16 stycznia 2015

Tomar: Co Portugalia ma wspólnego z Templariuszami? Klasztor Zakonu Chrystusa to nie wszystko! [Przewodnik]

Tomar Portugalia Polski Przewodnik Klasztor Chrystusa UNESCO Foto Zdjęcia Fotografie
Miasto Tomar w Portugalii jest opisywane w każdym przewodniku po Portugalii. Nie przypadkowo - znajdujący się w Tomar Klasztor Zakonu Chrystusa znajduje się na liście UNESCO i jest jednym z najciekawszych zabytków całej Portugalii. Jednak Tomar, jak i cała Portugalia, mają o wiele więcej do zaoferowania. Warto spędzić w Tomar nawet cały dzień, gdyż miasto obok Klasztoru Zakonu Chrystusa ma do zaoferowania również kilka innych ciekawych zabytków. Jakich? 

O tym dowiedzieć się można z poniższego tekstu, który opisuje nie tylko słynny Klasztor Zakonu Chrystusa, czyli po portugalsku Convento de Cristo, ale również synagogę, muzeum zapałek, czy kościół św. Jana Chrzciciela. Do tego swoistego przewodnika po mieście Tomar w Portugalii dołączono również listę polecanych restauracji, a do tego, jak zawsze, galerię zdjęć i wideo. 
Jeśli układacie plan zwiedzania Portugalii, to zdecydowanie warto wpisać miasto Tomar na listę miejsc zobaczenia. Tomar potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć. W przeciwieństwie do innych miast ze wspaniałymi klasztorami, jak na przykład Batalha, czy Alcobaca, gdzie zwiedzanie kończy się często na obiektach klasztornych, Tomar ma potencjał, by zatrzymać turystę na dłużej i aż szkoda tam przyjeżdżać tylko na 2-3 godziny. 

Tomar Portugalia Polski Przewodnik Klasztor Chrystusa UNESCO Foto Zdjęcia Fotografie

Tomar - opis i dojazd

Tomar nie jest dużym miastem, bo liczy około 45 tysięcy mieszkańców. Jest ono położone około 135 km od Lizbony i około 190 km od Porto. Tomar leży nad rzeką Nabao, w prowincji Ribatejo. Do Tomar odjeżdżają regularne linie autobusowe z Lizbony (rozkład jazdy można sprawdzić na www.rede-expressos.pt, podróż zajmuj ok 1h i 40 min, koszt 10€/h. Dojechać można również pociągiem ze stacji Lizbona Oriente >>>) oraz kolej, dzięki bocznej odnodze linii Lizbony-Porto (rozkład jazdy na www.cp.pt)

Historia Tomar w Portugalii

Za czasów rzymskich miasto Tomar nosiło nazwę Sellium. Podczas portugalskiej rekonkwisty miasto zostaje odbite z rąk Maurów, a w 1159 roku osadza się w nim wielki mistrz Zakonu Templariuszy - Gualdim Pais, z którego to polecanie w 1160 roku rozpoczyna się budowa siedziby zakonu w Portugalii, z której to Tomar słynie do dnia dzisiejszego. W 1314 roku, gdy w Europie Zakon Templariuszy zostaje rozwiązany i przeżywa trudności, to w Portugalii z rozkazu króla Dinisa, zakon zostaje przekształcony w Zakon Chrystusa, którego siedzibą staje się Tomar.

W XV wieku w Tomar osiedla się wielu Żydów, którzy dynamizują handel i usługi w Tomar. Za czasów rządów króla Manuela I zabudowania Klasztoru Zakonu Chrystusa, jak i niektóre obiekty w mieście, zostają przebudowane w stylu manuelińskim. Jednocześnie za rządów tego samego króla wielu Żydów zostaje zmuszonych do opuszczenia miasta Tomar - zostaje po nich m.in. synagoga, którą oglądać można do dnia dzisiejszego. 

Tomar Portugalia Polski Przewodnik Klasztor Chrystusa UNESCO Foto Zdjęcia Fotografie

Kolejny etap rozwoju miasto przeżywa w XVIII wieku, kiedy to miasto zaczyna się rozwijać pod względem przemysłowym - powstaje wtedy na przykład fabryka Jácome Ratton w bardzo bliskiej odległości od klasztoru, a wody rzeki Nabao zostaję wykorzystane do napędzania powstającego przemysłowy. W pierwszej połowie XIX wieku zostaje rozwiązany Zakon Chrystusa, a zabudowania poklasztorne przechodzą pod władanie państwa, by w roku 1983 zostać wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tomar i Klasztor Zakonu Chrystusa

99% osób odwiedzających Tomar odwiedza to miejsca za sprawą Klasztoru Zakonu Chrystusa, czasami nazywanego również po porostu Klasztorem Chrystusa. Klasztor wznosi się na wzgórzu nad miasteczkiem - nie jest to daleko, jednak należy podejść pod dość strome wzgórze (można również podjechać kolejką, która kursuje z centrum, koszt 3€ lub podjechać bezpośrednio pod klasztor samochodem). 

Centralną częścią całego założenia architektonicznego Klasztoru Chrystusa jest kościół, który praktycznie całkowicie jest otoczony przez zabudowana klasztorne. Zwiedzając klasztor często pierwsza i największe wrażenie robi Charola, czyli pierwsza świątynia Zakonu Templariuszy, która pochodzi z XII wieku, a która została wybudowana na planie szesnastoboku. Jest ona zbudowana w ten sposób, że zakonnicy mogli uczestniczyć w mszy na koniach. W latach 1510-1515 dobudowana do Charolii pozostałą część kościoła - jest ona autorstwa dwójki architektów Joao do Castilo oraz Diogo de Arruda. To właśnie temu pierwszemu artyście zawdzięcza się okazały portal zdobiący południową ścianę. 

Tomar Portugalia Polski Przewodnik Klasztor Chrystusa UNESCO Foto Zdjęcia Fotografie

Jednak Klasztor Zakonu Chrystusa słynie przede wszystkim ze ... najwspanialszego w całej Portugalii okna. Słynne okno, które znajdziemy na wielu pocztówkach w Portugalii znajduje się w kompleksie klasztornym, a zostało ono zaprojektowane przez Dioge de Arrude w latach 1510-1513. Okno zdobio zachodnią ścianę sali kapitul i czasami może być je ciężko znaleźć. Jest ono uważane za jeden z najwspanialszych przykładów stylu manuelińskiego w całej Portugalii. Mnogość przedstawionych motywów, zdobień i rzeźbień na manuelińskim oknie potrafi oczarować swoim kunsztem wykonania. Okno jest bogate w symbolikę i przedstawia wiele motywów związanych ze stylem manuelińskim. 

Od południa do kościoła przylega Wielki Krużganek, który jest uważany za najważniejszy krużganek w całym kompleksie klasztornym, a które są jednym z ważniejszych przykładów stylu renesansowego w Portugalii - zostały one wybudowane w obecnej formie przez króla Jana III, który wielbił się w renesansie. Będąc na tych krużgankach warto wejść na najwyższy taras - Taras Wosku, z którego rozciąga się dobry widok na zabudowania kościele. A dlaczego Taras Wosku? Z tego względu, że kiedyś służył on do suszenia wosku. 

Tomar Portugalia Polski Przewodnik Klasztor Chrystusa UNESCO Foto Zdjęcia Fotografie

Po zachodniej stronie klasztoru w Tomar znajdują się dwa krużganki - Krużganki Kruków, które kiedyś były miejscem wyciszenia i odpoczynku dla mnichów oraz Krużganek Chleba, który swoją nazwę wziął od rodzaju chleba, który kiedyś rozdawano tutaj żebrakom. Od wschodniej strony znajdziemy tereny kiedyś służące do ceremonii pogrzebowych mnichów (Krużganek Cmentarny) oraz Krużganki Pralni, gdzie kiedyś były pralnie. 

Klasztor Chrystusa w Tomar - informacje praktyczne


 • od października do maja: 9.00-17.30 
 • od czerwca do września: 9.00-18.30 
 • zamknięte 1 stycznia, Niedziele Wielkanocną, 1 maja, 24 i 25 grudnia
 • bilet normalny: 6 €
 • bilet łączony do klasztorów w Alcobaca, Batalha i Tomar: 15 €
 • wstęp bezpłatny w pierwszą niedzielę każdego miesiąca dla grup poniżej 12 osób
 • do 12. roku życia wstęp bezpłatny

Tomar - inne zabytki i atrakcje

 • U podnóża klasztoru rozciąga się starówka, której centrum stanowi Praca da Republica, którego powierzchnię dominuje pomnik Gualdima Pais - wielkie mistrza Zakonu Templeriuszy, który zawdzięcza się powstanie kompleksu klasztornego.
 • Na placu znajduje się również kościół pochodzący z XV wieku - Igreja de Sao Joao Baptista. Do kościoła wchodzimy przez okazały portal wybudowany w stylu manuelińskim, a który jest autorstwa Gregoria Lopesa. Warto wejść do kościoła, aby zobaczyć trójnawowe wnętrze oraz bogate zdobienia, które stanowią mieszankę różnych stylów.
Tomar Portugalia Polski Przewodnik Klasztor Chrystusa UNESCO Foto Zdjęcia Fotografie
 • Przy Rua Dr Joaquim Jacinto stoi niepozorna synagoa - jedyny przykład żydowskiej architektury przederenesansowej w Portugalii. Synagoga została wybudowana w latach 1430-1460, jednak od końcówki XV wieku była ona zamknięta i pełniła rozmaite funkcje. Obecnie w synagodze działa Muzeum Luso Hebraico Abraham Zacuto, którego nazwa upamiętnia żydowskiego astronoma, który przyczynił się do sukcesu wyprawy Vasco da Gama. Zbiory muzeum są skromne i nawiązują do dziedzictwa żydowskiego.
 • W dawnym klasztorze św. Franciszka (Convento de Sao Francisco) działa Museu dos Fosforos, czyli największe w Europie Muzeum Zapałek, które prezentuje kolekcję ponad 50 tys. pudełek zapałek z całego świata.
Tomar Portugalia Polski Przewodnik Klasztor Chrystusa UNESCO Foto Zdjęcia Fotografie
 • Przy drodze do miasta Leira, około 2 km od miasta znajduje się akwedukt Aqueduto dos Pegos z XVII wieku. Długość akweduktu, który kiedyś dostarczał wodę do miasta to 6 km, a składa się on ze 180 przęseł. 

Polecane restauracje w Tomar

Jedną z najlepszych restauracji w Tomar jest Alminhas Restaurante na Rua Dr. Joaquim Jacinto 48A, które zachwyca prostymi wnętrzami oraz dobrą kuchnią portugalską. Bardzo wiele pozytywnych opinii ma również Casas Das Ratas, która mieści się pod adresem Rua Dr Joaquim Jacinto 6. Na Av. D.Vieira Guimaraes 3 mieści się Taverna Antiqua z prostym, ale smacznym jedzeniem. Popularną restauracją jest O Tabuleiro na Rua Serpa Pinto 140-148, która ma bogatą kartę win i duży wybór potraw. 

Tomar i Festa dos Tabuleiros

Raz na cztery lata Tomar słynie w całej Portugalii za sprawą bardzo barwnego święta - Festa dos Tabuleiros, czyli Święta Tacek, czasami nazywanego Świętem Koszy. Jest to święto podczas którego ulice Tomaru są barwnie ozdobione, a przechodząc nimi kobiety, które na głowach niosą barwnie przystrojone konstrukcje, których waga dochodzić może nawet do 15 kg. Festa dos Tabuleiros odbywa się zawsze w lipcu, a najbliższa odbędzie się w dniach 4-13 lipca 2015. Zobacz, jak wygląda Festa dos Tabuleiros na wideo.
Bezpłatny przewodnik po Tomar w Portugalii

Ściągnij bezpłatnie wersję przewodnika w formacie .pdf do druku lub wzięcia ze sobą w podróż. Miej przewodnik zawsze przy sobie całkowicie za darmo! 

Zanim jednak ściągniesz przewodnik, zrób pożytek z reklam znajdujących się na stronie i wspomóż tworzenie kolejnych przewodników albo przekaż dowolną darowiznę na prowadzanie bloga przez system PayPal>>>
Polecam również:

3 komentarze:

 1. Wyszło Panu z tego wpisu istne arcydzieło :D !

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wpis! Krótko i na temat, wiele praktycznych porad, będę zaglądać częściej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie zastanawiamy się nad wycieczką do Portugalii. Przewodnik zawiera wszystkie przydatne informacje, za co bardzo jestem wdzięczna.
  Jedyną rzeczą, która przeszkadzała mi w czytaniu, były błędy stylistyczne i "literówki".
  Może warto dać komuś do przeczytania,przed opublikowaniem:)
  (to tylko drobna rada, żadna uszczypliwość).
  Dziękuję i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń