8 września 2012

Lotnisko w Budapeszcie: Port lotniczy Budapest Liszt Ferenc - dojazd do centrum, mapa, parkingi, ceny

Od jakiegoś czasu tanie linie lotnicze kuszą tanimi biletami z polskich portów lotniczych do Węgier, a konkretnie do Budapesztu, na lotnisko Budapest Liszt Ferenc. Jest to największy międzynarodowy port lotniczy Węgier, który znajduje się 16 km na południowy wschód od centrum Budapesztu. Jak zatem wygląda kwestia djazdu z lotniska do centrum oraz jak kształtuje się to cenowo?

Lotnisko w Budapeszcie ma w swojej siatce połączenia nie tylko z głównymi miastami Europy ale również z Bliskim Wschodem, Azją i Ameryką Północną. Jeszcze do marca 2011 roku lotnisko to nosiło nazwę Budapeszt Ferihegy, po czym decyzją Parlamentu lotnisko zmieniło swą nazwę na aktualnie używaną - Budapest Liszt Ferenc.

Port lotniczy w Budapeszcie jest lotniskiem typu cywilnego, które nosi kody w nazewnictwie IATA: BUD, a ICAO: LHBP. Jego współrzędne geograficzne to: 47°26′12.96″N 19°15′20.13″E / 47.4369333. Lotnisko posiada 3 terminale: Terminal 1, Terminal 2A i Terminal 2B. Najstarszym terminalem jest Terminal 1, który go gruntownej renowacji i remoncie został ponownie otworzony w 2005 roku, a od maja 2012 operacje z tego terminala zostały zaprzestane. Nie wiadomo, na jak długo. Terminal 2A został otwarty w 1985 roku, a w 1998 przyjął nazwę terminal 2A. Terminal ten został zaprojektowany, aby obsługiwać loty pasażerskie narodowego przewoźnika Węgierskich linii lotniczych Malév, a obecnie obsługuje wszystkie połączenia obszaru Schengen. Natomiast Terminal 2B został otworzony w 1998 roku i obsługuje loty poza strefą Schengen.


Dojazd pociągiem:
Co 30 minut z lotniska odjeżdża kolejka do centrum miasta. Stacja kolejowa znajduje się przy Terminalu 1. Podróż do centrum, do stacji  Western Railway Station w Budapeszcie, zajmuje ok 30 minut. W tygodniu 51 a w weekendy 38 połączeń umożliwia podróż pomiędzy centrum miasta a lotniskiem. Z kolei z lotniska do centrum miasta funkcjonuje w tygodniu 60 a w weekendy 45 połączeń. Bilet można kupić w Tourinform w Terminalu 1 od 8:00 do 22:00, a koszt biletu to ok 300 HUF. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie przewoźnika: www.mav-start.hu 

Dojazd autobusem:
Autobusami, ktrych przystanki znajdują się zaraz obok wyjść z terminali, dostaniemy się do końcowej stacji metra Köbánya-Kispest. Czas jazdy około 40 minut, a ze stacji Köbánya-Kispest jest już tylko 10 przystanków metrem do centrum. Autobusy należą do firmy BKV (www.bvk.hu) i oferują transport następującymi liniami:
  • linia nr 200E kursuje pomiędzy lotniskiem (jeździ przez obydwa terminale), a stacją metra Köbánya-Kispest
  • linia nr 93 kursuje pomiędzy Terminalem 1, a stacją metra Kőbánya-Kispest.
  • nocna komunikacja: pomiedzy 23 a 4 rano można skorzystać z autobus linii 900 między lotniskiem, a stacją Dél-Pest. Rozkład jazdy autobusu tutaj

Bilety komunikacji miejskiej można zakupić w automatach lub w kiosku terenie hali lotniska, koszt około 320 HUF, gdy kupuje się u kierowcy to 400 HUF Autobusy kursują bardzo często od wczesnych godzin rannych do późnych godzin nocnych.

Lotnisko oferuje również usługi swojego przewoźnika - "Airport Minibusz", gdzie pasażerowie są mikrobusami dowożeni pod każdy wskazany adres w Budapeszcie. Przewóz odbywa się 8-10 osobowymi Fordami Transit, a bilety można kupić w holu przylotów przy stanowisku Airport Minibusy. Biura Airport Minibus są otwarte codziennie między godziną 6.00 a 1.00, więcej info na www.airportshuttle.hu

Dojazd samochodem:
Port lotniczy w Budapeszcie położony jest poza miastem, na obwodnicy, 16 km w kierunku wschodnim od centrum miasta przy głównej drodze nr 4. Dojechać do niego można bez problemów praktycznie z każdego miejsca w Budapeszcie, jednak najlepiej i najszybciej drogą "Ferihegy High-Speed Road", w przypadku której dojazd z centrum zajmuje ok 20 minut. 

Taxi:
Postój taksówek znajduje się przed każdym z terminali. Podróż do centrum Budapesztu zajmuje około 30 minut, a orientacyjny koszt to ok 5000-8000 HUF, jednak zawsze warto przed podróżą ustalić cenee przejazdu z kierowcą. Jedną z polecanych firm taksówkarskich jest Firma Zóna Taxi - więcej informacji na stronie: www.zonataxi.eu

Parkingi:
Parkingi dla postojów krótkotrwałych znajdują się przy każdym z terminali. Skorzystać również można z parkingu długookresowego wyposażonego w system monitoringu. 

Linie lotnicze:
Lotnisko obsługuje następujące linie lotnicze: Aer Lingus, Aeroflot, Aerosvit, Air Berlin, Air Europa, Air France, Air Malta, Alitalia, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Carpatair, Clickair, CSA Czech Airlines, Delta Air Lines, EasyJet, Egyptair, El Al, Finnair, Germanwings, Hainan Airlines, Jet2.com, LOT, Lufthansa, Malév, Meridiana, Moldavian Airlines, Norwegian Air, Nouvelair, Pulkovo, Royal Jordanian Airlines, Ryanair, SAS, Smartwings, Sterling, Swiss, TAP - Air Portugal, TAROM, Travel Service, Tunisair, Turkish Airlines, Wizz Air.

Adres lotniska:
Budapest Airport Zrt.
1675 Budapest Ferihegy, P.O.Box. 53.
Hungary
Strona internetowa: www.bud.hu

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz