28 sierpnia 2012

Faro Airport w Portugalii (Algarve) - dojazd na i z lotniska do centrum [Mapa + informacje]

Lotnisko w Faro to obok lotniska w Lizbonie i Porto największy port lotniczy w Portugalii, szczególnie popularny w okresie wakacyjnym, a to za sprawą bliskości wakacyjnych kurortów Algarve, które przyciągają każdego roku miliony turystów z całego świata. Plusem lotniska w Faro jest jego bliskość do centrum Faro oraz dobrze skomunikowana sieć transportu.

Mimo, że na chwilę obecną Faro nie ma bezpośredniego połączenia z Polską, to nie stanowi większego problemu skonfigurowanie połączeń lotniczych do stolicy regionu Algarve z naszego kraju. Lotnisko to, jak i cała południowa Portugalia jest zatem coraz częściej chętnie wybierana przez turystów. A jak dostać się z lotniska do centrum Faro samochodem, autobusem lub taksówką i ile to kosztuje? Zapraszam, do krótkiego poradnika.


Airport Faro położony jest około 5 km na zachód od centrum Faro - stolicy regionu Algarve. Dużą popularność zyskało ono nie tylko dzięki bliskości wspaniałych plaż Algarve i turystycznych kurortów, ale również dzięki obsłudze kilku tanich linii lotniczych, dogodnej lokalizacji i bliskości samego Faro z kilkoma ciekawymi zabytkami. Po portugalsku nazwa lotniska w Faro brzmi AeroPorto de Faro, a jego kod lotniczy to FAO. Lotnisko posiada jeden terminal, na którym znajdziemy bank, bankomaty, biuro informacji turystycznej (otwarte codziennie w godz. 8.00–23.30), pocztę, liczne sklepy, restauracje i bary.


Wyświetl większą mapę


Dojazd samochodem:
Jadąc zarówno na lotnisko z Faro, jak i z lotnisko do centrum Faro, należy wybrać drogą EN125, która jest bardzo dobrze oznakowana. Jest to najlepsza, najszybsza i najwygodniejsza opcja dojazdu na lotnisko samochodem.

Taxi:
Wychodząc z hali przylotów zobaczymy postoje taksówek. Czas przejazdy taksówką do centrum miasta, to ok 15 minut, a koszt w ciągu dnia wynosi +/- 10 Euro. Jednak, jak to zawsze bywa, warto jeszcze przed jazdą uzgodnić koszt podróży. Plusem portugalskich taksówek (wszystkie są w kolorze kremowym, więc rozpoznamy je bez żadnego problemu), jest to, że taksówkarze zawsze włączają taksometry wręczając na zakończenie jazdy paragon.

Dojazd autobusem:
Przystanki komunikacji miejskiej zlokalizowane są również w bliskiej odległości od hali przylotów, dzięki czemu znajdziemy je bez żadnych problemów.  Z lotniska Faro do centrum Faro kursują autobusy firmy EVA Nr 14 i 16, które odjeżdżają bezpośrednio spod terminalu do przystnaku Avenida Republica w centrum Faro. Godziny odjazdów od 7:10 do 20:40 średnio co 15-20 minut (od poniedziałku do piątku), a w soboty, niedziele i święta od 8:00 do 19:30 (średnio co pół godziny). Czas przejazdu wynosi 20-25 min. Ostatni kurs jest o 23.15 z lotniska. Koszt biletu to 1,90 Euro, można go też kupić u kierowcy w tej samej cenie. Dokładny rozkład jazdy i więcej informacji dostępne tutaj www.eva-bus.com

Linia AEROBUS udostępnia połączenia lotnisko – centrum miasta, między lipcem a wrześniem w godzinach od 7 do 19. Orientacyjny czas jazdy wynosi 25 min. Koszt przejazdu to 1 euro, a bilet również można kupić u kierowcy.

Pociąg:
Lotnisko w Faro nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z resztą kraju. Najbliższa stacja położona jest ok. 5 min autobusem lub taxi, a linia kursuje z Vila Real de Santo Antonio na wschodzie oraz do Lagos na zachodzie. 

Parkingi na lotnisko Faro:
Parking P1 służy do postojów krótkookresowych i znajduje się w strefie odlotów natomiast P3 w stefie odlotów.  Parking P2 jest parkingiem dla postojów długookresowych, a zlokalizowany jest za parkingami P1 i P3.Jak najlepiej dolecieć do Faro?
Najlepsze połączenia lotnicze do Faro oferuje: Londyn (Stansted, Gatwick, Luton), Frankfurt (Ren-Men, Hahn) oraz Paryż (Charles De Gaulle, Orly).

Linie lotnicze obsługiwane z lotniska Faro:
Aer Arann, Aer Lingus, Aigle Azur, airberlin, Austrian Airlines, bmibaby, British Airways, Brussels Airlines, easyJet, Finnair, Flybe, Flyglobespan, Germanwings, Hamburg International, Jetairfly, Jet2.com, Lufthansa, Luxair, Monarch Airlines, Norwegian Air Shuttle, Ryanair, SAS, SATA, Smart Wings, Swiss Airlines, TAP Portugal, Thomsonfly, transavia.com, TUIfly.

Dane kontaktowe:
Faro Airport,
8001-701 Faro,Portugal
Telefon: (0)289 800 800
Fax: (0)289 818 802
E-mail: faro.airport@ana-aeroportos.pt lub contactar@ana-aeroportos.pt

Polecam również:

1 komentarz:

  1. Witam.Chcialabym dojechać z lotniska Faro do Albuferii i spowrotem,ale bezpośrednio i szybciej.Wiem że jest jakiś Terravision i jeszcze inny przewoźnik.Czy bilety na takie bezpośrednie autobusy muszę kupić przez internet czy można u kierowcy?
    Lądujemy za 1,5 miesiąca.
    Pozdr.

    OdpowiedzUsuń