29 sierpnia 2012

Baleary: Majorka - Palma de Mallorca, Magaluf, Valldemossa, Cala Mandia, Alcudia, Calas de Mallorca i inne kurorty. Przewodnik, zabytki, plaże, opinie [Zdjęcia + Mapa]

Jeśli chcielibyśmy scharakteryzować Majorkę w kilku słowach, to najtrafniej wyspę tą określić by można jako łagodny klimat, lazurowe morze z podwodnymi jaskiniami, wspaniałe plaże oraz malownicze wioski otoczone gajami oliwnymi. Jest to największa wyspa Balearów, a jednocześnie najbardziej reprezentatywna dla tego archipelagu, dzięki czemu będąc na niej, możemy śmiało powiedzieć, że skosztowaliśmy wszystkich smaków tego hiszpańskiego archipelagu.

Zapraszam do tekstu, który przedstawia najważniejsze kurorty i miejscowości turystyczne na wyspie oraz ich atrakcje i zabytki. Na Majorce każdy znajdzie coś dla siebie i swój mały kawałek wakacyjnego raju - zarówno rodziny z dziećmi, osoby starsze, jak i młodzież chcąca się wyszaleć za wszystkie czasy na dyskotekach działających do białego rana!   

Na początek trochę o geografii Majorki. Jest to największa wyspa archipelagu Balearów leżacego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Ma ona około 100 km długości i  3600 km² powierzchni. Jej głównym miastem, a zarazem stolicą jest Palma de Mallorca. Wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży wyspy rozciąga się skrasowiałe pasmo górskie Serra de Tramuntana, z najwyższym szczytem Puig Major, wznoszącym się na wysokość 1445 m n.p.m.. Drugim co do wysokości szczytem jest Puig Massanella - 1367 n.p.m.. Południowo-wschodnią część wyspy zajmuje wyżyna z rozwiniętą rzeźbą krasową, część centralna natomiast ma charakter nizinny.


Leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego z suchym latem i opadami w zimie sięgającymi 650 mm na rok. Sezon turystyczny trwa zazwyczaj od połowy maja do końca września, kiedy panuje tu prawie bezdeszczowa pogoda, a temperatura przekracza 25 stopni. Więcej o pogodzie na Majorce w poszczególnych miesiącach można przeczytać tutaj: Majorka - pogoda, klimat, opady, temperatury powietrza i wody.


Wyspę, jako pierwsi zajęli Fenicjanie, a po nich przez kilka wieków panowali Grecy, którzy nadali nazwę Balearom nazwę od słowa ballein czyli strzelać z procy, gdyż to właśnie z tej wyspy pochodzili najlepsi strzelcy z procy, którzy brali udział w wojnach punickich.  Z wyspy wywodzili się procarze, którzy brali udział w wojnach punickich. W wiekach późniejszych Majorka przechodziła z rąk Kartagińczyków, Rzymian do Wandalów i Wizygotów, a później Arabów, którzy ostatecznie zdobyli Majorkę w 902 r n.e. Ciekawostką jest, że w swojej historii Majorka była też wielokrotnie obiektem ataków piratów - u jej zachodniego brzegu, na wysepce Sa Dragonera, Barbarossa miał swoją bazę. Wiele miast w tych czasach powstawało w oddaleniu od brzegu, aby uniknąć złupienia przez piratów. W latach 1838–1839 przez jakiś czas gościł na niej Fryderyk Chopin, co upamiętnia otwarte w 1929 muzeum kompozytora w miejscowości Valldemossa. Od lat 50 XX wieku na Majorce doszło do burzliwego i niekontrolowanego rozwoju turystyki. Początkowo budowano gigantyczne betonowe hotele, który znacznie szpeciły naturalny krajobraz. W latach 90 XX wieku jednak wyburzono wiele betonowych molochów i obecnie powstające hotele mają bardziej kameralny charakter i muszą spełniać warunki ochrony środowiska naturalnego. W roku 2011 33 plaże Majorki uzyskały Błękitną Flagę. Obecnie 90% dochodu wyspy pochodzi z turystyki. (za wikipedia.pl)


Ze względu na to, że Majorka ma bardzo zróżnicowany krajobraz, to spotkamy na niej różne plaże. Jednak większość plaż w najpopularniejszych kurortach jest piaszczysta, bądź piaszczysto-żwirowa w niektórych kurortach wschodniego wybrzeża. Plaże zachodniego wybrzeża, których ze względu na klifowe wybrzeże jest niewiele,  są są małe i przeważnie kamieniste lub żwirowe. Najlepiej zagospodarowane są plaże zatoki Palma, gdzie znajdziemy wiele wypożyczalni sprzętu do sportów wodnych jak i wiele szkół nurkowania czy windsurfingu. Niektóre hotele posiadają swoje prywatne, piaszczyste plaże. 

Palma de Mallorca jest stolicą i najważniejszym miastem wyspy. Jest ona położona  w południowo-zachodniej części wyspy nad zatoką o tej samej nazwie. Znajduje się tam port lotniczy obsługujący ruch turystyczny wyspy oraz port morski, który warto zobaczyć, jeśli będziemy mieli chwilę wolneo czasu. Jest to raj dla miłośników życia nocnego, które kończy się każdej nocy w późnych godzinach porannych - większość dyskotek mieści się w dzielnicy El Terreno i Avgada. Planując zwiedzanie Palma de Mallorca koniecznie wpisać na swoją listę miejsc do odwiedzanie trzeba okazałą, gotycką katedrę La Seu, która znajduje się w najstarszej części miast, przy porcie. Stoi ona w miejscu zburzonego po rekonkwiście meczetu, jej budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie XIII w. i oficjalnie zakończyła się 400 lat później. Naprzeciw katedry znajduje się okazały Palau de l'Almudaina. Jest to gotycki pałac przekształcony z arabskiej twierdzy, który od XIII w. był siedzibą królów. Inne zabytki warte odwiedzenie to Kościół Mędrców (Santa Eulalia) oraz dzielnica żydowska El Call, która w przeszłości otoczona była murami getta. Na przedmieściach miasta znajdziemy najważniejszą budowlę militarną wyspy - Castell de Bellver, gdzie obecnie mieści się Muzeum Historyczne. Warto udać się dalej na zachód, gdzie zbudowano Poble Espano, czyli "Hiszpańskie Miasto" z kopiami najsłynniejszych budowli kraju jak np. Alhambra z Granady czy dom El Greco z Toledo. Jeśli chodzi o zagospodarowanie turystyczne wybrzeża to niewielkie plaże piaszczyste pojawiają się we wschodniej części, a większe plaże, gdzie koncentruje się turystyka rozciągają się na wschód od miasta i ciągną się przez ok. 6 km aż do miejscowości El Arenal. 


Can Pastilla jest to miejscowość, która położona jest na wschód od stolicy Majorki, w zatoce Palmy. Znajduje się tam niewielki port jachtowy i długa, piaszczysta plażą z promenadą, która ciągnie się aż do El Arenal. Jest to głośna miejscowość, szczególnie popularną wśród młodych i młodzieży z całego świata, a to za sprawą dużej ilości barów, pubów i dyskotek.

El Arenal słynie z szerokiej, piaszczystej plaży, która maksymalną szerokość osiąga przy porcie, dzięki czemu leżąc na plaży możemy podziwiać wypływające z portu statki i kutry. Baza hotelowa i gastronomiczna w El Arena jest zróżnicowana, a największą atrakcją, w szczególności dla najmłodszych, jest park wodny Aqualand. 


Cala Mayor leży w zachodniej części Zatoki Palma i znajduje się ono między stolicą, a Magaluf, z którym kurort jest bardzo dobrze skomunikowany, co cieszy na pewno młodzież mogącą udać się nocnymi autobusami to słynącego z życia nocnego Magaluf.  Jest to spokojniejszy kurort z piaszczystą plażą, która jest tu zamknięta w niewielkiej zatoce otoczonej po bokach skałami. Cala Mayor jest również chętnie wybierana przez miłośników sportów wodnych.

Palma Nova to przede wszystkim trzy piękne, piaszczyste plaże oddzielone skalistymi cyplami. Miejscowość ma do zaoferowania szeroką ofertę rekreacyjną, w tym duże centrum nurkowe, a także bogatą bazę noclegową z hotelami o różnym standardzie. Będąc tam warto udać się do słynnego Marinelandu z pokazami delfinów. 


Magaluf jest typowym, dużym kurortem turystycznych z rozbudowaną bazą hotelową i gastronomiczną oraz bujnym życiem nocnym. Kurort ten dysponuje dużym odcinkiem piaszczystej plaży z widokiem na pobliską, niewielką wysepkę. Jedną z największych atrakcji miasta jest duży aquapark - Western Waterpark - znajdujący się na zachód od centrum.

Paguera to malowniczo położona u podnóża gór miejscowość, która posiada dwie piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza.  Miejscowość oferuje szeroki wybór bazy hotelowej, jak i wiele restauracji, barów i tascas.


Cala Figuera  położona jest w wąskiej, skalistej zatoce. Miejscowość ta posiada niewielkie, piaszczyste i piaszczysto-żwirowe plaże, które znajdują się w niewielkich zatokach. Jest to bardzo spokojny kurort, idealny na spokojne i ciche wakacje.

Cala Mondrago cechuje się skalistym wybrzeżem, na które naniesiony piasek utworzył w zatokach małe laguny. Znajdziemy tam rówież malowniczą przystań jachtową oraz kilka hoteli o wysokim standardzie.


Cala d'Or należy do jednego z najbardziej luksusowych kurortów na Majorce. Cala d'Or oferuje wiele różnych możliwości spędzanie aktywnie wolnego czasu - od nurkowania, przez windsurfing po jazdę konną, tenis i golfa na świetnie przygotowanych polach golfowych. W niewielkich zatokach znajdują się kameralne plaże łagodnie nachylone do morza.

Porto Colom słynie z doskonałego centrum nurkowego i szkoły surfingowej. Kurort położony jest dookoła zatoki, która tworzy naturalny port połączony z morzem niewielkim kanałem, za którym znajduje się latarnia morska i kilka niewielkich, piaszczystych plaż.


Cales de Mallorca  to kilkanaście hoteli o różnorodnym standardzie oraz 3 małe plaże zamknięte w zatokach. Bardzo kameralny i spokojny kurort chętnie wybierany przez osoby starsze i pragnące odpocząć od zgiełku wielkich turystycznych ośrodków.

Porto Cristo to miejscowość, która kiedyś była portem rybackim, a dziś jest ośrodkiem w szczególności popularnych dla rodzinnej turystyki, dzięki dobrym plażom i okolicy ze wspaniałymi widokami pełnej zieleni. 


Cala Millor jest najpopularniejszym kurortem wschodniego wybrzeża Majorki. Znajdziemy ta bogatą ofertę hoteli o różnym standardzie, a także wiele restauracji, tawern i barów. Kurort posiada również szeroką, piaszczystą plażą. Jest to również świetna baza wypadowa na wycieczki po Sierra de Levant.

Cala Ratjada jest najbardziej wysuniętym na wschód miejscowością wyspy. Słynie z letnich festiwali i typowo wakacyjnej atmosfery. 

 
Alcudia jest największym ośrodkiem turystycznym Zatoki Alcudia. Miasto powstało na gruzach rzymskiej osady Pollentia, z której zachowały się do dnia dzisiejszego ruiny rzymskiego amfiteatru. Miasto posiada kilka ciekawych zabytków, a także ponad 10 kilometrową, piaszczystą plażę, która ciągnie się, aż do Can Picafort. Ciekawa propozycja dla miłośników natury, gdyż niektóre fragmenty plaży objęte są granicami parku narodowego, ze względu na różnorodne gatunki ptactwa morskiego. W pobliżu Alcudi znajduje się kilka podwodnych grot oraz liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. 

Can Picafort to drugi, po Alcudi, najpopularniejszy ośrodek wakacyjny Zatoki Alcudia, a jednocześnie malowniczy port i wielorakość krajobrazów. Kurort posiada długą, piaszczystą plażę oraz niewielką, aczkolwiek dobrą bazę hotelową i gastronomiczną. 


Jeśli oprócz błogiego lenistwa i wypoczynku na plażach, chcemy również poznać historię Majorki i trochę pozwiedzać, to zaplanujemy sobie odwiedzenie następujących miejsc: opisanej już katedry La Seu w Palma de Mallorca, Muzeum Katedralnego (Museu de la Catedral), które prezentuje unikatowe zbiory sztuki sakralnej oraz obrazy prymitywistów z Majorki, starówki w mieście Palma de Mallorcazamku Bellver również w Palma de Mallorca, Muzeum Narodowego w Cadwie, które prezentuje zbiory ze wszystkich istotnych dla Majorki dziejów historii, dworku Roberta Gravesa w mieście Deia, w którym żył autor powieści "Ja, Klaudiusz" oraz "Klaudiusz i Messalina", a także kościoła świętego Gustawa w mieście De Turnee.

A tak o pobycie na Majorce piszę osoby, które już tam były: "Ja byłem raz na Majorce i jest to na prawdę przepiękna wyspa. Polecam ją każdemu. Ceny hoteli i jedzenia nawet niskie" - Redyk, "Bardzo dobry kierunek na wakacje, ciepło, morze, piękne widoki. Do tej pory jestem pod wielkim wrażeniem. Do tego mieszkaliśmy w bardzo ładnym hotelu - Ferrer Janeiro z centrum SPA. Polecam wszystkim Majorkę - naprawdę warto!" lub "Jeżeli ktoś był na Majorce chociaż raz,to z pewnością tutaj wróci. Piękna wyspa,niesamowite wrażenia oraz gwarancja wyśmienitej pogody. Polecam jako wypoczynek na wakacje"

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz