26 lipca 2012

Turcja na wakacje: Side, Kumkoy i Colakli - plaże, zabytki, pogoda, wycieczki fakultatywne [Zdjęcia + Mapa]

Side, położone na Riwierze Tuteckiej, to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc w Turcji - mamy tam szeroki wybór hoteli o różnym standardzie, piękne, piaszczyste plaże, a dodatkowe samo Side, jak i pobliskie kurorty nie są tak zatłoczone, jak Alanya lub Antalya. W skrócie można by podsumować je w kilku słowach: złota, piaszczysta plaża, ciepłe morze oraz historyczna atmosfera.
    
Co roku Side odwiedza coraz więcej turystów - praktycznie każdy touroperator działający w Polsce, a oferujący wakacje w Turcji, ma ten kurort w swojej ofercie. Łagodnie nachylone plaże są idealnym miejscem odpoczynku dla rodzin z dziećmi, a i chętni rozrywki oraz zwiedzania znajdą tam coś dla siebie.

Region Side to niewielki obszar położony wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża. Ze wchodu graniczy od z rejonem Belek, a od zachodu mamy kosmopolityczną Alanya. Side charakteryzuje się długimi złocistymi plażami, błękitnym morzem i, rysującymi się w oddali, górskimi grzbietami Taurus. Ciekawostką jest to, że na północny wschód od Side i Manavgat możemy podziwiać wody dwóch zalewów Manavgat Baraji i Oymapinar Baraji.


Wyświetl większą mapę


Historia Side sięga VII w. p.n.e - już wtedy miasto słynęło z dużego portu handlowego i piractwa..oraz handlu niewolnikami, którymi handel kwitł na ówczesnym rynku. Side, na przestrzeni wieków, należało do Persów, miało swój okres, kiedy znajdowało się pod panowaniem Aleksandra Wielkiego i innych władców, aby ostatecznie dostać się pod panowanie Rzymian. Widoczne odrodzenie miasta, jak i całego regionu, związane jest z czasami imperium osmańskiego, a dokładnie początku XX w.


Sezon turystyczny w Side rozpoczyna się już w połowie kwietnia i trwa średnio do połowy października. Podczas wiosny i jesieni pogoda jest łagodniejsza, zdarzają się czasami opady, jednak dzięki nie tak wysokim temperaturą, jest to idealny czas na zwiedzanie. Podczas miesięcy wakacyjnych temperatura powietrza przekracza 30 stopni, choć dzięki morskiej bryzie i pobliskim lasom sosnowym nie jest tak uciążliwa. 


Główna plaża w Side jest piaszczysta, jednak wydzielone są na niej prywatne odcinki zarezerwowane dla gości hotelowych. Miejscami plaża może być żwirowo-piaszczysta, co związane jest z pływami morskimi. Plaże w Side są dobrze zagospodarowana, a ich łagodne nachylenie doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych i wczasów z dziećmi. W Kumkoy i Colakli są długie i szerokie, piaszczyste plaże z drobnym piaskiem. Plaże w tym rejonie są dobrze zaopatrzone w infrastrukturę turystyczną, więc nie ma żadnego problemu ze znalezieniem m.in. wypożyczalni sprzętu do uprawiania sportów wodnych.


Side to główny kurort turystyczny tego regionu leżący w niedużej odległości od miasta Manavgat, gdzie warto wybrać się na zakupy, zwłaszcza w poniedziałek, który jest tu dniem targowym. Co najcenniejszych zabytków w miejscowości zaliczają się m.in. rzymski teatr na 25 tys. widzów, bizantyjska bazylika i mury miejskie za którymi rozciąga się plaża. Warto również udać się do Muzeum Miejskiego utworzonego w rzymskich łaźniach, gdzie znajduje się wiele zbiorów z okolicznych wykopalisk. Na pewno zobaczymy również ruiny bliźniaczych świątyń Apollina i Ateny, które są jednym z charakterystycznych elementów Side. W okolicy warto odwiedzić Wodospad Manavgat leżący 4 km od miasta Manavgat oraz osmański most z pięcioma łukami i ruiny rzymskiego akweduktu. Ciekawe są również ruiny Seleukei,  miasteczko Sihlar, które składa się z domów, zbudowanych z polnych kamieni oraz Aspendos ze wspaniałym starożytnym teatrem, zachowanym niemal w całości do naszych czasów i pieczołowicie odrestaurowanym.


Kumkoy to obecnie jedna z dzielnic Side, a niegdyś była to niewielka i cicha wioska rybacka. Kurort kusi piaszczystą plażą, bardzo szeroką, lazurowym morzem, doskonale rozwinietą siecią hotelową oraz pobliskim aquaparkiem.


Colakli jest niewielką miejscowością, która słynie z szerokiej plaży z białym, drobnym piaskiem. Mimo kameralnej atmosfery jest tu dużo firm i wypożyczalni sprzętu wodnego, które umożliwiają aktywny wypoczynek. 


Będąc w rejonie Side mamy okazję skorzystać z kilku wycieczek fakultatywnych - do najpopularniejszych należą wycieczki do:  Termessos - miasta położonego w wysokich górach, którego fortyfikacje odstraszyły w 330 r. p.n.e. Aleksandra Wielkiego;  Kocain Magarasi - miejsca, gdzie znajduje się największa dostępna dla turystów jaskinia w Turcji; Perge - miasta z imponującymi ruinami, jednymi z najwspaniealszych w Turcji; opisanego wcześniej Aspendos; Konya - miasta słynącego w XIII w. jako imperium seldżuckiego sułtana Rum, a będącego do dziś celem pielgrzymek sunnitów; Kapadocji, która jest unikalną w skali świata krainą słynącą z księżycowego krajobrazu, podziemnych miast i imponujących kościołów z bizantyjskimi freskami; kosmopolitycznje, słynącej z bogatego życia nocnego Alanyi oraz Antalyi

Polecam również:

2 komentarze:

 1. tak dla sprostowania - w artykule o Side błędnie zamieszczone zostało zdjęcie Oludeniz :-) z piękną laguną

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za wychwycenie chochlika! Poprawię to, jak tylko znajdę chwilę czasu:)

   Pozdrawiam i udanego dnia!

   Usuń