17 czerwca 2012

Grecka wyspa Kalymnos - wspinaczkowe eldorado Europy

Wyspa Kalymnos, zwana również Kalimnos, to niewielka wysepka grecka położona w archipelagu Dodekanezu, która jest rajem dla wspinaczy z całego świata - wytyczono na niej ponad 1000 różnej trudności dróg wspinaczkowych. Stanowi również ona świetny przykład, jak turystyka może przywrócić drugie życie zapomnianej przez wszystkich wyspie.

Wszystko zaczęło się w 1995 roku, kiedy jeden z najlepszych greckich wspinaczy - Giannis Torelli odwiedził wyspę i odkrył drzemiący w niej potencjał. Zrobił wtedy kilkanaście zdjęc, które pokazał znajomym pasjonującym się wspinaczką i tak wszystko się zaczęło. Dziś ta mała grecka wyspa przyciąga setki wspinaczy z całego świata.

 Jednak początki profesjonalnej wspinaczki na wyspie Kalymnos datuje się na rok 1997, kiedy to Włoch Adrea di Bari odwiedził wyspę ze znajomymi i wytyczył 43 drogi (w sektorach wyspy Arhi, Odyssey i Poets). W 2000 roku odbyły się pierwsze duże zawody wspinaczowe na wyspie, podczas których wytyczono wiele nowych dróg, a letni festiwal wspinaczkowy na wyspie Kalymnos (Kalymnos Climbing Festivals) na stałe wpisał się w kalendarz wspinaczy.

Wyspa Kalymnos (greckie Κάλυμνος) leży w południowo - wschodniej części Morza śródziemnego i należy do archipelagu Dodekanezu. Leży ona między wyspami Kos i Leros oraz 5 godzin od Rodos. Rozważając zatem wczasy na jednej z popuarnych greckich wysp warto wybrać się na jednodniową wycieczkę na Kalymnos, by spróbować ekstremalnej wspinaczki.


Wyspa ma 21 km długości i 13 szerokości zajmując niecałe 109 km².  Jej krajobraz to góry, góry i jeszcze raz góry, które charakterysują się rozmaitymi formacjami skalnymi, a jej wybrzeże jest bardzo postrzępione z licznymi jaskiniami, klifami i grotami.

Kiedyś wyspa Kalymnos słyneła z połowów gąbke, jednak w skutek katastrofy ekologicznej z 1986 roku, kiedy to choroba zniszczyła kolonie gąbek, ten sektor gospodarki wyspy prawie całkowicie zamarł. Dziś to właśnie wspinaczka stanowi kolejną szansę na rozwój wyspy, z roku na rok przyciągając coraz więcej wspinaczy i turystów.
Kalymnos słynie z suchego klimatu, co sprzyja wspinaczce - generalnie wspinaczkę na tej wyspie można uprawiać cały rok, jednak idelane pory roku to jesień i wiosna, jak możemy przeczytać na forach wspinaczkowych. Często popełnianym błędem przez wielu jest wybór lata, jako pory wspinaczkowej. W tym czasie na wyspie panują bardzo wysokie temperatury, skały się nagrzewają, a sama wspinaczka w pełnym słońcu nie należy do bezpiecznych.

 Na wyspie znajdziemy rozmaite formacje skalne, dzięki czemu możliwe są różne typy wspinaczki, Poziom trudności dróg wspinaczkowych jest też różny - od F4a do F9a. Na wyspie działa kilka szkół wspinaczkowych i wypożyczalni sprzętu. A jak dostać się na wyspę? Niestety z polskim biurem podróży nie mamy jeszcze takiej możliwości - jedyna opcja to wykupienie wycieczki fakultatywnej będąc na Kos lub Rodos. Istnieje za to możliwość zarezerwowania apartametów lub hotelu przez stronę www.iha.com Więcej informacji o wyspie można znaleźć m.in. na Wikitravel.

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz