10 lipca 2012

Zlikwidowane połączenia Wizz Air i nowe wymiary bagażu podręcznego

Jeden z najpopularniejszych tanich przewoźników na polskim niebie - Wizz Air - wprowadza nowe wymiary bezpłatnego bagażu podręcznego (na razie tylko testuje na jedne linii) oraz kasuje kilka połączeń, m.in połączenia do Madrytu z Katowic oraz Warszawy. 

Wizz Air kasuje również  z Poznania do Barcelony i Rzymu oraz z Warszawy do Forli. Na konferencji w Warszawie zatytułowanej "Znaczące zmiany dla nisko-kosztowych przewozów krótkodystansowych w Europie" przewoźnik podał również informację, że zmniejszeniu ulega bagaż podręczny bezpłatnie wnoszony na pokład samolotu. 

Wraz z początkiem października przewoźnika skasował trasy Katowice - Madryt (ostatni lot 29 września), Warszawa/Modlin - Madryt (ostatni lot 30 września) oraz Poznań - Rzym Fiumicino (ostatni lot 26 września), a także trasę Poznań - Barcelona (ostatni lot 10 października), a od sezonu zimowego skasowane zostają loty na trasie Gdańsk - Rzym Fiumicino.


Kasacja lotów do Hiszpani może wiązać się z dodatkowym podatkiem wprowadzonym przez rząd Hiszpanii, jednak przewoźnik nie podał oficjalnych powodów, dlaczego loty zostają anulowane. Co zrobić w sytuacji, gdy nasz lot został anulowany przez przewoźnika? Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Parlametu Europejskiego i Rady 261/2004 określającym prawa pasażerów linii lotniczych w Unii Europejskiej w przypadku odwołania połączenia pasażerowie mają prawo wyboru między:

 - zwrotem w terminie siedmiu dni pełnego kosztu biletu po cenie za jaką został kupiony
-  zmianą planu podróży, na porównywalnych warunkach, do ich miejsca docelowego, w najwcześniejszym możliwym terminie,
- zmianie planu podróży, na porównywalnych warunkach, do ich miejsca docelowego, w późniejszym terminie dogodnym dla pasażera, w zależności od dostępności wolnych miejsc.
Wybór rozwiązania zależy od pasażera, a nie od przewoźnika. 

Na konferencji w Warszawie "Znaczące zmiany dla nisko-kosztowych przewozów krótkodystansowych w Europie" poinformował o nowych wymiarach bagażu podręcznego. Wizz Air na razie będzie testował nowe rozwiązane tylko na trasie Katowice - Londyn - Katowice. Zmianie ulegają wymiary bagażu podręcznego bezpłatnie wnoszonego na pokład samolotu. Nowe wymiary to: 42x32x25 zamiast wcześniejszego 55x40x20 cm. Jeśli będziemy chcieli wnieść na pokład bagaż o starych wymiarach będziemy musieli dopłacić 10 Euro za każdy odcinek lotu.

Oto oficjalne oświadczenie Wizz Air:

Szanowni Pasażerowie!

    Od 1 sierpnia 2012 r. Wizz Air na wybranych kierunkach wprowadzi próbnie nowe zasady dotyczące dwóch typów bagażu podręcznego.

    Czym się różnią dwa typy bagażu wnoszone na pokład samolotu?

    ROZMIAREM!

    1. Mały bagaż podręczny:

    Bagaż podręczny o wymiarach nieprzekraczających 42x32x25 cm może zostać wniesiony na pokład samolotu bezpłatnie. Warunki te spełnia zazwyczaj szkolny plecak lub torba na laptop mieszcząca się pod siedzeniem przed pasażerem. Waga małego bagażu podręcznego nie może przekraczać 10 kg.

    2. Duży bagaż podręczny: Jeżeli bagaż podręczny przekracza wymiary małego bagażu podręcznego,
    ale nie jest większy niż 55x40x20 cm, można wnieść go na pokład samolotu po uiszczeniu w Internecie nowej opłaty w wysokości 10 euro.

    Opłatę można wnieść podczas dokonywania rezerwacji lotu. Duży bagaż podręczny musi się z łatwością mieścić w schowku nad siedzeniami pasażerów i jego wymiary nie mogą przekraczać 55x40x20 cm. Waga dużego bagażu podręcznego nie może przekraczać 10 kg.

    Dlaczego Wizz Air testuje nową zasadę dotyczącą bagażu podręcznego?

    Wizz Air wprowadza próbnie tę nową zasadę doczycącą bagażu podręcznego, aby zachęcić pasażerów do wnoszenia mniejszego bagażu na pokład samolotu. Z mniejszą liczbą dużych bagażów na pokładzie,
    kabina będzie mniej zatłoczona i proces wejscia do samolotu będzie łatwiejszy i szybszy z korzyścią dla wszystkich naszych pasażerów.

    Wizz Air uważa, że ta próba, na wybranych trasach, spowoduje zmniejszenie trudności przy wejściu na pokład samolotu, jak również poprawy punktualności i polepszy doświadczenia podróży. Test planowany
    jest do końca sierpnia, ale jeśli rezultaty nie będą rozstrzygające, może on zostać przedłużony. Jeśli natomiast próba okaże się sukcesem to nowa zasada dotyczaca bagażu podręcznego zostanie wdrożona w całej siatce połaczeń Wizz Air.

    Na których trasach bedzie wprowadzona próbna zasada dotycząca bagażu podręcznego?

    Próbne zasady dotyczyć będą lotów z Katowic do Londynu Luton i na trasie powrotnej. Jesli Twój bilet jest na innej trasie, nie będzie on objęty próbnymi zasadami.

    Kiedy zaczynają obowiązywać próbne zasady?

    Testowane zasady obowiązywać będą w stosunku do wszystkich rezerwacji na trasie objętej próbą dokonanych od 9 lipca 2012 r. oraz podróży od 1 sierpnia 2012 r. i późniejszych.

    Nowe zasady obowiązują wyłącznie w stosunku do rezerwacji dokonanych od 9 lipca. Jeżeli rezerwacji dokonano przed 9 lipca, można zabrać na pokład duży bagaż podręczny bez konieczności uiszczania nowej opłaty. Pasażerowie zostaną jednak poddani nowej procedurze przy wsiadaniu na pokład.

    Życzymy Państwu przyjemnej podróży,

    Zespół WIZZ

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz