobilis. We wtorek to już tylko dojazd na CDG i to można załatwić jednorazowymi biletami. Wydaje mi się, że to jest najbardziej ekonomiczna konfiguracja, ale może ktoś ma lepszą propozycję? Będę wdzięczny. No i prosiłbym o rozwianie moich wątpliwości odnośnie Navigo. Czy "działa" np. od środy do niedzieli? Zakładam, że płacimy jak za tydzień od poniedziałku do niedzieli. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna stronka - rzeczowo i na temat. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dziękuję za tak świetny przewodnik :) Panie Krzysztofie orientuje się Pan jak RATP określa wiek 26 lat - datą czy rocznikowo? W czerwcu jadę na weekend do Paryża i czaję się na Ticket Jeunes week-end, a od jest do 26 roku życia...Z góry dzięki

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna stronka :) właśnie planujemy z mężem podróż z okazji rocznicy ślubu, bardzo nam pomogłeś :) Będę polecać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękujęmy za super przewodnik, bardzo pomocny przy planowaniu podróży.
  Ale mam pytania ;-):
  1. Czy na kartę Paris Viste są zniżki dla osób niepełnosprawnych ew. również dla opiekunów?
  2. będziemy przemieszczać się z CDG do centrum w czwartek i potem wracać na CDG w poniedziałek, czy finansowo lepszą opcją będzie zakupienie Karty Paris Viste 1-3 + dojazd RERB x2 - jaki jest ew sam koszt dojazdu RERB, czy lepiej zakupić Karta Paris Viste 1-5.
  Dziękujemy i pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam pytanie w sprawie dojazdu do Wersalu. Będziemy mieć kartę Navigo na 1-2 strefy, a Wersal jest w 5 i jaki trzeba kupić bilety? Bo nigdzie nie mogę znaleźć takiego od 3 do 5. Jak to jest rozwiązane.

  OdpowiedzUsuń
 10. Powidzcie mi czy ten karnet 10 biletów to jest jeden bilet na jedna osobe czy to jest 10 biletów ktore np. Dwa mozna skasowac na dwie osoby ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest 10 oddzielnych biletów które możesz rozdać np.10os.

   Usuń
 11. Witam.

  Z Montmartre chcę dostać się do Pałacu w Wersalu. Jak najtaniej tam dotrzeć?Najlepiej tez bez przesiadek jak jest taka możliwość.Czy bilet jednorazowy 90min upoważnia do podróży w każdej strefie ?

  OdpowiedzUsuń
 12. dzień dobry,
  Wylatuję z lotniska Paryż Beauvais 3 stycznia, ogodzinie 8:50. W jaki sposób mogę się dostać do lotnoska z Bulvaru Volatire w sobotę rano?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam,

  Czy na bilety jednorazowe, dowolnie przemieszczamy się między strefami czy możemy poruszać się tylko między strefami 1 i 2?

  Pozdrawiam,
  ps. bardzo przydatni przewodnik

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam,

  Wybieram się z rodziną do Varredes pod Paryżem. Stamtąd mam zamiar pojechać na jeden dzień do Eurodisnaylandu i na 1-2 dni do Paryża. Będziemy autem ale nie chcemy wjeżdżać do centrum. Gdzie najlepiej zaparkować samochód i skorzystać z metra czy innego środka transportu? Jaki bilet należy kupić? Liczę na pomoc. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam Panie Krzysztofie,
  porady odnośnie Lizbony, były bardzo przydatne, dziękuję;-) Lecimy 12.08 do Paryża, wracamy 20.08 jakie bilety kupić najlepiej, czy tygodniowy, czy raczej się nie opłaca i jaka cena. Czekam z niecierpliwością na odpowiedz.
  Pozdrawiam Jagoda

  OdpowiedzUsuń
 16. Oddam gratis 6 jednorazowych biletów na metro w Paryżu. Proszę o maila na angostura@wp.pl. Prześlę pocztą gratis.
  Pozdrawiam Marek F

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy to prawda ,ze od 2016 Roku Pass Navigo kosztuje 21,15 euro i jest na 5 stref ? prosze o informacje ,wybieram sie do Paryza od 17pazdziernika 2016 i chcialabym byc doinformowana przed wyjazdem. Dziekuje za zyczliwosc osobie ktora poswieci swoj czas na odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 18. Oczywiscie chodzi o tygodniowy Pass Navigo na 5 Stref za 21,15 euro ,czy to prawda,ze od 2016 Roku nastapily zmiany.Jestem swiadoma ,ze mam miec zdjecie 2,5 x 3cm +5 euro na wyrobienie Pass Navigo ,ktory nastepnie sie charge'uje Jeden tydzien za 21,15 euro.

  OdpowiedzUsuń