24 lutego 2013

Madera i Funchal: pogoda, klimat - temperatury, opady, wykresy, aktualna prognoza

Madera, zwana popularnie "perłną Atlantyku", posiada klimat, który dla wielu może wydawać się idealny, a który często określany jest "klimatem wiecznej wiosny". Roczne aplitudy temperatury są niewielkie - zimą średnia dobowa temperatura to ok 20°C, by latem wzrosnąć do ok 25°C. Obok dobrej pogody przez cały rok Madera przyciąga turystów niezwykłymi krajobrazami, bogatą paletą smaków i kolorów, a także swoim wyspiarskim urokiem.

O najważniejszych zabytkach i kurortach Madery przeczytać można w tekście: Przewodnik po Portugalii: Madera - plaże, zabytki, kurorty, turystyka [Mapa + Zdjęcia], a tymczasem zapraszam do zapoznania się z pogodą i klimatem Madery, jak i jej stolicy - Funchal, które to jest również najpopularniejszym kurortem na wyspie.


Na klimat Madery składają się generalnie ciepłe lata i średnie zimy z dużymi opadami deszczu. W skrócie można napisać, że od kwietnia do września jest sucho, a od października do marca mokro. Prąd oceaniczny opływający wyspę oraz jej położenie geograficzne sprawiają, że wyspa jest chroniona przed dużymi zmianami temperatury, co pozwala jest zachować mniej więcej ten sam przedział temperatur przez cały rok. Na klimat Madery mają duży wpływ dwa rodzaje wiatrów: północno-wchodni wiatr, który dociera na wyspę znad portugalskich wybrzeży oraz gorący wiatr znad północnej Afryki. 

Lato na Maderze
Lato jest najpopularniejszym okresem, kiedy turyści odwiedzają Maderę, dzięki wspaniałej pogodzie - praktycznie przez całe lato jest gorąco i słonecznie. Okres od czerwca do września klasyfikuje się, jako "okre letni", jednak zarówno czerwiec i październik bardzo często są miesiącami bardzo ciepłymi, tylko z niewielką różnicą od czerwca, lipca i września. Średnia dobowa temperatura w okresie letnim to ok 25C, któa tylko czasami przekracza 30C. Nocami temperatura nie spada nigdy poniżej ok 12C. Morska bryza łagodzi upały, sprawiając, że na wyspie nie odczuwa się suchoty, ani nieznośnego gorąca. Są jednak okresy w roku, kiedy temperatura może podskoczyć nawet do 40C - dzieje się to wtedy, kiedy znad Afryki wieje gorący i suchy wiatr zwany "Leste". Wieje on jednak tylko kilka razy do roku, bardzo sporadczynie. Opady w okresie letnim są praktycznie znikome - w czerwcu to ok 5 mm, lipiec i sierpnieć to prawie 0 mm, a wrzesień to ok 25 mm.

Jesień na Maderze
W okresie jesiennym dalej jest ciepło i często słonecznie, jednak zdrzają się już deszcze i sztormy. Październik i listopada goszczą dalej turystów, jak i mieszkańców, średnimi dziennym temperaturami ok 23C. Jest to znakomity okresy, by odwiedzić wyspę, ze względu nie tylko na mniejszy ruch turystyczny, ale co jest z tym związane - również niższe ceny, niż w szczycie sezonu turystycznego. Średnie opady miesiecznę to ok 80 mm w październiku i ok 95 mm w listopadzie, który to jest najbardziej deszczowym miesiącem na Maderze. W okresie tym wyspę nadarzają często silny sztormy.

Zima na Maderze
Ciężko nazwać zimą okres na Maderze, gdy średnia dobowa temperatura plasuje się w okolicach 20C, a średnia najniższa temperatura rzadko kiedy spada poniżej 10C. Mimo opadów, które mogą się czasami zdarzyć *średnio ok 7 w ciągu miesiąca), wyspa dalej gości wszystkich 5-6 godzinami słonecznymi każdego dnia. Generalnie więcej pada w grudniu, niż w styczniu i lutym. Plasuje to Maderę, jako jedną z najlepszych destynacji dla wszystkich spragnionych słońca w czasie zimy!

Wiosna na Maderze
Marzec jest końcem "mokrego" sezonu na Maderze, od tego miesiąca rozpoczyna się okres "suchy", gdzie wiosna szybko przeplata się z latem. Już od końca kwietnia rozpoczynają się długie, słoneczne dni, a opady okd średnich ok 80 mm w marcu zmniejszają się do ok 15 mm w maju.

"Madera leży w strefie klimatu podzwrotnikowego o charakterze zbliżonym do śródziemnomorskiego, z tymże zimy są cieplejsze niż w krajach śródziemnomorskich. Na klimat ma wpływ nie tylko szerokość geograficzna (32°N), ale i zimny Prąd Kanaryjski, który eliminuje ekstrema termiczne. Wpływ ma także sama obecność oceanu i rzeźba terenu. Ze względu na rozkład temperatur rocznych, Madera określana jest jako miejsce występowanie wiecznej wiosny. Roczne amplitudy są niewielkie. Zimą średnia dobowa wynosi 20 °C i taka wartość utrzymuje się do marca. W okresie letnim średnia dobowa wynosi 25 °C, przy czym najcieplejsze są sierpień i wrzesień. Dobowe różnice nie są wysokie. Na Maderze zdarzają się ulewne opady deszczu, powodujące osuwanie się błota i skał w stronę oceanu. Opady deszczu występują w półroczu zimowym. Roczna suma opadów wynosi 640 mm, a najmniejsze ilości opadów mają miejsce od maja do lipca, gdzie w każdym miesiącu spada do 30 mm deszczu. W okresie zimowym zdarzają się silne wiatry" za wikipedia.pl

Wykresy i tabele klimatyczne dla Madery
Madera średnie temperatury pogoda klimat temperatury wykresy Funchal.jpg
Madera średnie temperatury pogoda klimat temperatury wykresy Funchal 1
Madera średnie najwyższe najniższe temperatury pogoda klimat temperatury wykresy Funchal
Madera średnie pogoda klimat opady wykresy Funchal
Madera Funchal średnia wilgotność pogoda klimat wykres
 Źródło wykresów i tabel: holiday-weather.com

Aktualna prognoza pogody dla Madery, Funchal

Prognoza pogody
Funchal
Pogoda - Funchal

Polecam również:

1 komentarz:

  1. Osoby szukające przewodnika, informacji, porad i relacji z podróży na Maderę zapraszam do tekstu: Relacje i przewodnik po Maderze - dzień po dniu w 7 dni http://www.krzysztofgierak.pl/2013/05/madera-zwiedzanie-atrakcje-opinie.html

    Dodatkowo znaleźć tam można dużo zdjęć, turystyczną mapę Madery oraz informacje praktyczne

    OdpowiedzUsuń