4 października 2012

CIA uwalania mapy - darmowe mapy kilkunastu krajów świata

Amerykańska agencja wywiadowcza CIA kilkanaście dni temu  udostępniła część swoich zasobów kartograficznych w domenie publicznej. Znajdziemy tam m.in tematyczne mapy różnych krajów Europy i całego świata - np. Grecji, Portugalii, Turcji, Szwajcarii oraz też dwie mapy Polski. Co to oznacza?

Choć akurat w przypadku Polski udostępnione mapy nie stanowią niczego szczególnego, gdyż są to mapy fizjograficzna i sieci transportowej z roku 2000, to jednak lepsze to niż nic, a gdy porównamy to do udostępniony map GUGIK, to niektórym mapy te mogą okazać się pomocne.


Udostępnione mapy CIA to mapy poszczególnych krajów w formie rastrów bez georeferencji (format JPG) lub wektorowo-rastrowe dokumenty PDF. Co jest ważne  dane te mogą być dowolnie kopiowane i wykorzystywane bez zgody CIA. Jednym warunkiem stawianym przez agencję jest usunięcie widocznego na obrazku numeru mapy w przypadku jej modyfikowania.


Z udostępnieniem map przez CIA wiąże się też zabawna pomyłka pracowników amerykańskiej agencji - wybierając mapę Portugalii pokazywała się mapa Polski. Błąd pracowników CIA polega na tym, że w polu wyszukiwania pomylono nazwę Polski z Portugalią.

Link do bezpłatnych map udostępnionych przez CIA znajduje się tutaj: https://www.cia.gov/library/publications/cia-maps-publications/index.html

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz