2 grudnia 2012

Południowa Portugalia: Algarve w marcu,kwietniu i maju. Pogoda, temperatury, opady, klimat [Faro, Lagos, Albufeira]

Południowa Portugalia, czyli Algarve, jest jednym z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Europie. Z ponad 3000 godzin słonecznych Algarve należy do europejskiej czołówki słonecznych miejsc - w czasie lata liczba godzin słonecznych wynosi ponad 12, a deszcz prawie nie występuje. A temperatury powietrza i wody? Idealne na wakacyjny wypoczynek!

Zobacz, jak kształtuje się klimat i pogoda na Algarve w Portugalii, jak wyglądają poszczególne miesiące i jakie są różnice między zachodnim Algarve, a wschodnią częścią południowego wybrzeża Portugalii. Pomoże to na pewno zaplanować urlop, w szczególności, że Algarve to kierunek całoroczny na wakacje, zwiedzanie, wypoczynek.


Z wpływami klimatu śródziemnomorskiego na wschodzie, a na zachodzie z wpływami klimatu oceanicznego, wschodnia część Algarve z takimi miejscowościami, jak Monte Gordo i Tavira jest generalnie cieplejsza i bardziej sucha, niż zachodnia część Algarve z Lagos lub Praia da Luz. Jednak różnice te nie są duże i nie mają one znaczącego wpływu na wakacyjne plany tysięcy turystów, którzy każdego roku odwiedzają południe Portugalii.

Lato na Algarve
Lato, które trwa od czerwca do września, wypełnione jest długimi dniami pięknej, słonecznej pogody, a czasami wręcz fali upałów. Średnie najwyższe temperatury zaczynają się od 20ºC, by wzrosnąć, aż do 28ºC w lipcu i sierpniu, natomiast we wrześniu kształtują się one w granicach 26ºC. Jeśli chcemy uniknąć upałów, to najlepiej wybrać czerwiec i wrzesień właśnie. W czasie lipca i sierpnia dzienne temperatury często wznoszą się ponad kreskę 30ºC, by nocą rzadko spaść poniżej 20ºC. Na szczęście oceaniczna bryza pomaga znieść fale gorąca, które dzięki temu nie są, aż tak bardzo odczuwalne. Często rejon Algarve w lecie nawiedzają wiatry znad Sahary, które zwane są sirocco, a które wiążą się ze wzrostem temperatury. Słońce w czasie lata na Algarve świecie 10 godzin lub dłużej, a opady są rzadkie. Średnia temperatury wody w oceanie wynosi ok 21ºC. 

Jesień na Algarve
Jesień w południowej Portugalii to okres października i listopada, gdy pogoda jest bardo przyjemne, a średnie temperatury powietrza oscylują w okolicach 22ºC w październiku i 19ºC w listopadzie. Zdarzają się opady, jednak ich poziom nie przekracza 50mm - wiążą się one przeważnie ze sztormami, które nawiedzają Algarve kilka razy w przeciągu jesieni. Wraz z jesienią zmniejsza się ilość godzin słonecznych na Algarve, w październiku średnia liczba godzin słonecznych to 8, a w listopadzie 6. Jesień to bardzo dobry czas, by odwiedzić Algarve, jeśli jesteśmy nastawieni na zwiedzanie i poznawanie tego ciekawego rejonu. Sprzyja nie tylko temu pogoda, ale również mniejszy ruch turystyczny oraz niższe ceny. 

Zima na Algarve
Zima na Algarve trwa od grudnia do lutego i jest bardzo przyjemna, jeśli porównamy ją do zimy w krajach Europy Wschodniej, jak i nawet tego samego okresu w północnej Portugalii. Średnia najwyższe temperatury powietrza to 16ºC w grudnia i lutym, a 15ºC w styczniu. Nocą temperatury spadają średnia do 10ºC, jednak za sprawą wiatrów czasami chłód może by udczuwalny. W okresie zimy ciężko cokolwiek przewidywać na Algarve, co wiąże się m.in. ze zmianami klimatu. Na przykład w 2006 roku zdarzyła się sytuacja, kiedy to śnieg przykrył plaże Algarve. Jeśli chodzi o godziny słoneczne, to średnio spodziewać się można około 6 godzin słonecznych na dzień. Zima to również okresy, kiedy spodziewać należy się opadów, które na Algarve przybierają formę krótki opadów lub nawałnic. 

Wiosna na Algarve
Wiosna trwa od marca do maja i jest to czas, kiedy temperatury rosną, by stać się z każdym dniem coraz przyjemniejsze dla wypoczynku. Średnie najwyższe temperatury rosną od 18ºC w marcu, przez 20ºC w kwietniu do 22ºC w maju. Liczba godzin słonecznych wzrasta od 9 w kwietniu do 10 w maju. Wiosna, podobnie, jak jesień, to najlepszy okres, by zwiedzać Algarve, przy czym końcówka wiosny, to gwarancja już świetnej, słonecznej pogody, idealnej na wylegiwanie się na plaży. 

Aktualne prognoza pogody dla Algarve [Faro]
Prognoza pogody
Faro
Pogoda - Faro

Wykresy klimatyczne dla Algarve

Źródło: www.portugal.climatemps.com

Temperatury powietrza w Algarve | Źródło: www.holidaycheck.pl

Temperatury wody na Algarve | Źródło: www.holidaycheck.pl

Jeśli chcemy sprawdzić najbardziej wiarygodne prognozy pogody dla Algarve, to warto zajrzeć do serwisu Portugalskiego Istytutu Meteorologii Instituto de Meteorologia, gdzie znajdziemy wiele informacji i to nie tylko o temperaturach, opadach, temperaturach wody, zachmurzeniu, ale również aktualne zdjęcia satelitarne, informacje o warstwie ozonowej lub promieniowaniu UV. Serwis dostępny jest pod adresem: www.ipma.pt i jest on dostępny w dwóch wersjach językowych: angielskiej i portugalskiej.

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz