28 maja 2014

O wakacjach w Hiszpanii i Portugalii słów kilka

Algarve Portugalia zdjęcia foto
Wśród wielu turystów, którzy wczasy w Hiszpanii i Portugalii mają jeszcze przed sobą, pokutuje przekonanie, że oba te państwa niewiele się od siebie różnią. Jest to jednak założenie dosyć uproszczone, bo przecież kraje te tyle samo łączy, co i dzieli, o czym można się przekonać już po pierwszej w nich wizycie.

Hiszpania z Portugalią dzielą między sobą Półwysep Iberyjski od poł. XIII w., bo też i wtedy swój ostateczny kształt uzyskała rządzona przez dynastię burgundzką Portugalia. Oba państwa posiadają zatem wspólne korzenie – oba odwołują się do wspólnego dziedzictwa starożytnych Celtów, Iberów i Rzymian, a także do późniejszej, wspólnej walki z muzułmanami – tzw. rekonkwisty. 

Innym elementem historii, który łączy Hiszpanię i Portugalię, jest też epoka odkryć geograficznych oraz pozycja polityczna i gospodarcza, jaką w związku z tym oba państwa osiągnęły u zarania czasów nowożytnych. Oczywiście na historii podobieństwa między Portugalią i Hiszpanią się nie kończą - wystarczy tu chociażby wspomnieć o kuchniach obu krajów, które bazują na powszechnie dostępnych rybach i owocach morza i które w obu państwach czerpią ze zwyczajów rzymskich, mauretańskich, a także z tradycji kulinarnych Nowego Świata. To, co też łączy oba kraje, to podział na część kontynentalną i część wyspiarską – do Hiszpanii należą przecież słoneczne Baleary i archipelag wulkanicznych Wysp Kanaryjskich, a do Portugalii – archipelag Madery oraz wulkaniczny archipelag Azorów.  

Ibiza Baleary Hiszpania foto zdjęcia

W wielu kwestiach jednak Hiszpania i Portugalia znacząco się od siebie różnią. Oba kraje łączy to, że są w dużej mierze górzyste, ale już zupełnie inaczej prezentują się ich wybrzeża. Skąpane w słońcu wybrzeże Hiszpanii jest znacznie bardziej jednolite, a w jego krajobrazie dominują szerokie, pokryte drobnoziarnistym piaskiem plaże (choć nie brak jest w nim też fragmentów bardziej skalistych). Z kolei wybrzeże Portugalii, obmywane przez znacznie chłodniejsze wody Atlantyku, jest surowe i poszarpane, a także nierzadko zdominowane przez wysokie i nagie klify skalne. Oba kraje różnią się też pod względem kultury i charakteru. Hiszpania to kraj ludzi o dużym temperamencie, entuzjastycznie nastawionych do życia, ale też czasem zbyt głośnych i niefrasobliwych. O Portugalczykach mówi się z kolei, że to ludzie opanowani i szarmanccy, a sami Portugalczycy określają się mianem ludzi łagodnych obyczajów (brandos costumes). Hiszpanie żyją w pośpiechu, ciągle gdzieś biegną i robią wokół siebie dużo wrzawy, natomiast w przypadku Portugalczyków można odnieść wrażenie, że kochają oni żyć niespiesznie, wcielając w każdym aspekcie życia zasady „slow-life”. Charaktery mieszkańców obu krajów dobrze wyraża porównanie sztuki flamenco i sztuki fado. Zrodzone w Andaluzji flamenco charakteryzuje się ogromną zmysłowością i ekspresyjnością, a podczas każdego występu, obejmującego muzykę, taniec i śpiew, artyści wyrażają najgłębsze emocje, od rozpaczy po miłosne uniesienie. Portugalskie fado z kolei, w porównaniu do flamenco, jest znacznie wolniejsze i poetyckie, a w dźwiękach i śpiewie fado da się wyczuć tak charakterystyczną dla Portugalczyków melancholię. 

