27 września 2012

Włochy na narty 2013: Lombardia - Livigno, Passo Tonale, Bormio, Aprica, Santa Caterina. Ceny, skipassy, trasy, mapa, dojazd, noclegi

Planując wyjazd na narty lub snowboard warto zainteresować się włoską Lombardią, która przez wielu uznawana jest za jeden z najlepszych regionów do uprawiania sportów zimowych. Do tego plusem Lombardii jest również to, że na pewno nie nudzić się tam będą osoby, które mają ochotę po prostu na dobrą zabawę w pięknym otoczeniu.

W poniższym tekście znajduje się przegląd najważniejszych ośrodków narciarskich Lombardii - z uwzględnieniem tras narciarskich, ich trudności, długości oraz informacje o cenach skipassów oraz noclegów. Może już na wstępie zainteresuje informacja, że Lombardia jest najbogatszym i najlepiej rozwijającym się regionem we Włoszech, a jej stolica - Mediolan to druga po Rzymie uznawana stolica kraju. Gdy do tego dodamy wiele możliwości na tanie loty z Polski do Mediolanu, to na prawdę warto rozważyć możliwość wyjazdu w ten region. 


Historyczenie Lombardia graniczy od północy ze Szwajcarią, od południa z prowincją Emilia - Romagna, a na wschodzie rozpościerają się malownicze ziemie Trentino, zaś na zachodzie zróżnicowany krajobrazowo Piemont. Przez północną część Lombardii przebiegają Prealpy, Alpy Lombardzkie i Alpy Retyckie z najwyższym szczytem Piz Bernina na granicy szwajcarskiej, natomiast południe regionu to Nizina Padańska. 


Na obszarze Lombardii leży częściowo największy park narodowy Włoch (część jest położona w regionie Trentino-Alto Adige/Südtirol) park Stelvio (Parco Nazionale dello Stelvio). Utworzony w 1935 r., graniczy ze Szwajcarskim Parkiem Narodowym tworząc wspólnie imponujący obszar chronionego krajobrazu alpejskiego: dolin górskich i szczytów (do wysokości 3900 m n.p.m.),  rzek, potoków i wodospadów, jest miejscem życia wielu cennych gatunków zwierząt i roślin, na obszarze parku są też liczne malownicze górskie wioski. Na terenie Lombardii znajduje się też 26 parków regionalnych (m.in. Parco del Serio, Monte Barro, Adda Sud) i 58 rezerwatów przyrody (m.in. Valle del Freddo, Valsolda, Sasso Malascarpa) (źr: otoalpy.pl)

Najważniejsze kurorty narciarsko-snowboardowe:

Livigno leży w obniżeniu pomiędzy Passo di Stelvio i grupą górską Bernina, a jeszcze do lat 50 XX w był odcięty od świata przez prawie 9 miesięcy w roku, by przeżyć prawdziwy boom turystyczny  po uruchomieniu w 1964 roku tunelu Munt La Schera. Livigno znajduje się z strefie bezcłowej, dzięki czemu istnieje możliwość zrobienia tanich zakupów.  Livigno przez swój specyficzny mikroklimat często nazywane jest "Piccolo Tibet", a śnieg leży tu od początku grudnia do połowy maja. Dwa tereny narciarskie oferują wiele kilometrów idealnie nasłonecznionych nartostrad o różnych stopniach trudności, obsługiwanych przez bezpłatne skibusy i gęstą sieć nowoczesnych wyciągów o dużej przepustowości. Snowbordziści mają do dyspozycji niezwykłą atrakcję, jaką jest snowpark Mottolino Snow Area. Sezon w Livigno rozpoczyna się co roku widowiskowym biegiem "La Sgambeda" na dystansie 42 km z uczestnictwem 1000 biegaczy z całego świata.

Dojazd do Livigno:
Zjazd z autostrady A12 (Landeck) - Livigno: 110 km.  Mijając Innsbruck należy kierować się dalej autostradą A12 w kierunku Szwajcarii. Przed miejscowością Landeck należy zjechać z autostrady i kierować się przez tunel do miejscowości Prutz drogą o numerze 27. Następnie mijamy Pfunds, za nią przekraczamy granicę Austriacko -Szwajcarską (niezbędny dokument tożsamości), później Scuol, aż dojedziemy do miejscowości Zernez, tu należy odbić w lewo drogą 28 w kierunku na tunel Munt la Schera przez który wjeżdżamy do Włoch. UWAGA: W tunelu obowiązuje ruch jednokierunkowy - wahadłowy (przepuszczane są na przemian samochody wjeżdżające do i wyjeżdżające z Livigno) Tunel jest otwarty zgodnie z rozkładem:
- Sobota: 05:00 - 10:00 tylko dla wyjeżdżających z Livigno
- 10:00 - 11:00 tunel zamknięty
-11:00 - 18:00 tylko dla wjeżdżających do Livigno
- po godz. 18:00 ponownie ruch wahadłowy
- pozostałe dni: 24h ruch wahadłowy
Opłaty za przejazd tunelem TYLKO w euro lub frankach szwajcarskich i TYLKO gotówką (nie są honorowane karty kredytowe): Samochód do 9 pasażerów i bez przyczepy (bilet w dwie strony): 25 euro lub 40 CHF  (info i grafika za narty-wlochy.pl)

 
Passo Tonale to niewielka miejscowść sportów zimowych, w której bliskość lodowca Presna położonego wśród alpejskich szczytów na terenie Parku Narodowego Adamello Brenta i Parku Narodowego dello Stelvio jest gwarantem świetnych warunków narciarsko-snowboardowych. Na odważnych narciarzy czekają długie, malownicze nartostrady z różnymi stopniami trudności, do których kursują bezpłatne skibusy. Lodowiec Presna gwarantuje śnieg przez cały rok.  Passo Tonale jest położone w obrębie słynnej "Doliny Słońca", czyli Val di Sole. Info o trasach narciarskich: 50 km tras - niebieskie 9 km, średnie 36 km, czarne 5 km, 11 wyciągów krzesełkowych, 8 wyciągów orczykowych, 1 wyciąg linowy - gondola, wysokości 1883 - 2730 m n.p.m. Najtrudniejsza trasa Paradiso - 2, 5 km, ciekawe zjazdy na północnym stoku ze szczytu Bleis i przełęczy Contabbandieri, oświetlony stok Presanella - 700 m, oświetlany od 21.00 do 23.00
przepustowość wyciągów - 23000 os./h . 

Ceny karnetów narciarskich w Passo Tonale można sprawdzić na Passo Tonale http://www.adamelloski.com/en/lift-pass-prices/adamello-ski-lift-pass-/

Bormio to tereny narciarskie najwyższej klasy położone w okolicach austriackiej i szwajcarskiej granicy, które przyciągają swoimi doskonałymi warunkami miłośników sportów zimowych z całej Europy. Już kilkukrotnie organizowano tam mistrzostwa świata w narciarstwie zjazdowym. Z Bormio można bezpośrednio wjechać na szczyt Cima Bianca, by szusować po kilkudziesięciu kilometrach świetnie przygotowanych tras. Ośrodek wchodzi w skład kompleksu czterech dolin "4 valli" po których można szusować z jednym skipassem, przy czym można też kupić karnet na tylko jeden ośrodek. Tereny wokół Bormio doskonale nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego i czynne są do późnych godzin wieczornych. Łącznie Bormio posiada 11 tras zjazdowych, o łącznej długości 34 km. Ceny skipassów można sprawdzić na stronie http://www.bormioski.eu/en/inverno/skipass/tariffe-bormio/


Aprica to nie duży ośrodek, który charakteryzuje się nowoczesną zabudową, kilkudziesięcioma kilometrami dobrze nasłonecznionych tras o różnym stopniu trudności oraz świetnymi warunkami pogodowymi. Dobry ośrodek dla rodzin z dziećmi, a to za sprawą bazy noclegowej, która znajduje się tuż przy stokach z rewelacyjnie działającymi wyciągami, co szczególnie zachęca do przyjazdu w to miejsce rodziny z dziećmi i początkujących narciarzy.  Ośrodek ten oddalony  jesto 35 km od Ponte di Legno, a od lat trenuje tu włoska kadra narodowa. Łącznie Aprica posiada 50 km tras, z czego 45 to trasy łatwe i średnie.



Santa Caterina jest kameralnym kurortem do którego uciekają turyści wymęczeni głośnymi Bormio i Livigno. Bezpłatny skibus łączy kurorty, więc przemieszczanie się między nimi nie stanowi problemu i w każdej chwili można wyskoczyć do obleganych przez turystów pubów. Narciarze mogą szucować w cieniu szczytów Ortles i Cevedale po licznych nartostradach z różnymi stopniami trudności, a narciarze biegowi mają do dyspozycji ciekawe trasy tworzące kilka wymagających pętli. Kurort dysponje 35 km tras zjazdowych, z czego 2 km to trasy łatwe, 27 średnie, a 6 km to trasy trudne. Ceny karnetów można znaleźć na stronie http://www.santacaterina.it/en_inverno_skipass.aspx

Hotele, pensjonaty, wczasy zorganizowane:
Oferty wyjazdów oraz wczasów zorganizowanych, jak i wynajęcie apartamentów, hoteli i pensjonatów w Lombardii mają w swojej ofercie m.in. Nerckermann (link do oferty tutaj), TUI Poland (oferta tutaj), czy też Wygoda Travel (szczegóły oferty dostępne pod tym linkiem).

Polecam również:

3 komentarze:

  1. Fajny opis. Mam pytanie. Otóż wyjeżdżam ze znajomymi do Ponte di Legno/Tonale 8 grudnia. Chcielibyśmy zahaczyć po drodze do Livigno. Czy trasa przez Santa Caterinę jest czynna? Czy może Lepiej dojechać do Ponte di Legno i jakoś potem wybrać się do Livigno? Jak wygląda droga między tymi miejscowościami. Z góry dzięki za odp.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tego co znalazłem w Internecie, to droga jest przejezdna cały sezon, jednak warto się zaopatrzyć w łańcuchy. Generalnie do Livigno nie będziecie mieli żadnego problemu by dojechać.
    Na tej stronie znajdziesz aktualne i dokładne informacje odnośnie pogody ww opisanym regionie: http://www.skionline.pl/pogoda/wlochy-lombardia-ponte-di-legno,osrodek,1216.html

    Udanego wyjazdu, pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. We Włoszech są najlepsze stoki. Nie bez powodu jest tam tak dużo turystów. Osobiście bardzo podobają mi się tamtejsze krajobrazy. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń