15 września 2014

Aviles i północna Hiszpania czekają na odkrycie! Przewodnik i zabytki Aviles [Zdjęcia + Wideo]

Aviles Asturia Północna Hiszpania Przewodnik Fotografie Zabytki i Atrakcje Turystyczne
Miasto Aviles położone w północnej Hiszpanii, w regionie Asturia, to jedno z najciekawszych miast Asturii. Podobnie, jak cała północna Hiszpania, również Aviles potrafi zaskoczyć. Nie jest ono jeszcze tak popularne, ale może właśnie w tym tkwi jego urok. Aviles ma jednak do zaoferowania bardzo dużo - od zabytkwych budowli sięgających swoją historią kilka wieków wstecz, po współczesną architekturę oraz atrakcje turystyczne, sklepy oraz lokalne smaki i oczywiście krajobrazy, które łączą w sobie doniosłość Gór Kantabryjskich oraz bezmiar Oceanu Atlantyckiego.

Zdecydowanie warto wybrać się do Aviles, jak i całego regionu Asturii w północnej Hiszpanii. Zapraszam do zapoznania się z historią, zabytkami oraz atrakcjami miasta Aviles. Znaleźć tutaj również można polecane obiekty noclegowe i restauracje w Aviles, które pozwolą  poznać festiwal lokalnych smaków. Jest to pierwszy z tekstów poświęconych regionowi Asturii, jednak już na samym początku opisuje on jedną z perełek Asturii, czyli właśnie miasto Aviles.Historia Aviles w Asturii

Wykopaliska archeologiczne pokazują, że obecny teren miasta Aviles był już zasiedlony i używany przez miejscową ludność już w czasach paeolitu górnego, czyli ponad 30 tysięcy lat przed naszą erą. Jednak pierwsze wzmianki o mieści Aviles pojawią się dopiero w średniowieczu, jako miasto "Avilés", a nazwa ta pochodzić ma od rzymskiego właściciela tych terenów - Abilius.

W czasach wczesnego średniowiecza miasto Aviles było jednym z najważniejszych portów Zatoki Biskajskiej, które obsługiwało głównie ruch z portami francuskimi, a handlowało głównie solą. W tym czasie uszktałtowały się dwie części obecnego Aviles - rybacka osada Sabugo oraz bogatsza część La Villa, która to była obwarowana i otoczona murami, a co miało świadczyć o znaczeniu Aviles. To właśnie w Aviles urodził  się kilka wieków później Pedro Menéndez de Avilés, rycerz w armi Filipa II, która w roku 1565 na Florydzie założył pierwsze europejskie miasto, obecne znane, jako St. Augustine.

Aviles Asturia Północna Hiszpania Przewodnik Fotografie Zabytki i Atrakcje Turystyczne

Estuarium Aviles, które przez wieki było bardzo ważne dla miasta w wieku XIX zostało częściowo osuszone i wyczyszczone, co pozwoliło połączyć osady Sabugo i La Villa. Miasto zaczeło również rozwijać się w tym czasie poza mury miejskie, W XX wieku miasto przeżyło swój boom demograficzny, kiedy otworzyło się w nim kilka fabryk, które ściągnęły rzesze robotników do miasta. W połowie XX wieku w mieście otworzyły swoje zakłady m.in. firmy Aceralia, Cristalería Española, czy Alcoa. Obecnie Aviles łączy w harmonijny sposób swoje dziedzictwo historyczne z nowoczesnymi technologiami i przesmyłem, dzięki czemu nie zostało zmienione (często niestety na gorsze) przez rozwijający się przemysł, jak inne duże miasto Asturii - na przykład Oviego lub Gijon. 

Przewodnik po Aviles

Miasto potrafi zachwycić swoim centrum - które jest dość zwarte, łatwe i przyjemne do zwiedzania. Zachwyca każda ulica - i te główne z restauracjami, sklepami i lokali usługowymi, jak i te małe wąskie, czasami nie wiadom dokąd prowadzące. Budynki, w większości wykonane z mieniącego się różnymi odcieniami koloru żółtego piaskowca, czasami są pomalowane na fantazyjne kolory, w których dominuje kolor niebieskie, różowy i czerwony.

Aviles Asturia Północna Hiszpania Przewodnik Fotografie Zabytki i Atrakcje Turystyczne

Najczęściej swoją przygodę z Aviles zaczyna się od placu Plaza de Espana położonego w centrum starej dzielnicy Aviles. Znajduje się tam okazały budynek Palacio Municipal z charakterystyczną żółtą fasadą. Palacio Municipal w Aviles swoją historią sięga jeszcze XII wieku, jednak przez wieki był przebudowywany. To właśnie od Plaza de Espana odchodzi kilka ulic, a sam plac jest popularnym miejscem spotkań zarówno turystów, jak i mieszkańców Aviles. 

Tuż obok Plaza de Espana znajduje się kościół Iglesia de San Nicolás de Bari. Wybudowany w romańskim stylu do dziś zachwyca on swoją bryłą i prostotą. Posiada on również mały dziedziniec z dekoracyjnymi fontannami, które są w kształcie głów, a z których to spływa woda. Warto dalej przecpacerować się ulicą Calle Galiana, która jest jedną z najstarszych ulic miasta, a która w dużej części została wykonana z kamienia. Podziwiać na niej można całą mieszankę różnych stylów architektonicznych. 

Aviles Asturia Północna Hiszpania Przewodnik Fotografie Zabytki i Atrakcje Turystyczne

Będąc w tym rejonie warto odwiedzić również Parque de Ferrera - oazję spokoju i ciszy w centrum miasta. Zobaczymy tam różnego rodzaju fontanny i rzeźby wchodzące w skład małej architektury parku oraz szereg różnych rodzajów drzew i krzewów.  Wychodząc z parku i idąc w kierunku Informacji Turystycznej w Aviles (Oficina de Turismo de Avilés na Calle de Ruiz Gómez) znajdziemy  na ulicy Calle Palacio Valdés 3 okazaly budynek Teatro Armando Palacio Valdes z początku XX wieku. Ten neobarokowy obiekt zaprojektował architekt Manuel del Busto. W opinii niektórych jest to najpiękniejszy budynek w całym Aviles!

Przechodząc przez Calle Cámara na drugą stronę Plaza de Espanha dojdziemy do placu Plaza Merced, na którym znajdziemy kościół Iglesia de Santo Tomas de Canterbury de Aviles. Jest to poteżna budowla w stylu neogotyckim, która została ukończona w roku 1903, a której architektem jest  Luis Bellido Gonzalez. Każda z wieży kościoła Santo Tomas de Canterbury de Aviles ma ponad 47 metrów. Warto wejść do środka, by zobaczyć potężną, trzynawową konstrukcję.

Aviles Asturia Północna Hiszpania Przewodnik Fotografie Zabytki i Atrakcje Turystyczne

Warto również wybrać się na drugą stronę rzeki Ría de Avilés, by zobaczyć jedną z najbardziej charakterystycznych budowli współczesnego Aviles - Centro Cultural Internacional Oscar Niemeyer lub po prostu popolurne el Niemeyer. Jest to nowoczesny multifunkcjonalny kompleks kulturalny, który został zaprojektowany przez brazylijczyka Oscar Niemeyer, a jego uroczysta inauguracja odbyła się 26 maja 2011. Centrum składa się z pięciu różnych elementów, które są widoczne z różnych powierzchni. Składa się ono z otwartej przestrzeni przeznaczonej na wydarzenia kutluralne, audytorium na ponad 1000 miejsc siedzących, budynku przeznaczonego na wystawy, wieży widokowej, która mieści bar i restauracje oraz multifunkcjnalnego budynku użyteczności publicznej. 

Aviles Asturia Północna Hiszpania Przewodnik Fotografie Zabytki i Atrakcje Turystyczne

Zabytki i atrakcje turystyczne Aviles - TOP 5

Według portalu TripAdvisor piątka, czyli TOP 5, najciekawszych zabytków i atrakcji turystycznych Aviles prezentuje się następująco (stan na wrzesień 2015):
 • Parque de Ferrera
 • Centro Niemeyer
 • Teatro Armando Palacio Valdes
 • Iglesia de San Nicolás de Bari
 • Iglesia de Santo Tomas de Canterbury de Aviles
Aviles Asturia Północna Hiszpania Przewodnik Fotografie Zabytki i Atrakcje Turystyczne

Informacja turystyczna w Aviles:

Oficina de Turismo de Avilés 
Calle de Ruiz Gómez, 21
33402 Avilés
Asturias, Hiszpania
Telefon: +34 985 54 43 25

Aviles Asturia Północna Hiszpania Przewodnik Fotografie Zabytki i Atrakcje Turystyczne

Polecane restauracje w Aviles w Asturii

 • El Panol | Plaza del Carbayo 1
 • La Tenada | La Callezuela 16
 • Aguila o Sol | Calle Julia de la Riva 5
 • Paparau | Ramon y Cajal 6
 • Merlot Vinos y Tapas | Calle Cabrunana 3
 • Sidreria Casa Paco | C/ La Estacion 51
 • Llamber | C/ Galiana 30
Aviles Asturia Północna Hiszpania Przewodnik Fotografie Zabytki i Atrakcje Turystyczne

Polecane hotele w Aviles - północna Hiszpania

Bardzo dobrą lokalizację i najwyższy standard ma hotel NH Collection Palacio de Aviles (Plaza de Espana 9, tel.. 00 34 913 98 46 38). Hotel Hotel Zen Balagares to obiekt czterogwiazdkowy zlokalizoway na ulicy Avenida De Los Balagares 34, dysponuje on nowocześnie urządzonymi wnętrzami i szerokim zapleczem hotelowym. Zlokalizowany w samym centrum, a jednocześnie z ciekawym wystrojem jest hotel Hotel Don Pedro (Calle de La Fruta 22), zaś Hotel Palacio Valdes (Llano Ponte 4) posiada blisko siebie tani parking i bardzo blisko z tego miejsca do Centro Niemeyer. Pension Serafin (C/ Ave Maria 1) to opcja dla osób szukających tańszego zakwaterowania, jednak cały czas dobry stosunek jakości, to ceny.

Aviles Asturia Północna Hiszpania Przewodnik Fotografie Zabytki i Atrakcje Turystyczne

Wideo z Aviles
Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz