6 października 2011

Gdzie znajduje się środek Europy? [Mapa]

Odpowiedź brzmi: na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. w Austrii, Niemczech, Polsce, Białorusi, a nawet Estonii. Żart? Nie! Wszystkie te państwa pretendowały lub ciągle pretendują do tego, że to właśnie na ich terytorium znajduje się geograficzne centrum Starego Kontynentu. Ciekawostką może być również to, że przy wyznaczaniu złotego środka Europy brali udział m.in. Napoleon Bonaparte lub prezydent Białorusi - Aleksander Łukaszenka.

Kwestia ta zawsze zawracała głowy kartografów, geografów i geodetów, a jak widać również władców państw. Sprawa nie jest prosta do wyjaśnienia, bo wszystkie zależy od tego jakie metody pomiarowe przyjmiemy, a przede wszystkim jakie ustalimy granice. 


Już na tej płaszczyźnie z Europą jest problem, w szczególności z jej wschodnią częścią, gdyż Międzynarodowa Unia Geograficzna uznaje granicę biegnącą wzdłuż rzek Kumy i Donu, natomiast wielu przyjmuje, że Europa kończy się na Kaukazie. Podobny problem jest z wyspami Morza Egejskiego. Niektórzy, aby udowodnić, że to właśnie u nich znajduje się "złoty środek Europy" do badań przyjmują, że Europa ciągnie się od portugalskich Azorów, po rosyjską Ziemię św. Franciszka. Można spokojnie powiedzieć, że ilu badaczy, tyle teorii.

Nie ulega jednak wątpliwości, że miano "Środka Europy" może stanowić atrakcję turystyczną, która przy odpowiednim wykorzystaniu może stanowić duży impuls pobudzający ruch turystycznym na danym terenie, a jednocześnie zapewnić promocję i rozgłos danemu miejscu.


Pokaż Gdzie ten złoty środek Europy? na większej mapie

Do najpopularniejszych miejsc, w których, według różnych badań i opinii, znajduje się centrum Starego Kontynentu, należą m.in. polskie miasteczko Suchowola, które ten tytuł otrzymało, jako pierwsze w Europie, w 1775 roku, a co wynikło z badań kartografa i astrologa Szymona Sobiekrajskiego. Na Litwie środka Europy szukać należy we wsi Purnuszki, wokół której władze litewskie utworzyły Obszar Chroniony Środka Europy oraz wybudowały nietypowe Muzeum Centrum Europy, gdzie znajdziemy np. labirynt stworzony z 3 tysięcy telewizorów. Ukraina ma nawet dwa miejsca, które są uznawane za centrum Europy - wieś Dilów oraz pobliskie miasteczko Rachów, które kiedyś nazywane było "Paryżem Huculszczyzny", a w Niemczech przez lata uważano, że środek naszego kontynentu znajduje się tuż obok drezdeńskiego kościoła Marii Panny.

W każdym razie nie ulega wątpliwości, że podróż w poszukiwaniu złotego środka Europy obfitować będzie w nowe krajobrazy, smaki, kultury oraz tysiące przebytych kilometrów, więc jeśli macie ochotę na nietypową wycieczkę, to może jest to propozycja dla Was?

Polecam również:

2 komentarze: