11 września 2012

Kenia: Wybrzeże Mombasa - Bamburi, Diani Beach, Kilifi, Nyali i Galu. Najważniejsze zabytki, plaże, informacje turystyczne i zalecane szczepienia [Zdjęcia + Mapa]

Kenia to jeden z nowszych wakacyjnych kierunków, który wciąż pozostaje bardzo egzotyczną dla nas destynacją. Kraj ze wspaniałym klimatem, białymi, drobnoziarnistymi plażami, a przede wszystkim z sawannową roślinnością oraz ogormnym nagromadzeniem dzikiej zwierzyny. Jest to idealny kraj zarówno dla miłośników kontaktu z dziką przyrodą, jak i błogiego lenistwa na rajskich plażach.

Wybrzeże Mombasy, któremu poświęcony jest ten tekst kusi srebrzystymi i białymi piaskami, które z jednej strony otoczone są przez turkusowe wody z rafami koralowymi, a z drugiej przez wysokie palmy. Infrastruktura hotelowa, którą ciągle się rozwija w tym kraju, postawiła sobie wysoko poprzeczkę chcąc zadowolić każdego turystę. Do tego wszystkiego dodać też trzeba szczyptę historii, w której rozwijała się afrykańska cywilizacja, a która dziś stanowi dodatkowy atut tej części Kenii.


Wybrzeże Mombasy położone na południu Kenii, sąsiaduje z Tanzanią od strony południowej, Wybrzeżem Malindi na północy i regionem Tsavo na północnym-zachodzie. W Mombasie znajduje się największy port Kenii - Kilindini, który obsługujący także sąsiednie państwa bez dostępu do morza, a w pobliżu znajduje się ważny port lotniczy Mombasa-Moi. Mombasa leży w większości na koralowej wyspie w estuarium rzek, oddzielonej od północy od stałego lądu przez Port Tudor i strumień Tudora (Tudor Creek), a od południa przez Kilindini i Port Reitz. 


Miasto Mombasa jest stolicą regionu, drugim co do wielkości miastem Kenii. Położone ono jest na koralowej wyspie połączonej mostem z lądem na północy, dwoma groblami na zachodzie oraz wieloma połączeniami promowymi.  Mombasę charakteryzuje ciepły klimat tropikalny, łagodzony sezonowo orzeźwiającymi monsunami. Jest to wymieszanie różnych stylów i wpływów architektonoczych, wśród których dostrzec możemy  wpływy azjatyckie i arabskie, a także hinduskie.


Miasto zostało założone w XI wieku przez arabskich handlarzy i szybko stało się znaczącym ośrodkiem handlowym wschodnej Afryki. Najczęściej handlowano kością słoniową i niewolnikami. Pierwszym Europejczykiem który dotarł do Mombasy był Vasco da Gama w 1498. Dwa lata później miasto zostało zdobyte przez Portugalczyków, którzy założyli tam twierdzę Fort Jesus. W 1698 miasto dostało się we władanie Sułtanatu Omanu, a w 1840 Zanzibaru. Sułtan Zanzibaru przekazał Mombasę Brytyjczykom w 1895. Wkrótce miasto stało się stolicą protektoratu Brytyjskiej Afryki Wschodniej (do 1907), a Brytyjczycy zbudowali linię kolejową łączącą Mombasę z Nairobi i Kampalą. 8 maja 1955 Mombasa została stolicą biskupstwa katolickiego. W ramach Zanzibaru Mombasa pozostawała do 1963, kiedy weszła w skład niepodległej Kenii. (za wikipedia.pl)


A co warto zobaczyć będąc w Mombasie? Mimo, że Mombasa ma do zaoferowania tylko kilka zabytków, to na pewno warto wybrać się na jej zwiedzanie. Jednym z obowiązkowych punktów na mapie zwiedzanie powinień być Fort Jesus zbudowany przez Portugalczyków w XV wieku. To właśne to miejsce świadczy o dawnej świetności miasta. Twierdza powstała na planie kilku czworoboków, z potężnymi murami i lufami armat wycelowanymi w morze. Warto zobaczyć również Dom Omański z wspaniałym widokiem na Mombasę, Salę Mazruich z imponującymi ławami skalnymi i rysunkami na ścianach oraz muzeum prezentujące bogactwo kultury Suahili. Jak wyżej napisano, Mombasa pełni funkcję ważnego portu, dlatego warto wybrać się właśnie do portu, by  podziwiać cumujące statki oraz małe kutry dostarczające owoce z Lamu. Na Moi Avenue zobaczyć można słynne "kły słoniowe" w postaci pomnika rozpiętego nad ulicą, a wzniesionego na cześć brytyjskiej królowej Elżbiety II, fontannę w kształcie Afryki oraz ogrody Uhuru. Warto odwiedzić również  potężny grobowiec Mbaraki Pillar, w którym pochowano XVII-wiecznego przywódcę jednego z plemion. Jeśli chodzi o bazę hotelową, to w samym centrum Mombasy znajdziemy kilka luksusowych i bardzo dobrych hoteli, jednak turyści wybierają najczęściej kurorty położone w sąsiedztwie miasta, a nawet będące miejskimi dzielnicami, dysponującymi wspaniałą infrastrukturą turystyczną.


Bamburi należy do jednego z najważniejszych kurortów tej części wybrzeża. Charakteryzuje się on szeroką, białą, piaszczystą plażą i typową atmosferą wakacyjnego kurortu. Wybrzeże jest idealne na rodzinny wypoczynek. W okolicy znajduje się ciekawy szlak przyrodniczy kamieniołomu Bamburi z rezerwatem dzikich zwierząt, farmą krokodyli, hodowlą ryb i palm kokosowych. Na plaży znajduje się bogato rozwinięta infrastruktura sportów wodnych wśród których do wyboru jest m.in. surfing, windsurfing, kitesurfing i motorowe sporty wodne.


Diani Beach to typowy rajski kurort, który znamy z filmów. Znajdziemy tam tropikalną plażę z białym, drobnym piaskiem, gaje plam kokosowych oraz błękitne wody oceanu. Do tego kilka kompleksów handlowych rozciągających się wzdłuż wybrzeża. W wolnym czasie warto zajrzeć do wyglądającego zagadkowo meczetu Kongo lub podążyć przyrodniczym szlakiem pełnym pawianów i koczkodanów do pobliskiego parku Jadini Forest.

Kilifi jest chętnie wybieranym kurortem przez miłośników sportów wodnych. Jego cechą charakterystyczną są długie i wąskie zatoki dawnych rzek zwane "creeks". Kurort oferuje kilka zabytków do których należy kilka meczetów, stara studnia oraz grobowiec. Baza hotelowa stoi na najwyższym poziomie oferując wypoczynek w luksusowym stylu. 


Nyali rozpościera się tuż obok Mombasy. W kurorcie tym mamy szeroki wybór sportów wodnych, a także eksskluzywne pole golfowe znane na całym wybrzeżu z solidnego przygotowania i przyjemnej oprawy towarzysko-biznesowej. Warto rówinież odwiedzić Mamba Village, gdzie w dawnych kamieniołomach urządzono emocjonującą fermę krokodyli z setkami przedstawicieli tego gatunku we wszystkich stadiach rozwoju. Na piaszczystej plaży znajduje się półka skalna, z której można podziwiać zmagających się z wiatrem windsurferów.

Galu jest niewielkim kurortem z ciekawą architekurą hotelową, wśród której do wyboru mamy hotele o zróźnicowanym standardzie.

Shanzu jest kurortem położonym na północnym krańcu Wybrzeża Mombasy, ulokowanym między zatoką Mombasa a Mtwapa. Znajdują się tam przede wszystkim nowoczesne kompleksy hotelowe świadczące usługi na najwyższym poziomie. W wolnym czasie warto wybrać się do Ngomongo Villages, czyli dawnego kamieniołomu, w którym zrekonstruowano kilkanaście afrykańskich zagród obrazujących życie poszczególnych plemion.


Najlepsze plażę z drobnym, białym piaskiem rozciągają się na kilkudziesięciu kilometrach aż od Likoni do Msambweni, a najlepsza infrastruktura turystyczna znajduje się w okolicy Diani Beach. Najlepsze warunki do nurkowania panują w sąsiedztwie Tiwi, gdzie znajduje się plaża z licznymi rafami koralowymi. Warto również odwiedzić plaże w Galu, Nyali, Bamburi i Shanzu. Większość plaż w Kenii charakteryzuje się białym kolorem, łagodnym zejściem do wody i najczęściej sąsiadują z buszem palmowym dającym wytchnienie od nadmiernych upałów.


Kilka przydatnych informacji turystycznych
Waluta  w Kenii to szyling kenijski (KES), 1 USD = 78.55 KES, 1 EUR = 104.95 KES. W obiegu są banknoty 1000, 500, 200, 100 , 20 i 10 KSH oraz monety 5 i 1 szylinga kenijskiego 50, 20, 10 i 5 centów. Walutę obcą w gotówce, lub czekach podróżnych można wymieniać w bankach w całym kraju lub za nieznacznie wyższą opłatą w dużych hotelach. Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie i funty brytyjskie.  Wymagane jest posiadanie wizy turystycznej, można ją kupić na lotnisku w Mombasie, wiza jest ważna 30 dni i kosztuje 50 USD. Czas - czas polski plus 1 godzina w stosunku do czasu letniego oraz plus 2 godziny w stosunku do czasu zimowego. Elektryczność - wtyczki brytyjskie, czyli kwadratowe z trzema bolcami, "przejściówki" można kupić już na miejscu.


 Przy wjeździe do Kenii nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia profilaktyczne, jednakże WHO zaleca szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, tężcowi oraz polio, brak takich szczepień nie stanowi przeszkody w podjęciu decyzji o wyjeździe do Kenii. Sugerujemy profilaktykę antymalaryczną – leki dostępne są tylko na receptę i przyjmuje się je przed wylotem. Należy zaopatrzyć się w środki przeciw komarom (za itaka.pl)

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz