20 września 2011

Turnov - Czeski Raj na wyciągnięcie ręki [Zdjęcia]

Turnov i Czeski Raj były ostatnimi przystankami na trasie tegorocznej podróży po Czechach. Zapamiętamy go na długo nie tylko dlatego, że końca zawsze się pamięta dobrze, ale przede wszystkim dlatego, że jest to miejsca, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - nie wierzycie? Sprawdźcie!

Czeski Raj jest rokrocznie odwiedzany przez tysiące turystów - nie przypadkowo. W 1995 roku został wpisany na listę UNESCO, a za sprawą fantastycznych formacji skalnych, małych urokliwych miasteczek, zachowanych zamków, majestatycznych pałaców i ciągle żywego folkloru region ten nie pozwala się nudzić.


Z Pragi udaliśmy się niezawodnymi czeskimi kolejami najpierw do Młodej Bolesławy, a później do Turnova malutkim wagonem, którym wracali ludzie z pracy. Dystans dzielący Turnov i Pragę to niecałe 100 km, a podróż odbywa się w niespełna 3 godziny. Mieliśmy trochę stresu, gdy Pani na dworcu kolejowym w Pradze powiedziała nam, że najbliższy pociąg od Turnova odjeżdża za 15 minut, a my nie mieliśmy biletów i musieliśmy jeszcze znaleźć perony, ale na szczęście obyło się bez żadnych problemów.


Gdy dotarliśmy do Turnova to już słońce chyliło się ku zachodowi, dlatego jak najszybciej postanowiliśmy znaleźć nocleg - udaliśmy się do kierowcy taxi, który polecił nam jeden pensjonat - co prawda nie w centrum Turnova, a w okolicznej wsi, ale jak się okazało był to najlepszy nocleg, jaki mieliśmy w Czechach. A żeby było śmieszniej, był to pensjonat jeszcze nie otwarty, więc można powiedzieć, że spaliśmy trochę na lewo - dlatego też nie podam jego nazwy, jednak jak będziecie w Turnovie i wyjdziecie przed stację to na pewno zauważycie taksówkarza z burzą loków w srebrnej skodzie. On stoi tam zawsze i pokieruje Was odpowiednio, a gdy już znajdziecie ten pensjonat, to nie przeraźcie się fabryką mleka tuż obok, wybierzcie się pobliskiej gospody, gdzie czekać na Was będzie pyszna kuchnia i zimne czeskie piwo....


Rano natomiast udaliśmy się na zwiedzanie Turnova. Miasto te położone jest w województwie libereckim i przepływa przez nie rzeka Jizera, dzieląca miasto na dwie części. Będąc w Turnovie warto zobaczyć ratusz z XVI wieku, studnię ze słupem morowym, budowle sakralne: barokowy kościół św. Mikołaja, były klasztor św. Franciszka z Asyżu, neogotycki kościół Panny Marii (dominanta miasta), muzeum Czeskiego Raju (zbiory geologiczne, mineralne, kamieni szlachetnych, zbiory historyczne i etnograficzne (w lecie pokazy tworzenia biżuterii), Dom Jozefa Dlaska (ekspozycja ludowej architektury), rezerwat przyrody „Na granicach”, Zamek Hruby Rohozec z piękna ekspozycją mebli i szkła, obrazami i zbrojami, przed zamkiem znajdują się dwie, kilkusetletnie lipy Valdštein – ruiny zamku z końca XIII wieku, kościółek św. Jana Nepomucena z 1722 roku oraz żydowską dzielnicę z cmentarzem.


Oczywiście myśmy nie zdążyli zobaczyć wszystkiego, jednak ujął nas klimat tego miasta i bardzo pomocni mieszkańcy. Na rynku znajduje się sprawnie działająca informacja turystyczna, gdzie jest też możliwość zakupu pamiątek zarówno z miasta, jak i Czeskiego Raju. Będąc na rynku z łatwością znajdziemy drogą do wszystkich atrakcji turystycznych okolicy, w czym pomoże nam doskonale rozbudowana sieć znaków i drogowskazów turystycznych.  Jest to też doskonała baza wypadowa, aby poznać i zwiedzić Czeski Raj, za sprawą m.in. lokalizacji w centrum regionu oraz dobrego skomunikowania z większością atrakcji turystycznych.


Czeski Raj, czyli Český ráj nie bez powodu nosi taką nazwę - jest to region położony między miastami Turnov, Jičín oraz Mladá Boleslav, gdzie romantyczne doliny i liczne miasta skalne przeplatają się z łąkami i krajobrazem drewnianej architektury. "Dosłownie na każdym kroku zadziwiają średniowieczne zamki i romantyczne pałace, skalne punkty widokowe oraz wieże widokowe oferujące piękne widoki na okolice" - czytamy na oficjalnej stronie Czeskiego Raju ... i to prawda!


Jeśli będziecie mieli kilka dni wolnego, to koniecznie zobaczycie miasta skalne Prachovské skály, Hruboskalsko, Maloskalsko, Klokočské oraz Betlémské skály, doliny Podtrosecká údolí, Dolinę Izery, Plakánek, stawy Jinolické rybníky oraz Bozkowskie Jaskinie Dolomitowe (Bozkovské dolomitové jeskyně). Może trochę zamków i pałaców? Czekają na Was  Sychrov, Hrubý Rohozec, Mnichovo Hradiště, Dětenice, Trosky, Kost oraz wiele innych, a do rzadkich zachowanych zabytków architektury ludowej należy Dlaskův statek w Dolánkach u Turnova. Na terenie całego kompleksu znajduje się wiele szlaków pieszych i rowerowych. Mimo dobrze funkcjonującej komunikacji publicznej rower lub samochód są najlepszymi środkami transportu pomiędzy licznymi atrakcjami. W sezonie letnim w wielu miejscach Czeskiego Raju odbywają się cykliczne imprezy kulturalne. Zamki i pałace tętnią życiem szermierzy i historycznych jarmarków, odbywają się tu przedstawienia teatralne i koncerty.

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz