16 marca 2016

Dlaczego warto odwiedzić Portugalię?

Portugalia Fotografie Dlaczego warto odwiedzić Portugalię 20 powodów Przewodnik po Portugalii
No właśnie, dlaczego Portugalia miałaby się znaleźć na liście Waszych miejsc do odwiedzenia? Dlaczego warto odwiedzić Portugalię na wakacje, wyjazd ze znajomymi, romantyczny weekend lub ekscytujący city break? Dobra kuchnia, złote plaże, czy może bogata historia i mili ludzie? Sprawdźcie bardzo subiektywne najważniejszych powodów, dlaczego to właśnie Portugalia powinna się znaleźć na liście Waszych podróżniczych planów w najbliższym czasie.

W poniższym tekście zebrano te najważniejsze, najciekawsze i czasami również najmniej oczywiste powody, które sprawiają, że to właśnie Portugalia jest fajnym i ciekawym pomysłem na wyjazd. Oczywiście lista jest subiektywna, a powstała ona przez pryzmat dotychczasowych podróży autora oraz życia na co dzień w Lizbonie. Bez znaczenia, czy wybieracie się do Portugalii na przedłużony weekend w Lizbonie lub Porto, czy dwutygodniowe wakacje na Algarve, to będzie mieli okazję sprawdzić na własnej skórze, czy poniższa lista jest słuszna. Zaczynamy zatem!
1. Słońce i ilości dni słonecznych

Tak, to właśnie Portugalia posiada jedną z największych ilości dni słonecznych w roku. Nikogo nie zdziwi tutaj słoneczny tydzień lub nawet więcej dni w styczniu lub w lutym, kiedy to w Polsce dla odmiany mamy szarugę, deszcze, śnieg i zimę w pełni (lub choćby coś co powinno wyglądać, jak zima). A latem? Portugalia to pewnik, jeśli chodzi o słońce. Rezerwując dwa tygodnie wakacji na Algarve lub Wybrzeżu Lizbońskim możemy być pewni, że będziemy mieli dwa tygodnie słońca. Najbardziej słoneczna i ciepła jest południowa część kraju - tzw. region Algarve, uważany za turystyczną mekkę turystów w Portugalii, jednak i na północy kraju bez trudu złapiemy dużo słońca. Tęsknicie zatem za słońce już w listopadzie? Zapraszamy do Portugalii! Nie zapomnijcie również wybrać się na zachód słońca - wyglądają one oszałamiająco w Portugalii!

Portugalia Fotografie Dlaczego warto odwiedzić Portugalię 20 powodów Przewodnik po Portugalii


2. Ryby, ryby, ryby....

Portugalia posiada największe łowiska ryb w Europie, ponad 800 km wybrzeża, dzięki czemu miłośnicy ryb poczują się tutaj bardzo dobrze! Będąc w Portugalii koniecznie spróbujcie takich ryb, jak np. Dourada, Sardinhas, Robalo, Tamboril lub Espada - na talerzach prezentują się one bardzo okazale, a mogą być podawane pod różnymi postaciami. Znajdziemy je prawie w całej Portugalii. Dużym plusem jest też to, że ryby są dość tanie porównując ich ceny do innych krajów w Europie. Zatem smacznego!

3. Tramwaje, które są atrakcją w Lizbonie i Porto

Czy tramwaj może być jedną z największych atrakcji miasta? Tak, choćby w Portugalii. Po uliczkach Lizbony każdego dnia charakterystyczne żółte tramwaje kursują od godzin porannych do wieczornych i na trwałe już wpisały się w krajobraz tego miasta. Podobnie w Porto, którego centrum dalej można przemierzyć starymi składami. Będąc w Lizbonie lub Porto koniecznie przejeździe się starymi tramwajami - zobaczycie, szczególności w Lizbonie podczas jazdy tramwajem 28, że przejażdżka tramwajem może być atrakcją samą w sobie!

Portugalia Fotografie Dlaczego warto odwiedzić Portugalię 20 powodów Przewodnik po Portugalii


4. Azulejos

Azulejos to cienkie ceramiczne płytki, które po wizycie w Portugalii mogą stać się Twoją nową pasją, a na pewno będą Ci się kojarzyć właśnie z Portugalią. Spacerując uliczkami portugalskich miast i miasteczek zobaczymy je na każdym kroku - zdobią one fasady budynków mozaikowymi wzorami, wnętrza kościołów przedstawiając sceny historyczne lub ogrody i pałace. Na panelach z płytek azulejos zapisana jest historia Portugalii, a jest to na tyle ważny element Portugalii, że doczekały się one nawet swojego muzeum w Lizbonie!

5. Portugalskie wina

Nie jest żadną tajemnicą, że Portugalia słynie z win. Średnio rocznie spożywa się tutaj ponad 55 litrów wina na mieszkańca! Portugalia to nie tylko słynne już na cały świat wino porto (będąc w Porto koniecznie odwiedźcie piwnice z winem porto w Vila Nova de Gaia), ale również wino zielone (vinho verde), windo z Madery (vinho da Madeira) lub cały arsenał win z różnych regionów winiarskich, których w Portugalii jest łącznie ponad trzydzieści.  Region winiarski Alto Douro był pierwszą oficjalnie ogłoszoną apelacją na świecie i od 2001 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Na koniec pamiętajmy, ze portugalskie wina nie są drogie - taki mały plus dla naszego portfela.

Booking.com

6. Portugalia ma swoje pasteis de nata

Nie można wyjechać z Portugalii nie spróbowawszy słynnych babeczek pastéis de nata. Są to babeczki z ciasta francuskiego z kremem budyniowym, które są podawane posypane cukrem pudrem i cynamonem. Dostaniemy je w każdej pastelarii w Portugalii, a dziennie wypieka się ich tysiące, jeśli nie setki tysięcy. Są słodkie, pyszne i najsłynniejsze. Jeśli wyjeżdżasz z Portugalii nie spróbowawszy ich, to wiedz, że coś jest nie tak... Tych najsłynniejszych babeczek można skosztować w Lizbonie, w dzielnicy Belem - w kultowej już cukierni Casa de Pasteis de Belem.

7. Madera - perła Atlantyku

Skoro już mówimy o Maderze, to nie przypadkowo nazywana ona jest "perłą Altantyku". Z roku Madera jest wyróżniania przez różne konkursy turystyczne, a każdego sezonu odwiedzają ją tysiące turystów z całego świata, którzy zakochują się w tej wyspie. Wiecznie zielona, raj dla miłośników natury i zabytków, nie duża, jednak ciekawa. Jeśli mamy okazję być w Portugalii trochę dłużej, to sprawdźmy połączenia na Maderę i poznajmy tą wyspiarską twarz Portugalii.

Portugalia Fotografie Dlaczego warto odwiedzić Portugalię 20 powodów Przewodnik po Portugalii


8. Plaże w Portugalii

Gdy przeglądamy zdjęcia lub pocztówki z Portugalii, to często pojawiają się na nich wspaniałe plaże, których w Portugalii jest bardzo dużo. Portugalia posiada jedne z najlepszych plaż w Europie. Znajdziemy tutaj zarówno szerokie piaszczyste plaże w okolicach Lizbony, malowniczo otoczone przez formacje skalne plaże Algarve lub wulkaniczne plaże na Azorach. Wiele z nich została wyróżnionym certyfikatem "Błękitnej Flagi". Bez znaczenia, którą wybierzesz na letni wypoczynek, możesz być pewny, że wypoczywasz na jednej z lepiej ocenianych plaż w tej części Europy.

9. Portugalia - surfingowy raj

Jeśli surfujesz lub chcesz nauczyć się surfingu Portugalia może być dobrym wyborem. Nazaré, Peniche, Ericeira lub całe wybrzeże Alentejo należą do najlepszych miejsc w Portugalii do surfowania. Bardzo duża jest społeczność surferów, jest mnóstwo szkółek i wypożyczalni sprzętu, a fale Atlantyku idealnie ku temu sprzyjają. Portugalia może być doskonałym wyborem na rozpoczęcie swojej przygody z surfingiem. Nie przypadkowo właśnie tutaj ściągają tysiące surferów z całego świata!

Portugalia Fotografie Dlaczego warto odwiedzić Portugalię 20 powodów Przewodnik po Portugalii


10. Tutaj bez trudu porozumiesz się po angielsku

Portugalczycy mówią bardzo dobrze po angielsku, a przynajmniej większość z nich. W dużych ośrodkach turystycznych - w Lizbonie, Porto, Coimbrze lub Faro bez trudu porozumiemy się w tym języku. Wystarczy włączyć portugalską tv, aby zobaczyć, że zagraniczne filmy są bez dubbingu lub lektora, by zrozumieć jeden z powodów, dlaczego tak wielu z nich mówi po angielsku. Nie ma zatem potrzeby, aby obawiać się bariery językowej wybierając wczasy w Portugalii.

11. Azory zaskoczą Cię bardzo pozytywnie

Położony ok. 1500 km od wybrzeża Portugalii Archipelag Azorów to wciąż nieodkryta perła Portugalii. Wulkaniczne wyspy zaskakują klifami, jeziorami i górami. Prawdziwa gratka dla miłośników natury i miejsc nie skażonych turystycznymi masami. Również bilety na Azory są coraz tańsze i bez trudu dolecimy tam na przykład z Lizbony.


12. Portugalia to bardzo tolerancyjny kraj

Mimo, że przywiązana do tradycji, to jednak z dużą nutą otwartości i tolerancji. Od wieków Portugalia była otwarta na inne kultury i świat, To właśnie tutaj mieszają się rasy, kultury i religie z różnych zakątków świata, a wszystko asymiluje się w bardzo dobry sposób. Jest to miejsce bardzo tolerancyjne dla osób homoseksualnych (związki par homoseksualnych są legalne od lat), a nawet posiadania drobnych ilości narkotyków na własny użytek jest legalne. Bar obok kościoła? Nikogo tutaj to nie zgorszy. Portugalia bardzo wyraźnie stawia na tolerancję w różnych aspektach codzienne życia.

13. Fotograficzny raj

Portugalskie miasteczka i krajobrazy, to raj dla fotografów. Znajdziemy tutaj doskonałe światło, całą paletę kolorów, najpiękniejsze zachody słońca, codzienne życie i plenery oraz zakątki, które sprawiają, że ciężko odłożyć aparat choć na chwilę. Zdjęcia z Portugalia mogą doskonale ozdobić Waszą galerię podróżniczych fotografii.

Portugalia Fotografie Dlaczego warto odwiedzić Portugalię 20 powodów Przewodnik po Portugalii


14. Portugalia i ceny: jest tanio

Na prawdę! Jeśli piłeś kawę w Paryżu, jadłeś obiad w Neapolu lub wybrałeś się na piwo w Londynie, czy zrobiłeś zakupy w Oslo, to robiąc to samo w Lizbonie, Porto lub Faro możesz się bardzo pozytywnie zaskoczyć. Nawet na polską kieszeń Portugalia wypada tanio na tle innych portugalskich krajów. Za pełen posiłek w lokalnej restauracji z winem oraz deserem w Lizbonie zapłacimy ok. 10 €/os, a poza Lizboną może być jeszcze taniej. Sprawdźcie sami ceny w Lizbonie!

15. Zakochasz się lub znienawidzisz dorsza

Tradycyjną portugalską potrawą jest dorsz, którego według legendy przyrządza się na 365 sposobów (tyle, ile jest dni w roku) lub nawet na 1001. Dorsz po portugalsku to bacalhau. Spróbujcie koniecznie takich potraw portugalskich, jak "Bacalhau com Natas" (dorsz zapiekany ze śmietaną), "Bacalhau à Brá" (dorsz zapiekany z jajkiem, czipsami i oliwkami) lub "Bacalhau à Lagareiro" (dorsz grillowany z oliwą i czosnkiem". To właśnie w Portugalii można odkryć smak dorsza na nowo i zakochać się w nim lub go znienawidzić. Wchodząc do sklepu w Portugalii dorsza poznamy bez trudu - duże, solone i suszony płaty dorsz czuć już z daleka!

Portugalia Fotografie Dlaczego warto odwiedzić Portugalię 20 powodów Przewodnik po Portugalii


16. Portugalia jest pełna targów

Jeśli lubicie lokalne zakupy, to Portugalia jest idealnym miejscem na to. Każde miasteczka posiada swój lokalny targ, na którym kupimy świeże ryby, owoce, warzywa i lokalne produkty. Te dwa najsławniejsze targi to Mercado da Ribeira w Lizbonie oraz Mercado do Bolhão w Porto. Dodatkowo okresowo odbywają się targi rękodzieła i produktów regionalnych. Najbardziej oblegany dzień targowy, to sobota. Warto się wybrać na portugalskie targi nie tylko na zakupy, ale również, by podpatrzeć lokalne życie mieszkańców.

17. Historia Portugalii jest ciekawa

Kiedyś ogromne imperium morskie, kraj któremu zawdzięczamy zapełnienie wielu białych plam na ówczesnej mapie świata, a o czołowych postaciach tamtych czasów każdy się uczył na historii (każdy chyba zna Vasco da Gama lub Henryka Żeglarza, prawda?). Portugalia ma bogata i ciekawą historię, którą widać z jego zabytkach i miastach. Dodatkowo Portugalczycy są bardzo dumni ze swojej historii, która miała momenty wspaniałe dla świata i kraju, jak i mnie piękne, jednak na trwałe już ukształtowała dzisiejszą Portugalię i jej mieszkańców. Koniecznie przed przyjazdem do Portugalii przeczytajmy w przewodniku po Portugalii kartki poświęcone historii - pozwoli nam to lepiej zrozumieć ten nie wielki, lecz ciekawy kraj.

Portugalia Fotografie Dlaczego warto odwiedzić Portugalię 20 powodów Przewodnik po Portugalii


18. Najlepsze oceanarium na świecie znajduje się właśnie w Portugalii

Tak choćby twierdzi serwis TripAdvisor i jego użytkownicy - to właśnie Oceanarium w Lizbonie zostało wybrane za najlepsze akwarium na świecie w 2015 roku. Znajduje się ono na terenie Parku Narodów, współczesnej twarzy w Lizbonie. Czy tysiące użytkowników serwisu TripAdvisor może się mylić? Sprawdźcie sami!

19. Portugalia cały czas jest autentyczna

Mimo, że liczba turystów z roku na rok wzrasta, a Lizbona i Porto pobijają kolejne rekordy popularności, to cały czas jest to kraj, w którym bez trudu znajdziemy autentyczne sklepy, restauracji i lokale dla mieszkańców. Nie ma tutaj problemu, by spotkać mieszkańców każdego dnia na ulicach, a nie tylko turystów i wycieczki. Wybierając się poza główne atrakcje turystyczne można wręcz zostać pozytywnie zaskoczonym tym. Nawet jednak w Lizbonie, czy Porto bez trudu znajdziemy restauracje, gdzie jadają sami "lokalsi".

Portugalia Fotografie Dlaczego warto odwiedzić Portugalię 20 powodów Przewodnik po Portugalii


20. Zrozumiesz, co znaczy saudade

Po powrocie z Portugalii pewnie poczujesz wcześniej, czy później tęsknotę za tym krajem, jego mieszkańcami, jedzeniem i krajobrazami. Wtedy właśnie zrozumiesz, co znaczy słowo "saudade", podobno jedyne słowo w języku portugalskim, którego nie można przetłumaczyć na inny język. Saudade znaczy właśnie to, co każdy Portugalczyk czuje, gdy jest z dala od domu!

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz