30 września 2012

Oferty i promocje First Minute na Wakacje 2013, czyli, jak to jest...

Sezon wakacyjny 2012 dobiega końca, jednak niektórzy z nas już teraz myślą o kolejnych wakacjach, urlopach i wojażach. Zaczął się zatem sezon na promocje i oferty First Minute, które kuszą wizją wakacji 2013 w najdalszych krańcach świata, jak w typowo turystycznych, uwielbianych przez większość destynacjach, takich jak Egipt, Tunezja, czy Turcja.

Większość touroperatorów wprowadziła już do sprzedaży katalogi na Zimę 2012 / 2013, a niektórzy już teraz kuszą promocjami First Minute na wakacje 2013. Choć sezon na promocje tego typu dopiero się rozpocznie (przeważnie jest to koniec roku), warto już teraz zainteresować się First Minute i rozważyć wszystkie plusy oraz minusy ofert tego typu. Tutaj wyjaśniam, jak działają promocje tego typu i na co uważać rezerwując wakacje w tych ofertach.


Czym kuszą promocje i oferty First Minute 2013? Przede wszystkim oszczędnością - dokonanie rezerwacji wakacji z dużym wyprzedzeniem pozwala zaoszczędzić nawet do 30% normalnej ceny. Dodatkowo często otrzymać możemy rozmaite rabaty i extra atrakcje - jak na przykład darmowy pobyt dla dziecka w hotelu, tańszy transport, wycieczki fakultatywne, świadczenia spa itp. Dlatego to też głównie atrakcyjna cena sprawia, że decydujemy się na zakup wakacji w tego typu promocjach. 

Jakie jest zatem ryzyko, że cena z umowy podskoczy i za nasze wczasy będziemy musieli zapłacić więcej? Jest kilka czynników ryzyka, które mogą zmienić cenę - należą do nich m.in. zmieniające się kursy walut (w dużej mierze umowy z zagranicznymi pośrednikami i podmiotami są zawierane w Euro, nie w złotówkach, w których płacimy za nasze wakacje) lub też wzrastające ceny paliwa. Dlatego za każdym razem trzeba, a na pewno warto, przeczytać dokładnie umowę, którą zawieramy w biurze podróży lub przez Internet oraz koniecznie warunki uczestnictwa.


Na szczęście, coraz powszechniejsze, a u niektórych touroperatorów to już norma, że w ramach zakupu wyjazdów i wakacji w ramach promocji First Minute oferowana jest "gwarancja niezmienności ceny". Jest to zabezpieczenie, które sprawia, że niezależnie od sytuacji gospodarczej i innych czynników, za nasze wczasy zapłacimy tyle ile jest na umowie, bez żadnych dodatkowych opłat (z wyjątkiem wizy w określonych przypadkach, jednak opłata ta bardzo rzadko kiedy jest wliczana w cenę wycieczki). Często "gwarancje niezmienności ceny" jest dodawana gratis, jednak w niektórych wypadkach trzeba ją sobie dodatkowo wykupić.

Jakie jeszcze ryzyko się wiąże z wykupieniem wakacji 2013 w ramach oferty First Minute? Przede wszystkim upadek biura podróży, które ma być organizatorem naszych wakacji. W szczególności po sezonie 2012, w którym upadło kilka biur podróży i linie lotniczne (przypomnijmy: Bankructwo biura podróży Sky Club i Wakacje i bankructwa polskich biur podróży? Dlaczego upadają biura podróży? Główne przyczyny) jesteśmy na to szczególnie wyczuleni. Co zatem zrobić z tym i jak się zabezpieczyć? Złotego środka na to nie ma, jednak kluczowe jest tutaj, aby wybrać odpowiedniego organizatora wycieczki. Zatem już na etapie szukania oferty należy sprawdzić gwarancję ubezpieczeniową danej firmy, a także poznać opinie klientów na jej temat.


Rezerwując ofertę z promocji First Minute na etapie rezerwacji i podpisywania umowy przeważnie należy wpłacić ok 10-20% całkowitej ceny, a resztę na ok. 30 dni przed wyjazdem. W jakiś sposób ogranicza to ryzyko utraty środków, które przeznaczyliśmy na wakacje, w przypadku bankurctwa touroperatora.

Często w ramach promocji First Minute oferowana jest opcja bezpłatnej zmiany uczestnika wycieczki, destynacji lub hotelu, a także ubezpieczenie kosztów rezygnacji (pamiętajmy, że ubezpieczenie takie nie pozwala nam zrezygnować z zakupionych wczasów z błahego powodu oraz pokrywa ona tylko 80% ceny wycieczki).W zależności od organizatora i czasu, kiedy kupujemy ofertę. Przeważnie tego typu promocje są dostępne w pierwszych etapach First Minute. Mimo, że niektórzy operatorzy (np Sun&Fun) wprowadzili już oferty First Minute, to sezon na tego typu promocje tak na prawdę dopiero się rozpocznie - przeważnie jest to koniec roku i to właśnie wtedy będzie okazja, by "upolować" najciekawsze oferty wyjazdów.


Dużą zaletą rezerwacji wakacji w ofercie First Minute jest nie tylko oszczędność, ale też szeroki wybór hoteli i terminów - nie musimy się obawiać, że wybrany przez nas termin naszego urlopu będzie już zajęty w upatrzonym hotelu itp. Dzięki promocyjnym cenom również wyjazdy w miejsca typowo egzotyczne, które w normalnych warunkach są drogie, stają się możliwe i nie nadszarpują, aż tak bardzo naszego portfela. 

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz