9 lutego 2013

Autostrady i drogi w Portugalii - ceny, mapa, opłaty, schemat, informacje, winiety, opis, jak płacić?

Portugalia posiada jeden z najlepiej rozwiniętych systemów autostrad w Europie. Ten mały kraj ma ponad 3300 km autostrad, które łączą wszystkie najważniejsze miasta w Portugalii. W większości przejazd nimi jest płatny, a do wyboru mamy różne metody płatności, w tym bezgotówkowe. By nie zgubić się w gąszczu informacji poniższy tekst prezentuje wszystkie informacje, które należy wiedzieć, jeśli decydujemy się korzystać z portugalskich autostrad.

Portugalskie drogi zostały przekwalifikowane po wystawie Expo w Lizbonie w 1998 roku oraz po Mistrzostwach Europy w piłce nożnej w 2004 roku, a wszystko to, by system autostrad stał się bardziej czytelny i wyrazisty dla kierowców. 


Znaki oznaczające autostrady w Portugalii (autoestrada), podobnie jak w wiekszości krajów, są koloru niebieskiego. Regionalne drogi są oznakowane białymi tablicami z czarnymi napisami. Limit prędkości (limite de velocidade) na portugalskich autostradach to 120 Km/h dla samochodów i małych ciężarówek (LGV). Wjazdy (entradas) i wyjazdy (saidas) na autostradach w Portugalii są numerowane.

Autostrady posiadają stacje paliw oraz punkty postojowe często z kawiarniami, czy sklepami i punktami informacyjnymi. Pomarańczowe telefony SOS są usytuowane co 3-5 km, aby ich użyć wystarczy nacisnąć przycisk SOS i czekać na odpowiedź (połączenia bezpłatne).

System opłat za autostrady w Portugalii
Od roku 1997 portugalskie autostrady są zarządzane przez prywatne kompanie, których nazwy to Autoestradas do Atlantico, Ascendi, Brisa i Lusoponte. By używać płatnych dróg z punktami obsługi należy wziąć bilet na wjeździe i zatrzymać go, aż do ostatniego odcinka płatnej drogi, gdzie jest pobierana opłata. Każda kompania ma swoją własnę struktrę opłat

System Via Verde
Jeśli często używa się płatnych dróg, to można skorzystać z systemu opłat Via Verde (Zielona Droga), który umożliwia płacenie kierowcą miesiecznie za przejechane odcinki przy pomocy konta bankowego. Elektroniczne urządzenie (Entidade de Cobrança de Portagens - DECP) jest montowane do przedniej szyby pojazdu i automatycznie rejestruje każde przejechanie punktu kontrolnego. Koszty na koniec miesiąca są zliczane i automatycznie odejmowane od konta użytkownika. Dzięki temu systemowi kierowcy, którzy się zdecydowanie na system Via Verde, mają często uprzewilejowane przejazdy przez bramki oraz szereg zniżek.

Niektóre autostrady w Portugalii nie posiadają punktów poboru opłat, w których można płacić gotówką lub kartą płatniczą. Opłaty w takich przypadkach są naliczane i kontrolowane przez specjalne urządzenia (dispositivo electronico - DE). Urządzenia takie są sprzedawane w specjalnych sklepach (Lojas Via Verde) oraz na poczcie (CCT). Płatności za przejechane odcinki autostrad mogą być dokonywane na dwa rodzaje:
- automatycznie, kiedy opłata za przejazd jest pobierana z konta kierowcy
- wykorzystując zasadę przedpłat, kiedy doładowujemy urządzenie określoną kwotą.
W przypadku kiedy pojazd nie ma urządzenia DE, rejestracja pojazdu jest rejestrowana, a kierowca musi zapłacić opłatę za przejazd + opłatę administracyjną w ciągu 5 dni od przejazdu. Ta opcja nie jest dostępna dla pojazdów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi.

Opłaty za przejazdy autostradami w Portugalii dla pojazdów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi
Mając pojazd z nie portugalskimi rejestracjami mamy do wyboru cztery metody płatności za autostrady, na których obowiązuje elektroniczny system poboru opłat: TOLLCard, TOLLService, EASYToll i Via Verde Visitors Device.
 • TOLLCard
TOLLCard jest kartą typu przedpłat, którą można zasilić kwotą od €5 do €40. Karta taka musi być zasilona w EASYToll Welcome Points, na poczcie CTT, online, lub na niektórych stacjach paliw na granicy Portugalii i Hiszpanii, a także w niektórych hotelach i informacjach turystycznych.  Po doładowania karty musimy wysłać SMS, by aktywować kartę. Karta TOLLCard jest ważna rok, a kwota na niej nie podlega zwrotowi..
 • TOLLService
TOLLService jest biletem ważnym 3 dni z nielimitowaną ilością przejazdów autostradami z elektronicznym system poboru opłat. Koszt takiego biletu to €20. Bilet można kupić online, w punktach EASYToll Welcome Points oraz na granicach Portugalii. Bilet TOLLService można kupić tutaj.
 •  EASYToll
Kierowcy z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi swoich pojazów mogą użyć systemu EASYToll poprzez wpisania numerów rejestracyjnych pojazdu, numeru karty bankowej w specjalnych maszynach EAYToll Machine na początku swojej podróży. System poboru opłat za każdym razem odczytuje tablice rejestracyjne pojazdu i pobiera automatycznie środki z karty płatniczej. System ten jest ważny przez 30 dni, po tym okresie czasu należy ponownie wbić wszystkie dane do maszyny EASYToll.
 • Via Verde dla odwiedzająch
Via Verde dla odwiedzających działa podobnie, jak normalny system Via Verde, jest jest on ważny tylko 90 dni, a opłata jest pobierana z karty kredytowej. Płaci się również za wypożyczenia urządzenia elektronicznego. Urządzenie DT można nabyć na poczcie (CTT), w IKEA w Matosinhos (http://www.ikea.pt/) lub na stacjach benzynowych: CEPSA A28 Viana do Castelo, CEPSA A22 Olhão, CEPSA A23 Abrantes, GALP A28 Vila do Conde, GALP A25 Celorico da Beira, A28 - Viana, Modivas

Kupno Urządzenia DT: Koszt: 27,50€ z obowiązkowym doładowaniem w wysokości min. 10 € (osobowe) i 20 € (ciężarowe). Wypożyczenie Urządzenia DT: Kaucja: 27,50€ z obowiązkowym doładowanie min. 10 € (osobowe) i 20 € (ciężarowe). Jeżeli urządzenie DT zostanie zwrócone 30 dni po wypożyczeniu, w całości i bez uszkodzeń, kaucja jest zwracana, a pobierana jest jedynie opłata za wynajem proporcjonalna do czasu użytkowania urządzenie DT (6 € za pierwszy tydzień i 1,50 € za każdy następny). Niewykorzystane kwoty doładowania nie podlegają zwrotowi.

Brak opłaty za przejazd autostradami w Portugalii stanowi wykroczenie, za które pobierana jest grzywna (mandat) niezależnie od obywatelstwa kierowcy pojazdu. Grzywna stanowi dziesięciokrotność opłaty za przejazd i może wynieść od 25 Euro do 125 Euro.

Lista autostrad w Portugalii:
Sacavém - Santarém - Leiria - Coimbra - - Porto
Lisboa - Setúbal - Marateca - Grândola - Albufeira
Porto - Braga - Ponte de Lima - Valença -
Matosinhos - Águas Santas - - Amarante - Vila Real - Bragança - Quintanilha -
Lisboa - - - Estoril - Cascais
Marateca - Évora - Elvas - Caia -
Póvoa de Varzim - Vila Nova de Famalicão - Guimarães - Vila Pouca de Aguiar
Lisboa - - Venda do Pinheiro - Torres Vedras - Óbidos - Caldas da Rainha - Marinha Grande - Leiria
Quebrada - Loures - Bucelas - Alverca do Ribatejo
Bucelas - Carregado - Benavente
Apúlia - Braga - Guimarães - Castelões
Sacavém - Ponte Vasco da Gama - Montijo - - Setúbal
Marateca - Benavente - Almeirim
Figueira da Foz - Coimbra -
Óbidos - Santarém - Almeirim
Lisboa - Lourel - Sintra -
Marinha Grande - Louriçal - Figueira da Foz - Mira - Aveiro
Torres Vedras - -
Leiria Sul - Leiria Norte
Carvalhos - - - Ponte do Freixo - Nó da VCI - Nó de Francos
Venda do Pinheiro - Mafra - Ericeira
Lagos - Portimão - Albufeira - Loulé - Tavira - Castro Marim -
Torres Novas - Abrantes - Gardete - Castelo Branco - Covilhã - Guarda
Viseu - Lamego - Vila Real- - Chaves - Vila Verde da Raia -
Aveiro - Albergaria-a-Velha - Viseu - Mangualde - Guarda - Vilar Formoso -
Sines - Santiago do Cacém -
Viana do Castelo - Ponte de Lima - Ponte da Barca
Porto - Póvoa de Varzim - Apúlia - Viana do Castelo - Caminha
Angeja - Estarreja - Ovar - Espinho - Gulpilhares - Porto
Sacavém - Santa Iria de Azóia
Coimbra Sul - Coimbra Norte
Argoncilhe - Carvalhos -
Coina - - Montijo -
- Pombal
- Santa Comba Dão - Canas de Senhorim -
Algés - Buraca -- Pontinha - Sacavém
Buraca - - Sintra
Almada - - Costa da Caparica
- Barreiro
Olival de Basto - Montemor
Perafita - - Ermida -- Grijó - Espinho
Ermida - Paços de Ferreira - Lousada
Porto - Aguiar de Sousa
Gulpilhares - Coimbrões - Areinho

Ceny za przejazd autostradami na wybranych odcinkach
Autostrada   Odcinek   Opłata za samochód
A1 Lisboa - Porto 20.90 EUR
A2 Lisboa - Algarve 19.80 EUR
A3 Porto - Spain border 9.75 EUR
A4 Porto - Amarante 7.15 EUR
A5 Lisboa - Cascais 1.25 EUR
A8 Lisboa - Leiria 9.55 EUR
A11 Braga - Guimaraes 7.20 EUR
A13 Santo Estevao - Marateca 5.95 EUR


Mapy drogowe Portugalii:


Polecam również:

30 komentarzy:

 1. Witam
  Strona bardzo użyteczna przed wyjazdem do Lizbony.W lipcu również wyjeżdżam z rodziną na dwa tygodnie do Portugalii. Będziemy korzystali z samochodu z wypożyczalni. W związku z tym mam pytanie, jak wygląda sposób zapłaty za autostrady w systemie via verde w sytuacji korzystania z samochodu z wypożyczalni
  Jakub

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Generalnie zasady są bardzo zbliżone, napisałbym nawet, że bardziej "przejrzyste" i przyjazne dla kierowców. Szczegóły można znaleźć tutaj: http://www.visitportugal.com/NR/exeres/D1F46576-727B-42CA-BA69-C33AFBA3D81C,frameless.htm

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Portugalii!

   Usuń
 2. Witam
  Jak dobrze rozumiem bilet 3 dniowy TOLLService umożliwia przejazdy po autostradach z poborem elektronicznym. W przypadku jak trafmy na autostradę z poborem bramkowym to trzeba zapłacić oddzielnie.
  Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Przepraszam najmocniej, że odpisuję dopiero teraz, jednak jestem zawalony pracą. Prosze mi wybaczyć - na komentarze z bloga i maile, jeśli nie wiążą się one z pracą zawodową, odpowiadam tylko w wolnych chwilach.

   Odpowiadając na Pana pytanie: tak, tylko przez 3 dni, z poborem elektronicznym. Aby sprawdzić, gdzie są jakie formy poboru opłat, polecam odwiedzenie stron: http://www.visitportugal.com/NR/exeres/D1F46576-727B-42CA-BA69-C33AFBA3D81C,frameless.htm i http://www.estradas.pt/documents/1029518/ea7c598f-e24f-4b80-be0b-fbdffe69bde4

   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Panie Krzysztofie,
  Czy autostrada A1 z Lizbony do Fatimy jest objeta normalnym systemem oplat (bramki na wjezdzie i wyjedzcie i mozliwosc platnosci gotowka lub credit card) czy wymagane jest to urzedzenie do elektronicznego poboru?

  P.S. Bedziemy mieli auto z wypozyczalni...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Dokładny plan autostrad w Portugalii oraz systemy poboru opłat znajdują się tutaj: http://www.estradas.pt/documents/1029518/ea7c598f-e24f-4b80-be0b-fbdffe69bde4

   Pod tym linkiem można sprawdzić każdy odcinek drogi.

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Portugalii!

   Usuń
  2. można płacić gotówką albo kartą kredytową - przynajmniej tak było w lipcu 2012r.

   Usuń
 4. przekwalifikowane a nie przekfalifikowane ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  Chciałbym zapytać jak wygląda sprawa z opłatami za autostrady jeśli wypożycza się na miejscu samochód? chcemy jeździć głównie bocznymi drogami a autostradami to pewnie tylko wyjazd z LIS airport (bo chyba inaczej się nie da).
  z góry dziękuję za odp.
  K.

  OdpowiedzUsuń
 6. witam'
  pierwszy raz lecimy do Portugalii, koniecznie chcemy wynając w albufeirze samochód i udać się do sevilli, spojrzałam na cennik podany przez Pana, nurtuje mnie tylko jedno: czy autostrada a 22 płatna jest gotówką(bramki)? z góry wielkie dzięki za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wystarczy tylko poszperać po necie i już wiadomo, że autostrada A22 jest płatna tylko elektronicznie(a więc nie ma bramek), co oznacza, że albo w samochodzie z wypożyczalni zamontowany jest elektroniczny system, który zlicza opłatę za przejazd tą drogą i opłata ta jest uiszczana przy zwrocie auta w wypożyczalni. Kiedy takiego urządzenia w samochodzie nie zamontowano, wtedy trzeba udać się, w ciągu 5 dni od przejazdu autostradą na portugalską pocztę (dowolną) i tam po prostu podać numer rej. samochodu i zapłacić za przejazd. Proszę także uważać, że wypożyczonym samochodem można pojechać do Hiszpanii tylko po uiszczeniu w wypożyczalni dodatkowej opłaty )no chyba, że jest to juz od razu zawarte w cenie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Wojtku! Dziękuję za cenny komentarz! Na pewno okaże się on pomocny dla wszystkich. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 8. Mam pytanie, czy istnieje jakiś sposób aby po fakcie opłacić przejazd autostradą w Portugalii. Popełniłem błąd, że przed wyjazdem nie poczytałem o sposobach płatności za autostrady i nie byłem świadomy że tylko elektronicznie są pobierane opłaty. Proszę o poradę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Jeśli do tej pory nie przyszło żadne zawiadomienie, ani wypożyczalnia nie potrąciła z karty kredytowej żadnej opłaty, to proszę się nie martwić. Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale Pana komentarz i pytanie umknęły mi. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 9. ważna informacja:
  kwota załadowana na TOLLCard może być zwrócona jeśli płacono kartą kredytową.

  "A tollcard that is not activated or damaged can be returned in any CTT office and its purchasing cost will be refunded. The remaining credit can also be refunded if a credit card was used for the payment (as long this was ordered during the sign up), in a 6 month maximum period."

  OdpowiedzUsuń
 10. i jeszcze jedno. bardzo fajna mapka z oznaczeniem gdzie się płaci elektronicznie, a gdzie gotówką.

  http://www1.estradas.pt/documents/1029518/ea7c598f-e24f-4b80-be0b-fbdffe69bde4

  wynika z tego, że jeśli ktoś nie jedzie na Pólnoc P to nie warto kupować ToolService na 3 dni.

  dodatkowo można oszacować przejazdy z punktu A do B tutaj:

  http://www.portugaltolls.pt/web/portal-de-portagens/home?anchor=column-1

  i kilka € załadować więcej na TollCard. Zapłacić kartą, a ew. resztę odebrać na poczcie przy zwrocie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, z evory do lizbony przez most poste 25 de abril przejade placac gotowka ? Prosze o pomoc,saby interent i nie moge ogarnac podanych stron

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam duzego doswiadczenia w jezdzie po Portugali ale akurat jechałem samochodem wypozyczonym z Faro do Lizbony. Przez most 25 kwietnia przejedziesz płacąc gotówką. Płaci siet ylko przy wjezdzie wyjazd z Lisbony jest bezpłatny.

   Usuń
 12. Witam, prosze o potwierdzenie czy drogi glowne typu n23 nie sa platne. czytalem gdzies ze drogi ekspresowe rowniez sa platne. Z pana wpisu wynika, ze tylko autostrady

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam pytanie w tej samej sferze, jestem kierowca 40 t zestawu bylem miesiac temu w portugali nie wyposazono mnie w elektroniczny system poboru oplat nie mialem mozliwosci zakupienia tollcarty oplacalem gotowka tylko w tych bramownicach w ktorych byla taka mozliwosc moje pytanie brzmi czy po powtornej wizycie w portugali w razie kontroli juz majac wymagane urzadzenia bede musial zaplacic zalegla kare ??

  OdpowiedzUsuń
 14. witam,własnie wrócilismy z objazdowki po portugali(od północy do albuferi potem gibraltar i do polski)samochodem.bardzo dziekuje za ten blog bo bardzo mi sie przydal przy planowaniu tej podrozy.dziekuje.
  mam pytanie może pan wie:ani razu nie moglismy zaplacic nasza karta visa za autostrady chociaz w wszystkich sklepach ,muzeach moglam ,w hiszpani było tak samo na autostradach?i jeszcze jedno pytanie zakupiłam karte toll card za 40 E za posrednictwem poczty cct.na autostrady z elektronicz.poborem na początku wjazdu do portugali byly bramki elektroniczne a potem z rozpedem zamiast pobrac bilet przejechalismy bramki via verde i juz nie było wyjscia trzeba było przez te bramki wyjechac .na następnych bramkach próbowalismy wytlumaczyc pracownikowi autostrady nasz problem (po angielsku)i uregulowac opłaty ale on nam powiedzial ze bedzie ok i nie bedzie problemu.martwimy sie czy nie bedzie problemu.wszedzie placilimy gotowka albo sciagano nam z tollcard.gdzie może pan nam podpowie gdzie mamy sie zwrocic zeby to sprawdzono.dziękuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wybieramy sie do lizbony i chcialabym zapytac gdzie najlepiej i za ile kupic winiete na przejazd autostrada lisbona - faro ? Z góry dziekuje za odpowiedz :)

   Usuń
  2. Witam, mam taką samą sytuację, tez przejechałem przez bramki i nie pobrałem biletu tez korzystałem z karty tool card. Jak zakończyła się sprawa z opłatą. Pozdrawiam

   Usuń
 15. To jak to jest?Autostrada na kartę zmienia się w autostradę z bramkami i odwrotnie,i że aż można to przegapić?

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam,

  Poproszę o zaktualizowanie czy jeśli będę posiadał w aucie z wypożyczalni system Devic sytem on załatwia sprawę w 50 czy 90 % jeśli chodzi o płatności za autostrady?Czy są osobne bramki na przejazd z takim systemem jak tak to jak się nazywają

  Moja trasa to Faro- Lagos-Sargas -Lizbona-Porto winnice -Faro.

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam Panie Krzysztofie ! ratunku ! prosze mi powiedziec czy pan wie jak to jest z samochodami z wypozyczalni ? Czy ta maszyna powinan byc juz w opcji wypozyczenia ? Jedziemy do Portugali z Kanady .Przejechalismy juz wiekszosc czesc Europy w naszym zyciu i nigdy nie widzilam tak skomplikowanego systemu platnosci .Dziekuje za pomoc i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, ja tez lada moment jadę do Portugalii, auto już wynajęte i panika co z tymi autostradami :) znalazłam coś takiego:

   „Większość wypożyczalni samochodów w Portugalii oferuje możliwość wynajęcia transpondera Via Verde, za zmienną opłatą.
   Usługę taką, zazwyczaj w znacznie korzystniejszej cenie oferuje również sam operator. Urządzenie tymczasowe o nazwie Via Verde Visitors przypisuje się do numeru rachunku bankowego klienta. Cena takiej usługi wynosi €6 za pierwszy tydzień użytkowania i €1.5 za każdy kolejny, plus oczywiście koszty samych przejazdów autostradami. W przypadku płatności za pomącą systemu Via Verde nie występują opłaty administracyjne za każdy przejechany odcinek, zostawić jednak należy zwrotną kaucje w wysokości €27.50. Saldo Via Verde sprawdzać można na bieżąco przez internet, na stronie operatora.
   Niepodważalną zaletą takiej opcji uiszczania opłat za autostrady w Portugalii jest możliwość korzystania z priorytetowych pasów przy przejeździe przez bramki, na których nie trzeba się zatrzymywać, a jedynie zwolnić. Oznaczone są one kolorem zielonym na jezdni oraz pochyła literą V. Często pozwalają one uniknąć długiego i nużącego czekania w kolejce do bramki, zwłaszcza przy wjeździe na mosty.”

   Mam nadzieje, że się przyda.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dziekuje za pomoc , jezeli wrocisz przed moim wyjazdem ( lipiec) , bardzo prosze o relacje .Pozdrawiam :)

   Usuń
 18. Mi się zdarzyło przejechać przez dwie elektroniczne bramki na A23. Pani w biurze Via Verde powiedziała, 2 tygodnie po przejeździe wystarczy wejść na stronę https://www.pagamentodeportagens.pt/PPP_Portal/PPPHome.jsf i tam dokonać opłaty kartą kredytową.
  Pozdrawiam / Marek

  OdpowiedzUsuń