Mapa pamięci Tarnowskich Gór

Obrazy naszych miast, jakie mają zapisane w pamięci ich najstarsi mieszkańcy, często bardzo różni się od tego, co możemy przeczytać w opracowaniach historycznych lub podręcznikach wiedzy regionalnej. W opowieściach naszych babci i dziadków często znajdziemy rzeczy, których ze świeczką szukać w publikacjach naukowych - historię ich ulubionej piekarni sprzed II wojny światowej, opowieści o budynkach i instytucjach, których już nie ma, relację o życiu, które dawno już minęło, kolaż kultur i ludzi, którzy kiedyś tworzyli nasze miasta.

Chcąc ocalić od zapomnienia wspomnienia najstarszych mieszkańców Tarnowskich Gór wspólnie z Tarnogórską Fundacją Kultury i Sztuki mam zamiar przeprowadzić w Tarnowskich Górach projekt, którego robocza nazwa to "Mapa pamięci Tarnowskich Gór". Powód? Jest ich kilka, lecz najważniejszych jest jednocześnie banalny prosty: jeśli nie zrobimy tego teraz, wspomnienia, które chcemy zachować, odejdą wraz z najstarszymi ich właścicielami.

Pomysł nie jest nowy - był on już wcześniej przeprowadzany w innych miastach Polski - a samą idee zaszczepiono mi podczas spotkań Kursu Mistrzowskiego w Warszawie organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę".

Założenie nie jest skomplikowane: stworzyć platformę współpracy między młodzieżą z tarnogórskich szkół średnich i gimnazjów, a najstarszymi mieszkańcami miasta, w ramach której młodzież będzie zbierała, a później digitalizowała wspomnienia i pamiątki dotyczące historii naszego miasta i jego wielokulturowości z lat przed, w czasie i niedługo po II wojnie światowej. Następnie zostanie stworzona specjalna strona internetowa, która będzie zawierała multimedialną mapę pamięci powstałą w oparciu o zebrane relacje, wywiady, zdjęcia i dokumenty.

Projekt miał wystartować w połowie roku 2011, jednak z różnych przyczyn został on odłożony w czasie. Kiedy wystartuje? Mam nadzieję, że jak najszybciej. Mimo, że obecnie nie jestem w stanie sam go przeprowadzić, to sam zamysł i idea pozostają otwarte.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w pomyśle lub chcące zaczerpnąć dodatkowych informacji proszę o kontakt z moją osobą - krzysztof.gierak@gmail.com O rozwoju projektu będę informować na bieżąco, również na tym blogu:)