Aby zatem w pełni poznać uroki Hiszpanii i Portugalii, należy obu tym krajom poświęcić osobną uwagę. W obu państwach nie brak jest regionów wczasowych, które również i między sobą różnią się pod względem charakteru i oferty turystycznej. 

Najbardziej popularne kierunki turystyczne Hiszpanii:

Wybrzeże Katalonii

Wybrzeże Katalonii, ciągnące się na długości ponad 350 km, słynie z doskonałych warunków do wypoczynku. Wybrzeże to jest dosyć zróżnicowane – jego dwa fragmenty, położone na północ od Barcelony, Costa Brava (czyli Dzikie Wybrzeże) i Costa del Maresme, są skaliste i obfitują w mnóstwo kameralnych zatoczek. Z kolei fragment wybrzeża położony na południe od Barcelony – Costa Dorada (czyli Złociste Wybrzeże), pełne jest długich i szerokich plaż, pokrytych drobnoziarnistym piaskiem o złocistej barwie. W obrębie Costa Brava, które ciągnie się od Blanes do granicy z Francją i które jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych Hiszpanii, doskonałą infrastrukturą turystyczną może się poszczycić przede wszystkim Lloret de Mar i Blanes. Z kolei na Costa del Maresme turyści chętnie odwiedzają Calellę, a w obrębie Costa Dorada – tętniący życiem kurort Cambrils oraz zabytkową Tarragonę. 

hotele w lloret de mar hiszpania

Wybrzeże Walencji

Na południe od Wybrzeża Katalonii rozciąga się Wybrzeże Walencji, które, podobnie jak Costa Dorada, pełne jest długich i piaszczystych plaż. Najbardziej znanym fragmentem Wybrzeża Walencji jest Costa Blanca – pas wybrzeża rozciągający się na długości 160 km, obfitujący w liczne kluby i przystanie żeglarskie oraz pola golfowe. W sezonie szczególnie licznie są tu odwiedzane miejscowości Benidorm i Calpe. 

Wybrzeże Andaluzji

Południową część Hiszpanii zajmuje Andaluzja, a jej wybrzeże ciągnie się na długości ponad 800 km. Andaluzja zwana jest hiszpańską krainą słońca, a to dlatego, że słońce świeci tu przez ponad 300 dni w roku. Gdzie by nie sięgnąć wzrokiem, wszędzie występują tu szerokie plaże – głównie piaszczyste, ale w niektórych miejscach także i żwirowe. W obrębie Wybrzeża Andaluzji można wyróżnić trzy duże fragmenty – Costa del Almeria – wybrzeże rozciągające się wokół miasta Almeria, Costa del Sol – wybrzeże biegnące od okolic Granady do okolic Gibraltaru i Costa de la Luz – wybrzeże rozciągające się od Kadyksu po Huelvę. Najczęściej odwiedzanym przez turystów fragmentem Wybrzeża Andaluzyjskiego jest Costa del Sol, a w jego obrębie ośrodki takie jak Torremolinos i Benalmadena. Costa del Almeria i Costa de la Luz to wybrzeża nieco spokojniejsze – w obrębie pierwszego dobrą infrastrukturą turystyczną może się pochwalić Vera, a w obrębie drugiego – Ayamonte. 

Isla cristina Huelva costa de la luz hiszpania

Baleary

Baleary to archipelag składający się z ok. 200 wysp, z których najlepiej rozwinięte pod względem turystycznym są trzy największe wyspy: Majorka, Minorka i Ibiza. Baleary słyną nie tylko z przepięknych krajobrazów (które obejmują zarówno długie, piaszczyste plaże, jak i kameralne, otoczone klifami zatoczki), ale także, a może przede wszystkim, z wszechobecnej atmosfery zabawy. Prawdziwe zagłębia turystyczne, w których można szaleć  do białego rana przy dźwiękach muzyki klubowej, stanowią Palma de Mallorca – stolica Majorki i Sant Antoni de Portmany – drugie co do wielkości miasto Ibizy.

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie, czyli archipelag 13 wysp pochodzenia wulkanicznego, usytuowany niedaleko zachodniego wybrzeża Afryki, to kierunek turystyczny od lat cieszący się wśród turystów niesłabnącą popularnością. Wyspy Kanaryjskie kuszą przede wszystkim znakomitym klimatem oceaniczno – subtropikalnym, który odpowiedzialny jest za niskie opady i wysokie temperatury powietrza na przestrzeni całego roku. Ale o uroku archipelagu świadczą też zróżnicowane krajobrazy - wystarczy powiedzieć, że na Gran Canarii występują szerokie połacie wydm (Maspalomas), Lanzarote usiana jest stożkami wulkanicznymi, wybrzeże Fuerteventury pokrywa nietypowy dla archipelagu, złocisty piasek, a na przykład La Gomera porośnięta jest gęstym, wawrzynowym lasem. Najczęściej odwiedzanymi przez turystów wyspami archipelagu są Teneryfa (w tym miejscowości takie jak Playa de las Americas i Los Christianos) oraz Gran Canaria (zwłaszcza kurorty Playa del Inglés  i Maspalomas).

plaza przy wydmach maspalomas gran canaria

Hiszpania, ze swoją rozbudowaną infrastrukturą wypoczynkową, jest w stanie zadowolić każdego turystę. Oferty wczasów w Hiszpanii obejmują przeróżne formuły wyżywienia - od wyżywienia we własnym zakresie i wczasów z samym tylko śniadaniem, przez pełne wyżywienie HB lub FB (czyli ze śniadaniem i obiadokolacją albo z trzema posiłkami), aż po najbardziej ekskluzywną formułę All Inclusive. W zależności od regionu różnie kształtują się też ceny wypoczynku. Najniższe ceny wczasów można znaleźć na Wybrzeżu Katalonii – przede wszystkim w kurortach zlokalizowanych na Costa Brava albo Costa del Maresme. Nieco droższe wakacje oferują Wyspy Kanaryjskie, choć i tu można natrafić na szereg ciekawych promocji (w tym atrakcyjne cenowo promocje last minute w okresie jesiennym). Najdrożej natomiast wychodzą wakacje na Wybrzeżu Andaluzyjskim, w tym zwłaszcza na Costa del Sol. 

Najbardziej popularne kierunki turystyczne Portugalii:


Algarve

Wybrzeże Algarve jest bezsprzeczne najbardziej znanym kierunkiem turystycznym Portugalii. Wybrzeże to obejmuje cały południowy pas kraju i dzieli się na dwa fragmenty o dosyć odmiennym obliczu. Krajobraz wybrzeża rozciągającego się na wschód od Faro (stolicy Algarve) jest zdecydowanie łagodniejszy, a dominują w nim wydmy, długie ławice piasku i liczne, piaszczyste wysepki. Z kolei krajobraz zachodniej części wybrzeża, biegnącego pomiędzy Faro a Przylądkiem św. Wincentego, charakteryzuje się urozmaiconą linią brzegową – mnóstwo jest tu niewielkich, ukrytych pośród wysokich klifów zatoczek i wapiennych grot skalnych. Poza wyjątkowymi okolicznościami przyrody Algarve zachwyca też swoim klimatem – słońce świeci tu, podobnie jak w Andaluzji, ponad 300 dni w roku, ale w porównaniu do Costa del Sol albo Costa de la Luz, nie jest tu aż tak gorąco. W miesiącach letnich, z uwagi na wpływ Oceanu Atlantyckiego, średnia temperatura powietrza oscyluje na Algarve w granicach 18 – 25 st. C (w Andaluzji jest średnio o kilka stopni cieplej). Do najbardziej popularnych miejscowości nadmorskich Algarve należą Albufeira i Lagos.

Algarve przewodnik Portugalia zdjęcia

Wybrzeże Lizbońskie

Wybrzeże Lizbońskie charakteryzuje się niezwykle zróżnicowanym krajobrazem. Z jednej strony turyści mogą tu wypoczywać na szerokich, piaszczystych plażach, a z drugiej – podziwiać nagie, urwiste skały. Na Wybrzeżu Lizbońskim temperatury są nieco niższe niż w obrębie Algrave, ale za to silnie wiejące tu czasem wiatry stwarzają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych – przede wszystkim surfingu. W obrębie wybrzeża sporą popularnością cieszyły się w ostatnich latach miejscowości Costa da Caparica i Estoril. 

Madera

Madera uchodzi za najbardziej ekskluzywny kierunek wczasowy Portugalii. Wyspa leży w obrębie archipelagu Madery, ok. 500 km od zachodniego wybrzeża Afryki i blisko 1000 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii. Portugalczycy określają często Maderę mianem krainy wiecznej wiosny, bowiem na wyspie panuje wspaniały, łagodny klimat – w najcieplejszych miesiącach letnich temperatura powietrza oscyluje tu w granicach 20 – 25 st. C, a w miesiącach najchłodniejszych, czyli styczniu i lutym – w granicach 13 – 19 st. C. Poza klimatem, na Maderze można się także zachwycić przepięknymi, przybrzeżnymi formacjami skalnymi, gęstymi lasami wawrzynowymi, które pokrywają prawie 2/3 powierzchni wyspy oraz tarasowymi polami uprawnymi. Jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości na Maderze jest jej stolica – Funchal, natomiast z innych kurortów wypoczynkowych sporą popularnością cieszą się tu także Canico de Baixo i Machico.  

Madera Portugalia plaże zdjęcia foto

Azory

Wulkaniczny archipelag Azorów zlokalizowany jest pośrodku Oceanu Atlantyckiego, ok. 1500 km od kontynentalnego wybrzeża Portugalii. Archipelag składa się z dziewięciu wysp o zróżnicowanej powierzchni (warto powiedzieć, że najmniejsza wyspa w obrębie Azorów, Corvo, ma 17 km kw. powierzchni, a największa – Sao Miguel, jest od niej kilkadziesiąt razy większa i ma 747 km kw. powierzchni). W krajobrazie Azorów dominują lasy wawrzynowe, klifowe wybrzeża, gejzery i jeziora kraterowe, a w okolicach wysp licznie występują wieloryby. Do najbardziej popularnych miejscowości turystycznych należą w obrębie archipelagu Angra do Heroismo (położona na wyspie Terceira) oraz Ponta Delgada (miasto usytuowane na wyspie São Miguel, które jest jednocześnie stolicą Autonomicznego Regionu Azorów). 

W Portugalii, podobnie jak w Hiszpanii, turyści mogą prawdziwie przebierać w ofertach wczasów. Na Azory i Maderę można dotrzeć tylko samolotem, ale jeśli chodzi o wybrzeże kontynentalne, to tutaj każdy może sobie wybrać najbardziej odpowiadający mu środek transportu (w tym także dojazd we własnym zakresie samochodem). Jeśli chodzi o formuły wyżywienia, to na Azorach i na Maderze najbardziej popularne są wakacje z pełnym wyżywieniem (HB, FB lub All Inclusive), natomiast na wybrzeżu kontynentalnym znacznie więcej jest też ofert z wyżywieniem własnym albo z samym tylko śniadaniem. Jeśli wreszcie chodzi o ceny, to najtaniej można wypocząć na wybrzeżu Algarve i na Wybrzeżu Lizbońskim. Wakacje na Maderze i na Azorach są nieco droższe, a wynika to m.in. z położenia wysp z dala od kontynentu europejskiego. 

Azory Portugalia zdjęcia foto

Tekst powstał we współpracy z portalem turystycznym Fostertravel.pl

Polecam również:

1 komentarz:

  1. In my opinion Spain is more develop in touristic sphere. I was in Portugal twice and it has beautiful beaches and also delicious food. But only Spain include in itself the best disco and the cleanest beaches. Right now I speak exactly about Ibiza. Also the level of acommodation comfort is better in Spain! For example, you can't find such luxurious villas http://www.realestateibiza.pl/villas.html in portugal. I guess they are the best in the world and they are situated in Spain!

    OdpowiedzUsuń