15 czerwca 2012

Przewodnik po Portugalii: Algarve - Albufeira, Faro, Vilamoura, Lagos, Sagres i inne kurorty oraz najlepsze plaże [Zdjęcia + Mapa]

Algarve to kraina, która cieszy się popularnością przez cały rok. Najsłynniejszy region turystyczny Portugalii, łagodny klimat, wspaniałe słońce, spokojne i ciepłe wody oceanu i oczywiście ogromne piaszczyste plaże. Jednocześnie klimat słynnych kurortów, liczne festiwale i imprezy, a to wszystko w otoczeniu  plantacji drzew figowych, pomarańczowych i orzechów kwitnących nawet w zimie. 

Wspomnieć oczywiście trzeba o znakomitej bazie hotelowej, możliwości uprawianie różnorodnych dyscyplin związanych ze sportami wodnymi oraz świetną kuchnię pełną nadmorskich specjałów. W tym wpisie zostaną opisane najważniejsze kurorty Algarve, takie jak: Faro, Olhao, Monte Gordo, Tavira, Quinta do Lago, Armacao, Albufeira, Quarteira, Vilamoura, Portimao, Lagos i Sagres. Do ściągniecia jest również bezpłatny przewodnik oraz mapa i galeria zdjęć. Sprawdźcie jeszcze przed wyjazdem, który kurort Algarve będzie dla Was najlepszy.

Algarve to najbardziej na południe wysunięty region Portugalii. Północną granicę regionu wyznaczają zielone tereny sąsiadujące z Atenejo, a całe południowe wybrzeże rozciąga się od Przylądka św. Wincentego na zachodzie aż do granicy z Hiszpanią. Warunki pogodowe są dogodne do wypoczynku przez cały rok - latem temperatury powietrza oscylują w okół 30°C, a wody 24°C, a zimą w granicach 15-20°C. Jeśli chodzi o krajobraz Algarve to jest on bardzo zróżnicowany - na zachodzie charakteryzuje się on dolinami leżącymi między wzniesieniami, klifową linią brzegową pełną wapiennych grot, jaskiń i skalistych zatok, a na wschodzie dla odmiany dominują płaskie wybrzeża wydmowe. Centrum regionu to szerokie, piaszczyste plaże ciągnące się kilometrami.

Długość linii brzegowej to 207 km, z czego 155 km obejmuje południowe wybrzeże, natomiast 52 km to wybrzeże zachodnie Algarve. Łącznie na południowym wybrzeżu jest ponad 100 piaszczystych plaż przerywanych poszarpanymi skałami i fantastycznymi grotami. Jeśli możemy oceniać, to szczególnie atrakcyjne miejsca dla plażowiczów położone są w kurortach Albufeira, Vilamoura i Alvor, a za najpiękniejszą część wybrzeża uchodzi Ponta da Piedade w Lagos.


Algarve również pasjonująca historia, o której teraz słów kilka. Od wieków region ten obfitował w sardynki i tuńczyki, dzięki czemu już ponad trzy tysiące lat temu połowami tutaj zainteresowali się Fenicjanie, którzy jednocześnie zdobyli tę część Półwyspu Iberyjskiego. Przez kolejne stulecia ziemie te przechodziły z rąk do rąk Kartagińczyków, Celtów i Rzymian, którzy przejęli fenickie sposoby przechowywania ryb i handlu nimi, dzięki czemu rozwinęły się okoliczne porty. Jednak prawdziwy rozwój regionu zarówno kulturalny, jak i naukowy, przyszedł wraz z panowaniem Arabów w VII w., którzy wprowadzili między innymi nazwę al-Ghabr oznaczającą w ich języku „Zachód”. Kolejny ważne okres w historii Algarve to okres odkryć geograficznych - w szkołach stworzonych przez Henryka Żeglarza kształcili się między innymi Ferdynand Magellan i Vasco da Gama, a dzięki wspaniałym odkrywcom każde miasto portowe naznaczone jest historią związaną z epoką wypraw morskich. Zobaczyć to możemy na przykład w architekturze Algarve, gdzie zobaczyć możemy wiele elementów stylu zwanego manuelińskim. Równie powszechne są wspaniałe tarasy na dachach używane do suszenia owoców i białe kopuły domów pozostawione przez wpływy islamu.

Stolicą Algarve jest Faro, która wyróżnia się spośród innych miejscowości regionu wielkomiejskim klimatem, wieżowcami i starym miastem, które jest zamknięte dla ruchu kołowego. Jest to ważny ośrodek gospodarczy, port lotniczy i przystań morska. Główną arterią miasta jest Rua de Santo Antonio biegnąca przez środek dzielnicy mauretańskiej rozciągniętej między starówką, a XIX-wiecznym nabrzeżem Bairro Ribeirinho. Stare miasto charakteryzują białe domy i kamienice, których fasady wyłożone są kafelkami oraz licznymi brukowanymi uliczkami. Do starówki najlepiej dostać się XVIII-wieczną bramą Arco da Vila i traktem spacerowym Rua do Municipio prowadzącym do renesansowej katedry. Panoramę miasta warto zobaczyć z dzwonnicy, a o historii tego regionu najlepiej dowiedzieć się odwiedzając jedno z pobliskich muzeów. Zabytkiem godnym uwagi jest barokowa świątynia Igreja do Carmo z budzącą grozę Kaplicą Kości, która wyłożona jest autentycznymi kośćmi wydobytymi z pobliskiego cmentarza. Warto również odwiedzić okolice latarni morskiej, która jest wysunięta najdalej na południe, podobnie jak malownicza mierzeja Ilha de Faro zaczynająca się niedaleko lotniska. Do listy miejsc do odwiedzenia należy również dodać Convento Nossa Senhora da Assuncao, czyli klasztor klarysek pełen ciekawych budynków, kościół św. Franciszka z drewnianymi figurami świętych oraz interaktywne centrum nauki, w którym można przepaść na wiele godzin. Faro to również kurort ze zróżnicowaną bazą hotelową - od podstawowego standardu do luksusowych hoteli. Miejska plaża ze złotym, drobnym piaskiem to Praia de Faro, usytuowana na południowym zachodzie miasta.


Olhao to miejscowość, która słynie z kolorowego targu, pięknych nadbrzeżnych ogrodków, nastrojowych uliczek oraz starego miasta, które wyróżnia się okazałymi budynkami, wieloma knajpkami, restauracjami i barami. Do najsłynniejszych plaż tej miejscowości należą plaże na wyspach Armona i Culatra, do których można dopłynąć promem. 


Monte Gordo jest położony blisko granicy hiszpańskiej i słynie z niezwykle szerokich plaż z drobnym, złotym piaskiem. Kurort słynie z bardzo dobrych hoteli i wspaniałych restauracji serwujących specjały portugalskiej kuchni. Miejsce raczej spokojne i nastawione na luksusowy wypoczynek w spokoju i ciszy, doskonała baza wypadowa. 


Tavira to jedna z pereł i najlepszych baz wypoczynkowych wschodniej części Algarve, która położna jest po dwóch stronach rzeki Gilao spiętej malowniczymi mostami. Kurort ten, który kiedyś był ważnym portem handlowym, dziś dysponuje świetnym zapleczem hotelowym, a turyści mają do wyboru wiele miejsc kąpielowych - najlepsze plaże kurortu to Barril, Cabana i da Ilha de Tavira. Wszystkie plaże są piaszczyste i szerokie, doskonale nadają się do uprawiania sportów wodnych takich jak surfing, windsurfing i kitesurfing. 


Quinta do Lago jest niewielkim kurortem, który przyciąga turystów luksusową bazą hotelową, polami golfowymi i kompleksami sportowymi. Najsłynniejsza plaża to to Praia do Ancao z drobnym piaskiem. Kurort posiada również wiele dobrze przygotowanych szlaków spacerowych, które pozwalają na własną rękę odkryć okolicę.


Armacao jest nowoczesnym kurortem dysponującym doskonałą bazą hotelową i piękną, piaszczystą plażą Praia da Senhora da Rocha, wokół której można podziwiać jaskinie i zapierające dech w piersiach formacje skalne. Jest to idealne miejsce dla osób lubiących podziwiać rozmaite formacje skalne wybrzeży morskich i wszystkich sportów z tym związanych.


Albufeira to w opinii wielu najatrakcyjniejszy kurort na wybrzeżu, który może zagwarantować turystom, wszystko czego potrzebują, do udanego wypoczynku. W rejonie starego miasta turyści znajdą wiele zabytków, a wąski uliczki pozwolą się zagubić się na chwilę i poczuć klimat portugalskiego miasteczka. Nazwa kurortu Al – Buhera oznacza "zamek na morzu" i  pochodzi ona jeszcze z czasów islamskich. Sercem kurortu jest plac Largo Engenheiro Duarte Pacheco dniami i nocami wypełniony turystami i artystami prezentującymi swoje umiejętności. Kurort posiada wspaniały aquaparkowi z wieloma atrakcjami i rozmaitymi zjeżdżalniami.  Plaże otaczają miasto z trzech stron i każdy znajdzie dla nich coś dla siebie - zarówno amatorzy sportów wodnych, aktywnego wypoczynku, jak i błogiego lenistwa. Po wschodniej części
Albufeira najczęściej wybieraną plażą jest Praia da Oura cechująca się wspaniałym i szerokim pasem wybrzeża ze złotym piaskiem delikatnie opadającym ku oceanowi. Trochę mniej zatłoczone są również piaszczyste plaże Olhos de Agua i Santa Eulalia, natomiast najpiękniejsza jest Praia da Falesia otoczona czerwonymi klifami, na których wznoszą się kompleksy willowe. Zachodnia część kurortu to przede wszystkim Sao Rafael i plaża położona między klifami oraz spokojna plaża Castelo doskonale nadająca się dla rodzin z małymi dziećmi. Warto również odwiedzić Praia da Coelha, która jest ulokowana w przepięknej zatoce. 


Quarteira jest kurortem położonym na zachód od Faro i zostało ono rozbudowane specjalnie dla potrzeb ruchu turystycznego, dzięki czemu gwarantuje poziom usług na najwyższych poziomie.
Quarteira to długie, piaszczyste plaże rozciągające się na przestrzeni kilometrów, nadmorska promenada z palmami i liczne możliwości uprawiania sportów wodnych. Warto wybrać się na wycieczkę kolejką miejską na zwiedzanie okolicy lub zaglądnąć do aquashow ulokowanego za miastem koło miejscowości Semino, z licznymi atrakcjami, basenami, kolejkami wodnymi i imprezami tematycznymi. Okolica obfituje również w liczne pola golfowe.


Vilamoura to jednej z bardziej ekskluzywnych kurortów Algarve, który charakteryzuje się renomowanymi polami golfowymi, elegancką marina oraz licznymi atrakcjami, takimi, jak rejsy statkiem, obserwacje delfinów i wiele innych. Najsłynniejsza plaża to Praia da Marina, która idealnie nadaje się zarówno do całodziennego leżakowania, jak i uprawiania sportów wodnych. Vilamoura  to również bogate życie nocne, a na imprezach w tamtejszych dyskotekach usłyszeć można najlepszych dj z całej Europy. Dla chcących dowiedzieć się więcej o historii tego miasteczka warto polecić wizytę w Muesu Cerra da Vila przedstawiającym pozostałości z czasów Rzymian, Maurów i Wizygotów, wyeksponowane na miejscu wykopalisk.


Portimao jest drugim, co do wielkości miastem, które łączy cechy kurortu i rozrywkowego centrum z kilkom cennymi zabytkami i  tradycyjnym klimatem portugalskiego miasta. Najcenniejszą pamiątką historyczną jest świątynia Igreja da Nossa Senhora da Conceicao wraz z zabytkowymi uliczkami kryjącymi mnóstwo sklepów, restauracji i wybornych tawern. Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele ciekawych formacji skalnych, grot i jaskiń, które można podziwiać podczas rejsu łodzią.  Warto również wybrać się w rejs w górę rzeki Rio Arade do Silves. Najlepsze plaże kurortu to Praia da Rocha -  ten doskonale zagospodarowany, najszerszy na wybrzeżu kilkunastokilometrowy odcinek złotego piasku otoczony z obu stron urwistymi klifami jest znakiem rozpoznawczym Portugalii goszczącym często na kartkach pocztowych. Na zachód słońca warto wybrać się na mury twierdzy Fortaleza da Santa Caterina, z których widok na zachód słońca jest niezapomnianym przeżyciem.


Lagos to bogate życie nocne, zabytkowe centrum otoczone murami z XVI wieku oraz jeden z najpopularniejszych kurortów wybieranych przez młodzież i studentów. Kurort oferuje turystom wspaniałe, piaszczyste, dobrze zagospodarowane, ciągnące się kilometrami plaże sąsiadujące z siecią zatok, grot, tuneli i pasjonujących formacji skalnych smaganych oceanicznym wiatrem. O dawnej historii tego miasteczka dowiemy się na dawnym "targu niewolników" zajmującym plac Praca da Republica, a także w miejskim muzeum prezentującym zbiory rzemiosła i ciekawe formy stworzone przez naturę.


Sagres jest położony na zachodnim krańcu Algarve i należy do jednych z najciekawszych kurortów wybrzeża. Miasteczko to odegrało ważną rolę w historii odkryć morskich, gdyż to właśnie w tym miejscu książę Henryk Żeglarz założył sławną szkołę nawigacji, w której studiowali najwięksi morscy odkrywcy. Zwiedzając kurort warto zobaczyć Fortaleze Henryka Żeglarza oraz Rosa dos Ventos - wielki kompas zwany "różą wiatrów", skonstruowany na dachu twierdzy. Polecić należy również spacer po najdalej wysuniętym cyplu zwieńczonym malowniczą latarnią, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci, tak jak wypoczynek na wspaniałych, piaszczystych plażach Praia da Mareta, Praia da Baleeria lub Praia do Tonel.


8 komentarzy:

 1. Bardzo dokładny, czytelny i świetny Blog!

  OdpowiedzUsuń
 2. A co byś poradził do zwiedzenia w ciągu 6 dni na wybrzeżu? Zaznaczam, że bez samochodu, więc polegając wyłącznie na komunikacji miejskiej. I którą miejscowość poleciłbyś na miejsce wypadowe? Póki co mam nocleg w Faro, ale wciąż mogę zmienić. Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czym dojadę sprawnie z Olhos de Agua do Lagos- Ponta da Piedade? Czy jest komunikacja miejska? Proszę o odp. Wyjeżdżam 20 lipca: basia.golinska37@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest rajskie miejsce na ziemi

  OdpowiedzUsuń
 5. Widoki przepiekne.Plaze duze piaszczyste ale woda to chyba cieplejsza jest w morzu arktycznym. Jest polowa czerwca a w oceanie malo kto sie kąpie.Po dwoch minutach przebywania w wodzie zamarza woda w kolanach

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj, dzięki za przydatny wpis! Ktore z tych 3 miast byś polecił - Lagos, Albufeira, Vilamoura? dla młodych dziewczyn (28lat), singielek imprezowiczek, ktore za dnia chcą plażować, poźniej się bawic? :)

  OdpowiedzUsuń