27 sierpnia 2012

Wyspy Kanarysjkie: Fuerteventura - Costa Calma, Morro Jable, Corralejo, Caleta de Fuste i inne kurorty. Plaże, zabytki, opinie, przewodnik [Zdjęcia + Mapa]

Fuerteventura to najstarsza i najdłuższa, a jednocześnie druga co do wielkości wyspa Kanarów. Nazywana często jest "plażą Wysp Kanaryjskich", dzięki długiej linii brzegowej, która liczy sobie ponad 340 km długości, a której większość zajmują wspaniałe, piaszczyste plaże. Jej zaletą jest również klimat sprawiający, że wyspa jest całorocznym kierunkiem wakacyjnym.

Od kilku sezonów Fuerteventura zdobywa serca Polaków, jak i turystów z całego świata. Jest to świetne miejsce zarówno na wypoczynek z dziećmi, uprawianie sportów wodnych, jak i relaks i trochę szaleństwa. Wyspę urozmaicają górskie pejzaże znajdujące się w środkowej części wyspy oraz ciekawe wybrzeża klifowe na jej zachodzie. Zapraszam do przewodnika, który opisuje najważniejsze kurorty na Fuerteventurze, jej zabytki i geografię, a także prezentuje opinie i najlepsze plaże.


Fuerteventura należąca do Hiszpanii położona jest we wschodniej części archipelagu Wysp Kanaryjskich, na Oceanie Atlantyckim, nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki (tylko ok 100 km dzieli ją od piasków Sahary!). Jest to najstarsza wyspa Wysp Kanaryjskich, które powstała ponad 21 milionów lat temu w skutek wybuchu wulkanu.  Jej najwyższy szczyt to Pico de la Zarza (812 m n.p.m.) położony w południowo-zachodniej części wyspy. Na wyspie dominuje pustynny krajobraz poprzecinany płaskowyżami, nad którymi góruje masyw wulkaniczny. Na rozległych płaskowyżach można zaobserwować stada kóz, które są na wyspie najpopularniejszym zwierzęciem hodowlanym, a z ich mleka powstają wyśmienite sery "majorero". Fuerteventure można podzielić na dwa regiony:  Region Corralejo zajmujący północną część wyspy to zarówno piękne, piaszczyste plaże, jak i malownicze miasteczka i wioski.  Jest to zdecydowanie region dl amatorów aktywnego wypoczynku, gdyż znajdziemy tam liczne szlaki piesze i rowerowe oraz dobre warunku do uprawiania sportów wodnych. Region południowy obejmuje Półwysep Jandia, który cechuje się zróżnicowanym krajobrazem. Na wschodzie są to długie plaże o białym piasku, przy których ulokowały się nadmorskie kurorty, na zachodzie wybrzeże jest skaliste. Panują tam świetne warunki do windsurfingu. Ogólnie "plaża Wysp Kanaryjskich" ma podłużny kształt zajmujący blisko 100 km długości i 30 km szerokości.

Fuerteventura znajduje się na takiej samej wysokości geograficznej jak Meksyk czy Floryda, dlatego też jest idealnym miejscem na wakacje. Wiatry występujące w tej szerokości geograficznej (28°25′57″N 14°00′11″W) skutecznie rozpraszają chmury, co powoduje, że Fuerteventura ma najniższą roczną sumę opadów w archipelagu. Wiatry te również przynoszą piasek z Sahary, który osadza się na wschodnim wybrzeżu wyspy tworząc coraz to nowe plaże. Średnie temperatury powietrza oscylują wokół 18-25°C, jednak piasek i skały potrafią nagrzewać się do 50 stopni. Dokładnie średnie temperatury wynoszą 18 °C zimą i 24° latem, a średnioroczna suma opadów to 250 milimetrów. Temperatura wody w oceanie waha się od 18 °C zimą do 22 °C latem.


Jak podają podręczniki historii nazwa wyspy został utworzona przez ekspedycję Jeana de Béthencourt, który na Fuerteventurze po raz pierwszy trafił na znaczący opór ludności i był zmuszony ściągać z Hiszpanii posiłki do jej podboju. Nazwa zatem pochodzi z ojczystego dla Béthencourta języka francuskiego i oznacza "mocną przygodę"(fr. forte aventure). 


Pierwsi osadnicy na trafili na Fuerteventurze z terenu Afryki Północnej,a określano ich, jak i obecnych mieszkańców słowem "majorero" lub inaczej też "maho". Wyraz ten wywodzi się od antycznego słowa "mahos" znaczącego tyle co buty zrobione z koźlej skóry, które nosili rodowici mieszkańcy wyspy. W czasach antycznych wyspa posiadała nazwę "Planaria", która to nazwa była związana z charakterystycznym ukształtowaniem wyspy. W XI w. p.n.e. na Fuerteventurę przybywają pierwsze fenickie statki. W 1405 roku francuski zdobywca Jean de Béthencourt najechał wyspę i nadał swoje imię ówczesnej stolicy wyspy Betancurii. W 1492 roku Wyspy Kanaryjskie były ostatnim miejscem postoju Krzysztofa Kolumba przed wyruszeniem w podróż na zachód. W 1835 roku stolicą wyspy zostało Puerto del Rosario. W 1852 roku wyspa stała się miejscem wolnego handlu, dzięki Izabeli II Hiszpańskiej. W 1927 roku Fuerteventura, razem z Lanzarote, stała się częścią prowincji Gran Canarii. W latach 40. XX wieku na wyspie powstało lotnisko, natomiast w latach 60. na wyspie pojawili się pierwsi turyści, powstało aktualne lotnisko i zaczęto budować hotele i infrastrukturę turystyczną. W 2009 roku wyspę uznano za rezerwat biosfery UNESCO (za wikipedia.pl).


Wyspa nie przypadkowo nazywana jest "plażą Wysp Kanaryjskich".  W większości kurortów są piaszczyste plaże z drobnym piaskiem, doskonale zagospodarowane z wypożyczalniami sprzętów rekreacyjnych. Słynna jest niebiańska plaża z wydmami rozciągająca się na północy wyspy, nieopodal Corralejo.  Na południu wyspy dominuje słynna Playa de Sotavento, będąca kilkudziesięciokilometrowym odcinkiem piaszczystych plaż. W Caleta de Fuste znaleźć można dobrze zagospodarowany, szeroki, piaszczysty pas wybrzeża położony w zatoce osłoniętej od otwartego oceanu. Natomiast plażę z czarnym piaskiem znajduje się w pobliżu miejscowości Ajuy. 


Puerto del Rosario jest stolicą wyspy i częst jest nazywane "Kozim Portem". Jest to największe miasto na wyspie zamieszkane przez ponad połowę wyspiarzy. Nie jest to zbyt popularny kurort turystyczny, nie mniej jednak warto zobaczyć tam Muzeum Unamuno (Casa Museo de Unamuno) prezentujące dorobek znanego, baskijskiego filozofa Miguela de Unamuno, a także wybrać się do którejś z dobrych restauracji na "el cocido", czyli tradycyjną potrawę z soczewicy.  Warto również odwiedzić port, który jest największym portem na wyspie. W Puerto del Rosario znajduje się również lotnisko. Niestety w pobliżu stolicy wyspy ciężko znaleźć dobre i atrakcyjne plaże.

Costa Calma to jedna z najważniejszych miejscowości turystycznych Fuerteventury. Znajduje się tam wspaniała, piaszczysta, dobrze zagospodarowana plaża z leżakami i parasolami oraz hotele o różnym standardzie z basenami i doskonałą infrastrukturą turystyczno-rekreacyjną. Kurort oferuje szeroką paletę możliwości uprawiania sportów wodnych i nie tylko - od windsurfingu, parasailingu, nart wodnych, siatkówki plażowej do tenisa ziemnego w doskonale przygotowanych centrach sportowych.  W pobliżu Costa Calma położone jest Playa de Sotavento, czyli piaszczyste wybrzeże rozciągające się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów w kierunku południowym. Jego część zajmują okazałe wydmy oraz malownicze zatoki z nie wysokimi skałami. Na Playa de Sotavento nikt nie będzie miał problemów ze znalezieniem miejsca tylko dla siebie!


Corralejo to kurort oferujący bogatą bazę hotelową z różnorodnym standardem. Życie towarzyskie, jakie i nocne Corralejo, skupie się  wokół portu rybackiego. Niedaleko Corralejo znajduje się malutka wyspa Lobos. Kurort oferuje wspaniałe, dobrze zagospodarowane, piaszczyste plaże oraz położone na południu niezwykłe wydmy, które są rezerwatem przyrody. Jest to popularny ośrodek wśród miłośników windsurfingu, surfingu, kitesurfingu oraz żeglarstwa. Corralejo to też najlepsza baza wypadowa na sąsiednią Lanzarote, gdyż promy do Playa Blanca odpływają kilka razy dziennie.


Las Playitas to niewielka wioska rybacka sąsiądująca z osiedlem turystycznym i polem golfowym. Miejsce to ma do zaoferowania kilka dobrych restauracji serwujących specjały morza, jak i szeroką i długą plażę z czarnych piaskiem.

El Cotillo to spokojna wioska rybacka z piaszczystymi plażami rozciągającymi się na północy. Jej główną atrakcją jest Fortaleza del Toston zbudowana w 1797 r. przed atakami piratów. Wioską cechują bardzo silne wiatry, dzięki czemu upodobali sobie ją szczególnie surferzy. W okolicy działa Zoo Safari, a także znajduje się baza wypadowa dla wycieczek zwiedzających kaldery wygasłego wulkanu.


Tarajalejo to rodzinny kurort z plażami cechującymi się ciemnym piaskiem. Jest on również chętnie odwiedzany przez amatorów aktywnego wypoczynku, dzięki centrum sportowemu.

Caleta de Fuste jest jednym z większych kurortów turystycznych wyspy. Znajdziemy w nim szeroki wybór miejsc noclegowych w bazie hotelowej o różnorodnym standardzie. Caleta de Fuste posiada jedną z najlepszych plaż na wyspie charakteryzującą się bardzo dobrym zagospodarowaniem, złocistym, drobnym piaskiem, łagodnym zejściem do wody i położeniem w zatoce idealnej do uprawiania sportów wodnych.  W miasteczku liczne są centra windsurfingowe, szkoły nurkowe i wypożyczalnie rozmaitego sprzętu. Dla amatorów golfa w Caleta de Fuste działają dwa rozległe pola golfowe. Jedynym zabytkiem w kurorcie jest XVIII-wieczna wieża wkomponowana w nowoczesną zabudowę. Caleta de Fuste wybierana chętnie jest przez młodzież i aktywnych turystów, dzięki bogatej ofercie życia nocnego.


La Lajita wita wszystkich turystów  wybielonymi domkami, dobrą infrastrukturą turystyczną oraz niewielkim zoo, gdzie zobaczyć można egzotyczne gatunki zwierząt. Plażą w La Lajita jest długa, jednak charakteryzuje się ona kamieniami mieszającymi się z czarnym piaskiem. 

Morro Jable jest kurortem położonym na południu półwyspu Jandia, a cechuje się on klimatem autentycznej wioski rybackiej. Największą i najpopularniejszą plażą Morro Jable jest Playa de Mottoral, która atrakcyjna jest nie tylko dla amatorów wielogodzinnego plażowanie, ale też, ze względu na idealne warunki pogodowe, dla fanów windsurfingu oraz kitesurfingu.


Do najważniejszych miast Fuerteventury zalicza się Antigua, Betancuria, La Oliva, Pájara, Puerto del Rosario oraz Tuineje. Najciekawsze atrakcje turystyczne natomiast to: Corralejo, Ecomuseo de la Alcogida, Lajares, Oasis Park, Playa de Sotavento de Jandía, Vega de Río Palma oraz miejscowość Ajuy z czarnymi plażami.

O wyspie można znaleźć takie opinie w Internecie: "To jest jedna z najpieknieszych wysp na jakiej bylam. ostatnio lecialam z polski z bp i mialam niesamowitych 10 dni. swietny hotel, ale te krajobraz, plaze, morze, fale... niezapomniane!" Ewa. "Ja rowniez polecam Fuerteventure jako kierunek wakacyjno-urlopowy :-) bylam we wspomnianym juz Corrajelo.moim skromnym zdaniem zdecydowanie spokojniejsze niz bardziej turystyczne poludnie wyspy. pierwsze dni kwietnia to piekna sloneczna pogoda i jakies 25-28 stopni, w sam raz na wizyte na plazy lub Rezerwacie Wydm (wieje tam mocno i piasek ma sie praktycznie wszedzie,ale co tam) mozna tez odwiedzic pobliska jaskinie, ktora rozslawia pewien gatunek pajaka (choc jak sie pozniej dowiadujemy,rzeczony pajaczek ma tylko 2 mm i jest slepy)" Ania.

Polecam również:

5 komentarzy:

 1. Wybieram się tam w 2017. Dziękuję za fajny opis :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wlasnie tez sie tam wybieram w tym roku. Masz juz plan podrozy?

   Usuń
 2. Super opis wyspy - przydałoby się więcej zdjęć :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest taki opis,jaki lubię,bez zbędnej afektacji, z tajemnicą do odkrycia.I tak właśnie zamierzam zrobić odwiedzając ta wyspę pierwszy raz..nie będę jej zaliczać,będę się nią delektować.

  OdpowiedzUsuń