31 maja 2012

Geograficzne rekordy Ziemi, czyli ziemskie naj...

Jaka rzeka jest najdłuższa, gdzie leży największe jezioro na świecie lub też, gdzie się wybrać, jeśli na prawdę zatęsknimy za upałami (i to tymi naj!)? Nasza planeta to cudowny twór, który nie tylko jest najpiękniejszy, ale też potrafi zaskakiwać najbardziej. W tym wpisie wracamy do licealnej ławki i przypominamy sobie ziemskie rekordy geograficzne.. lub też odkrywamy te dotąd nie znane dla nas.

Wpis typowo geograficzny - przeszukujemy naszą planetę w poszukiwaniu jest najwyższych, najdłuższych, najgłębszych, najzimniejszych miejsc i tych najbardziej zaskakujących. Miksujemy "czy wiesz, że..." ze zdjęciami i ciekawostkami, które zainteresują nawet największych sceptyków geograficznej wiedzy.


1. Czas zacząć od najwyższej góry świata, czyli Mount Everestu, który położony jest na wysokości 8850 m n.p.m.

2. Najsuchsze miejsce na Ziemi to  Pustynia Atakama w Chile -średnia opadów wynosi tylko 0,01  cm na rok w ostatnich  400 latach!


3. Jeziora Bajkał w Rosji  to najgłębsze jezioro na Ziemi - jego głębokość wynosi  1637  metry.

4. Największym jeziorem na świecie jest za to Morze Kaspijskie oblewające swoimi wodami linie brzegowe Rosji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Turkmenistanu oraz Iranu. Jego powierzchnia to 371 800 km kwadratowych.

5. El Jazira w Libii to najcieplejsze miejsce na Ziemi (rekord ustanowiono 13 września 1922 roku: 57,8 stopni Celciusza ciepła) 

6. Morze Martwe na granicy Izraela i Jordanii to największa depresja na świecie - 747  m poniżej poziomu morza.


7. Wodospad Angel w Wenezueli to najwyższy wodospad na Ziemi - jego wysokość to 979 metry.

8. Największą pustynią świata jest Sahara położona na terenie państw takich jak: Egipt, Libia, Czad, Mauretania, Maroko, Algieria, Tunezja, Sudan, Niger, Mali, Sahara Zachodnia. Jej powierzchnia to 9 064 000 km kwadratowych.

9. Najdłuższą rzeką jest Amazonka, której długość wynosi 7 025 km. Źródło Amazonki znajduje się w Andach Peruwiańskich i uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. Wpada do niej ponad 200 rzek.

10. Największym spośród kontynentów jest Azja. Jej powierzchnia to 44,413 mln km kwadratowych - ok. 30% suchego lądu na Ziemi. Odległość pomiędzy równoleżnikiem przebiegającym przez najdalej na północ wysunięty punkt Azji i równoleżnikiem przebiegającym przez punkt wysunięty najdalej na południe wynosi 11 000km.

  
11. Największa wyspa na Ziemi to Grenlandia, w języku lokalnym Kalaallit Nunaat. Wyspa ta leży na Oceanie Atlantyckim i ma 2 175 600 km kwadratowych powierzchni.

12. Największy i najgłębszy ocean to Ocean Spokojny o powierzchni 179,68 mln km kwadratowych, co stanowi około 50% powierzchni oceanu światowego. Przeciętna głębokość Oceanu Spokojnego to 3 780 m, a głębokość maksymalna wynosi 11 034 m.

13. Najniższą temperaturę na Ziemi zanotowano na Antarktydzie, na Stacji Wodstok w 1983 roku. Termometry pokazywały wtedy -89,6 stopni Celciusza.

14.  Najdłuższy okres bez opadu to 19 lat w regionie Wadi Halfa w Sudanie.


15. Najsilniejsze trzesięnie Ziemi miało miejsce w południowym Chile 22 maja 1960 roku - magnituda tego trzęsienia wyniosła 9,6 w skali Richtera

16. Krater Wrediefort w Afryce to największy krater na Ziemi - jego średnica to średnica190 km.

17. Najgłębsze miejsce na Ziemi to Rów Mariański - jego głębokość wynosi 10 994 metry.

18. Fiord Skorbisand (Grenlandia) jest najdłuższym i najgłębszym na Ziemi - ciągnie się przez 350 km i sięga 1500 m w głębiny.


19. Góra Chimborazo w Ekwadorze to najwyższy punkt na Ziemi licząc od jej środka (6310 m n.p.m.). Góra to uznawana jest za szczyt najbardziej odległy od środka Ziemi. Dzieje się tak, ponieważ Ziemia jest spłaszczoną sferoidą, tzn. że jest ona szersza na równiku, niż na biegunach. Chimborazo znajduje się zaledwie około 1 stopnia na północ od równika, przez co jego odległość od środka ziemi do samego szczytu jest największa na Ziemi.

20. Wyspa Tristan de Cunha jest najbardziej oddaloną od najbliższego lądu zamieszkaną wyspą na Ziemi

21. Najzimniejsze miejsce na Ziemi zamieszkane przez człowieka (-71,2°C) to rosyjskie miasto Ojmiakon.

22. Najbardziej mokre miejsce na Ziemi to Lloro w Kolumbii, gdzie średnie opady roczne wynoszą 13 metrów. 


23. Miejscem, gdzie spadło najwięcej deszczu w ciągu jednego miesiąca jest Cherrapunji w północno-wschodnich Indiach. W lipcu 1861, podczas pory monsunowej, spadło tam 9296 mm deszczu. 

24. Góra Thor w Kanadzie to największy pionowy spadek na Ziemi. Posiada ona 1250-metrową ścianę o średnim nachyleniu 105° na całej długości. To najbardziej rozpoznawalny szczyt w Kanadzie, utworzony z czystego granitu, który jest ulubionym miejscem poszukiwaczy mocnych wrażeń i fanów wspinaczki.

25. Jaskinia Woronia w Gruzji jest najgłębszą jaskinią na Ziemi - jej głębokość to 2140 metry.

26. Najwyższe na świecie ciśnienie zarejestrowano 19 grudnia roku 2001 w miejscowości Tosontsengel w Mongolii – wyniosło wtedy 1086 hPa. Natomiast najniższe znormalizowane ciśnienie atmosferyczne, wynoszące 870 hPa, spowodowane przejściem tajfunu Tip, zarejestrowano 12 października roku 1979 na Północnym Pacyfiku.

Polecam również:

13 komentarzy:

 1. dzienki pomogłeś

  OdpowiedzUsuń
 2. Super opis;) Dzięki za pomoc, pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję. Bardzo się przydało. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co, polecam się na przyszłość. Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Świetny pomysł na artykuł, zabrakło tylko Mauna Kea - najwyższa góra biorąc pod uwagę wysokość względną :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze tylko chciałam dodać, że od zawsze to Nil podawano jako najdłuższą rzekę świata, Amazonka była dopiero na drugim miejscu z powodu roszczeń różnych państw do posiadania jej właściwego źródła (np. Brazylijczycy uważają, że początek Amazonki jest w mieście Manaus...) - dopiero gdy wycofano te absurdy, Amazonka odzyskała słuszne miano "królowej" wśród rzek.

   Usuń
 5. Naprawdę przydatne
  I ciekawe
  Bardzo dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny artykuł - jednak punkt 12 jest w sprzeczności z punktem 17. Głębokość maksymalna Oceanu Spokojnego nie może być większa od najgłębszego miejsca na Ziemi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przydatne i ciekawe ale nie znalazłem wszytkiego co bym chciał znaleźć ale i tak polecam  OdpowiedzUsuń
 8. Proszę poprawić błędy: Celsjusza ("ciepła" przy -89,6? )i Mount Everest

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, dziękuję za zwrócenie uwagi. Błędy poprawione, dziękuję!

   Usuń
 9. Parę z tych miejsc już widziałem osobiście, czas na jeszcze kilka, wszystkich się nie da

  OdpowiedzUsuń