4 kwietnia 2015

Madera: 10 powodów, by odwiedzić perłę Atlantyku

Madera przewodnik zdjęcia fotografie zwiedzanie 10 powód by odwiedzić Madeire i Porto Santo
Madera nie przypadkowo jest nazywana perłą Atlantyku  - kto był na Maderze, ten wiem, jak bardzo wyspa potrafi zaczarować swoją różnorodnością, smakami, kolorami oraz naturą. Jeśli jednak ktoś jeszcze nie jest przekonany, czy wybrać wakacje na Maderze, czy może innych wyspach Oceanu Atlantyckiego, to przedstawiamy 10 powodów, dlaczego właśnie warto postawić na Maderę i Portugalię podczas wakacji 2015.

Madera, to nie tylko sama wyspa, ale również wyspy otaczające - m.in. słynące z plaż Porto Santo, której to wyspy plaże zostały wybrane to najlepszych plaż całej Portugalii. Tak, Porto Santo to jeden z tych dziesięciu powodów, by odwiedzić Maderę. A jakie są pozostałe? Czym jeszcze Madera zaskoczy lub zadziwi osoby, które zdecydują się na wypoczynek lub zwiedzanie tej wyspy?


10 powodów, by odwiedzić Maderę


1. Lewady na Maderze


Lewady to kanały irygacyjne, którymi jest poprzecinana Madera, a które miały dostarczać wodę z północy wyspy na jej południową część. Lewady zaczęto budować w XVI wieku, a ich budowa trwała do XX wieku - ostatnie lewady ukończono w 1940 roku. Dostarczały one wodę nie tylko w celach irygacyjnych, ale również służyły w przemyśle hydroelektrycznym. Mają one ponad 1500 km długości, a dziś wiele z nich można przemierzyć na piechotę, dzięki czemu powstała na Maderze swoista sieć szlaków, które służą do zwiedzania wyspy. To właśnie przy pomocy lewad można się dostać do serca wyspy, poznać jej sekrety lub zobaczyć jedne z najwspanialszych widoków na całą wyspę. Część z lewad na Maderze jest objęta system ochrony przyrody, by zachować unikalną formę oraz gatunki przyrodnicze. Zobacz również: Centralna Madera: Spacer po lewadach, góry, natura i zabytki - przewodnik dzień 2 [Zdjęcia + Mapa]>>>

Madera przewodnik zdjęcia fotografie zwiedzanie 10 powód by odwiedzić Madeire i Porto Santo

2. Unikalna historia Madery

Madera została odkryta przez portugalskich nawigatorów: Tristão Vaz Teixeira, Bartolomeu Perestrelo i João Gonçalves Zarco oficjalnie w 1419 roku. Choć tak na prawdę wspomniani nawigatorzy najpierw odkryli pobliską wyspę Porto Santo w 1418 roku, która miała ich uratować po wielu dniach dryfowania po morzu - dlatego też nazwali ją Bezpieczny Porto, co znaczy nazwa Porto Santo. Rok później odkrywali właśnie Maderę i nazwali ją "Drewno", dzięki wielkim połaciom lasom, które kiedyś porastały te tereny,

W kolejnych wiekach historia wyspy na trwałe wpisana się w historię wypraw morskich Portugalczyków oraz ich imperium morskiego. Była ona związana nie tylko z wyprawami, ale również powolnym i ciężkim kolonizowaniem tych ziemi położonych wiele mil od wybrzeży Portugalii. W XVII i XVIII wieku narodziła się na Maderze kultura produkcji wina, z którego to wina wyspa słynie to dzisiaj. 

Madera przewodnik zdjęcia fotografie zwiedzanie 10 powód by odwiedzić Madeire i Porto Santo

Obecnie Madera to swoista perła Altantyku, która każdego roku przyciąga tysiące turystów, lecz na której dalej da się odkryć nieturystyczne zaułki i niezniszczoną przyrodę, która zachwyca. Wyspa, która regularnie wygrywa różne zestawienie destynacji turystycznych - nie przypadkowo!

3. Smaki Madery

Lubicie dobrą kuchnię oraz regionalne smaki? Jeśli tak, to Madera Was pozytywnie zaskoczy! Madera ma do zaoferowania m.in. proste i tradycyjne jedzenie, które składa się z lokalnych produktów dostępnych na wyspie. Smakosze bardziej wyszukanych potraw również na Maderze nie będą się nudzić - w ofercie kulinarnej wyspy znajdziemy nie tylko proste, regionalne potrawy, ale również paletę smaków gourmet, jak i międzynarodową kuchnię.

Dużo restauracji specjalizuje się w rybach i owocach morza - warto spróbować na przykład steku z tuńczyka, grillowanej espady lub ośmiornicy w oliwie oraz czosnku. A może smażona kukurydza i typowe bolo da caco, czyli rodzaj chleba z masłem czosnkowym? Warto się wybrać na targ w Funchal, aby poznać paletę smaków i kolorów lokalnych owoców - różnego rodzaju marakui, zielonych bananów, papai, mango lub owoc monstera deliciosa, przypominający krzyżówkę popularnego banana z... marakują lub ananasem.

Madera przewodnik zdjęcia fotografie zwiedzanie 10 powód by odwiedzić Madeire i Porto Santo

Nie zapomnijmy również o drinkach lub lokalnych napojach. Jeśli będziemy mieli ochotę się wzmocnić, to dobrym rozwiązaniem będzie szklaneczka ponchy, czyli rumu wymieszanego z miodem, sokiem z cytryny lub marakui. Dobre? Na pewno mocne, a i w smaku bardzo przyjemne!

4. Wielkie wydarzenia oraz festiwale na Maderze

Madera słynie z kultywowanie lokalnej tradycji, która często przejawia się w organizacji różnego rodzaju festiwali i wydarzeń kulturalnych, jak i hucznym obchodzeniu międzynarodowych wydarzeń i świąt. Główne festiwale na Maderze, to m.in. Festiwal Kwiatów, kiedy to cała wyspa tonie w różnokolorowych kwiatach, Festiwal Wina, w którym główną rolę oczywiście odgrywa wino Madeira, Festiwal Atlantyku, karnawał obchodzony bardzo radośnie i kolorowo, czy wreszcie sylwester na Maderze. To właśnie obchody nowego roku na Maderze są słynne na cały świąt - wtedy ma miejsce największy w Europie pokaz fajerwerków.

5. Lasy wawrzynowe na Maderze - dziedzictwo UNESCO

Na Maderze spotykamy makaronezyjskie lasy wawrzynolistne, czyli popularnie nazywane lasy wawrzynowe, które zostały wpisane na listę UNESCO. Na Maderze lasy te zajmują około 20% powierzchni lądu, gdzie indziej zostało ich jeszcze mniej, gdyż lasy te zostały wyniszczone pod uprawy, m.in. trzciny cukrowej.

Madera przewodnik zdjęcia fotografie zwiedzanie 10 powód by odwiedzić Madeire i Porto Santo

W lasach wawrzynowych występują głównie gatunki roślin strefy zwrotnikowej, które w klimatycznie cieplejszym trzeciorzędzie zadomowione były także w Europie i całym basenie Morza Śródziemnego. Lasy te są zwykle kilkuwarstwowe i cieniste. Jednym z najlepszych sposób na poznanie różnorodności lasów wawrzynowych na Maderze jest spacer po lewadach przez nie prowadzących.

6. Plaże na Porto Santo

Wspomnialiśmy już o Porto Santo i nie przypadkow. Porto Santo to niewielka wyspa znajdują się obok Madery, na którą dostaniemy się, czy to statkiem, czy samolotem z Madery. Porto Santo słynie przede wszystkim z długiej na 9 km piaszczystej plaży. Nie mówimy tutaj wcale o plaży wulkanicznej pełnej kamieni. Na Porto Santo znajdziemy złotą plażą z drobnym piaskiem, dzięki czemu wyspa ta jest czasami nazywana "Złotą wyspą".

Plaża na Porto Santo została wybrana, jako jedna z 7 najwspanialszych plaży w Portugalii. Wyobraźcie sobie spacer 9-kilometrowej długości plażą, która poza sezonem turystycznym jest w wielu miejscach pusta, tak, że nie ma żywej duszy. Do tego dodajmy jeszcze dobrą bazę hotelową oraz doskonałe jedzenie. Warto spędzić dzień na Porto Santo!

7. Madera i Cristiano Ronaldo

Nie ukrywajmy - każda zna słynnego piłkarza Cristanio Ronaldo. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przyszedł on na świat właśnie na Maderze, w stolicy wyspy - w Funchal. Będąc na Maderze możemy odwiedzić muzeum poświęcone temu jednemu z najlepszych piłkarzy obecnie na świecie. Na placu Praca do Mar w Funchal znajduje się również pomnik CR7, jak czasami nazywany jest Ronaldo. Cristiano Ronaldo zawsze podkreśla swoje związki z Maderą i to, że właśnie na tej wyspie rozpoczynał grę w piłkę i do dzisiaj jest silnie związany ze swoją małą ojczyzną.

Madera przewodnik zdjęcia fotografie zwiedzanie 10 powód by odwiedzić Madeire i Porto Santo

8. Klimat Madery

Madera czasami jest nazywana w niektórych przewodnikach "Wyspą wiecznej wiosny", dlaczego? Klimat na Maderze ma charakter podzwrotnikowy, jednak idealny do wypoczynku i zwiedzania. Madera posiada bardzo łagodne średnie temperatury 24ºC latem i 19ºC w zimie, a także umiarkowaną wilgotność, dzięki czemu zawsze panuje tam wiosenny klimat. 

Ciepły prąd oceaniczny sprawia, że temperatura wody morskiej jest również bardzo łagodna - średnio 22ºC w lecie i 18°C w zimie. Co ważne na Maderze średnia dzienna temperatura powietrza rzadko kiedy w zimie spada poniżej 19ºC, dzięki czemu Madere jest kierunkiem całorocznym.

9. Hotele na Maderze

Madera ma bardzo dobrze rozwinięty przemysł hotelarski, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziemy tam luksusowe hotele 4 i 5-gwiazdkowe, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających gości, przez dobrej klasy hotele turystyczne, po apartamenty oraz pensjonaty. 

Madera przewodnik zdjęcia fotografie zwiedzanie 10 powód by odwiedzić Madeire i Porto Santo


To właśnie na Maderze znajduje się na przykład słynny hotel Hotel Reid's Palace, który pełni swoje funkcje już od 120 lat lub Hotel The Vine, który został wybrany najlepszym hotelem butikowym w 2013 roku na całym świecie. Ceny hoteli i innych obiektów noclegowych na Maderze wcale nie należą do najwyższych, a wiele z hoteli oferuje świetne widoki na ocean wykorzystując położenie wyspy na wzgórzach.

10. Sporty na Maderze

Klimat Madery i Porto Santo sprawiają, że można na tych wyspach uprawiać różnego rodzaju sporty wodne w każdej porze roku. Swoje miejsca znajdą zarówno amatorzy sportów wodnych, lądowych, ekstremalnych lub typowo wypoczynkowych. Macie ochotę na nurkowanie, żeglowanie, surfing, windsurfing, wędkowanie lub po prostu pływanie? Madera zaprasza i obiecuje, że znajdziecie możliwości uprawiania tych sportów. Jeśli ktoś kocha wysokie fale, to koniecznie powinien się wybrać  do Jardim do Mar lub Fajã da Areia, gdzie można spotkać najlepsze fale na wyspie.

A może coś związanego bardziej z lądem? Loty na lotniach, piesze wędrówki, wspinaczka, canyoning - centrum Madery nie zwiedzie Was w tym temacie. Do tego dodajmy jeszcze golf i tenis, które są bardzo popularne na południu wyspy. Dla dzieci również znajdzie coś ciekawego - najmłodsi mogą pooglądać delfiny lub wieloryby przemierzające wody obok Madery. 

Madera przewodnik zdjęcia fotografie zwiedzanie 10 powód by odwiedzić Madeire i Porto Santo

Bez trudu można znaleźć kolejne 10 powodów, by odwiedzić Maderę. Mam nadzieję, że te zaprezentowane tutaj sprawią, że wpiszecie Maderę na swoją podróżniczą listę marzeń i kiedyś uda Wam się odwiedzić tą niezwykłą wyspę na Oceanie Atlantyckim. A póki co mamy nadzieję, że już jest jasne, dlaczego Madere po raz kolejny została wybraną najlepszą wyspiarską destynacją w Europie w 2014 roku przez World Travel Awards.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przygotowałem specjalną wersję przewodnika po Maderze i Porto Santo "Madera i Porto Santo w 7 dni" w formie pliku PDF, który można ściągnąć na swój telefon, tablet lub komputer i zwiedzać Maderę według podanego schematu. Cały przewodnik w jednym miejscu + szereg dodatkowych informacje nie zawartych na tym blogu (m.in. polecane noclegi, dodatkowe atrakcje turystyczne, dokładny opis komunikacji miejskiej, aktualne ceny, informacje praktyczne), a to wszystko zaktualizowane w poł. 2016 roku.


Wielu już zwiedzało Maderę z tym przewodnikiem, a opinie o nim można znaleźć na blogu. Chcesz otrzymać przewodnik, a informacje prezentowane na blogu okazały się pomocne? Przewodnik po Maderze można otrzymać w bardzo prosty sposób - wystarczy wspomóc prowadzenie bloga przez przekazanie darowizny w wysokości 2€ (czyli mniej, niż zapłacisz za dużą kawę i pastel de nata na Maderze), co pozwoli na dalsze prowadzanie bloga oraz tworzenie nowych treści.


Po kliknięciu w powyższy przycisk "Przekaż darowiznę" zostaniesz przekierowany do strony z bezpiecznymi płatnościami systemu PayPal, gdzie możesz wpłacić darowiznę poprzez swoje konto PayPal lub za pomocą karty kredytowej/debetowej. Nie trzeba mieć konta, ani go zakładać, by przekazać darowiznę na prowadzenie bloga. Przewodnik wyślę na Twojego maila w pliku PDF do 48h od momentu przekazania darowizny (informację o niej dostaję automatycznie z systemu PayPal). Pamiętaj proszę jedynie o tym, aby podać podczas procesu transakcyjnego poprawnego maila.

System płatności PayPal to jeden z najbezpieczniejszych systemów płatności w Internecie, z którego korzystają już miliony osób na cały świecie. Więcej o tym systemie można przeczytać tutaj: Czym jest PayPal i jak z niego korzystać? Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje>>> Osoby zainteresowane przekazanie darowizny za przewodnik w tradycyjny sposób przelewem bankowym szczegółowe informacje na ten temat znajdą w zakładce kontakt>>>.  W takim przypadku proszę o maila na adres krzysztof.gierak@gmail.com z potwierdzeniem przelewu.

Cały przewodnik ma ponad 100 stron, a jego próbkę możesz zobaczyć poniżej (wybrane losowo strony):-----------------------------------------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz