27 lipca 2012

13. rząd w samolotach - czasami istnieje, a czasami nie. Dlaczego?

Liczba 13 nie wszystkim kojarzy się dobrze, a na pewno szczęśliwie. Boimy się piątku 13, rzadko stawiamy 13 piętrowe budynki, nie chcemy 13 numerków w kolejkach itd. Skąd strach przed liczbą 13? Do końca nie wiadomo, jednak niektóre linie lotnicze postanowiły "dmuchać na zimne" i zlikwidowały miejsca lub rzędy o numerze 13 w swoich samolotach.
Boimy się piątku 13, rzadko stawiamy 13 piętrowe budynki, nie chcemy 13 numerków w kolejkach itd. Skąd strach przed liczbą 13?

http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/horoskop-sennik/dlaczego-liczba-13-jest-pechowa,47_32939.html

10, 11, 12, 14, 15... a gdzie 13 rząd? Zdarzało wam się kiedyś nad tym zastanawiać? Przesąd o jakobym pechowym znaczeniu liczby 13 jest znany od dawna i dość mocno utrwalony w świadomości ludzi, w tym wielu klientów linii lotniczych. A Wy mielibyście obawy przed lotem, gdybyście musieli siedzieć w rzędzie z numerem 13?


Rzędu 13 nie znajdziemy w samolotach linii m.in. Lufthansa, Air France, Swiss, Singapore Airlines, Cathay Pacific, KLM, AirTran lub Continental Airlines.

Francuskie linie Air France, z uwagi na dużą liczbę przesądnych pasażerów, na pokładach swoich samolotów zlikwidował feralny rząd numer 13, a niemiecka Lufthansa posunęła się nawet o krok dalej, bo ze swoich samolotów usunęła rzędy 13 i 17. Rozumiemy liczbę 13, ale dlaczego również 17? Ma to związek z jej pechowym znaczeniem w niektórych krajach - m.in. Brazylii i Włoszech.  


Amerykańskie linie Continental Airlines również nie montują rzędu o pechowym numerze 13. - Wiele lat temu ktoś musiał podjąć decyzję, że rezygnujemy z numeru 13 w naszej flocie - tłumaczy rzeczniczka amerykańskich linii. - Utrzymaliśmy taki system numerowania rzędów również w nowych samolotach - dodaje.

Dla odmiany takiego problemu nie w samolotach irlandzkiego przewoźnika Ryanair, gdzie rząd trzynasty znajduje się przy wyjściach ewakuacyjnych - czyli teoretycznie najbezpieczniejszych miejscach w samolocie.

Co w takim razie z lotami 13 w piątek lub z bramki nr 13?

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz