14 lutego 2013

Które miasto w Polsce ma najpiękiejszy most zakochanych? Wrocław, Kraków, Łódź, Gdańsk, Poznań czy Warszawa?

Most Miłości Zakochanych Kraków Wrocław Szczecin Poznań Łódź Opole
W Polskich miastach i wśród zakochany par coraz bardziej rozwija się tradycja kłódkomani i mostów zakochanych. Idea jest prosta zakochani na wybranych moście wyjmują kłódkę, składają na niej podpis niezmywalnym flamastrem, po czym przypinają ją do balustrady, a kluczyk, na znak niezłomnego uczucia, wrzucają do rzeki. Swoich mostów doczekały się już m.in. Kraków, Wrocław, Warszawa, Poznań, Łódź, Bydgoszcz, czy Szczecin. Który z nich jest najpiękniejszy?

 Moda na przypinanie kłódek przez zakochany w Europie zaczęła się  w 2006 roku od kłódki jednej, w dodatku fikcyjnej, bo pochodzącej z książki Federico Moccii "Tylko ciebie chcę". W książce tej znajdziemy scenę, w której główni bohaterowie, na znak miłości, przypinają kłódkę na rzymskim moście Ponte Milvio, a kluczyk wrzucają do Tybru. Czytelnicy podchwycili tą ideę, a wkrótce na Ponte Milvio kłódki zaczeły się pojawiać naprawdę, a Włochami pomysł ten szybko rozprzęstrzenił się na całą Europę.

 1. Wrocław | Most Tumski
Most Tumski we Wrocławiu jest najsłynniejszych mostem zakochanych, lub mostem miłości, jak nazywane są tego typu obiekty, w Polsce. Mieszkańcy, turyści często i licznie przypinają do jego niebieskich barierek kłódki, a kluczyk wyrzucają jak najdalej do Odry. Obecnie Most Tumski to już obowiązkowa pozycja na mapie zwiedzanie Wrocławia.

2. Łódź | Most w parku im. księcia Józefa Poniatowskiego
W Łodzi most zakochanych powstał z inicjatywy samych mieszkańców w zeszłym roku. Zakochane pary przypinają kłódki z imionami na moście w parku im. księcia Józefa Poniatowskiego. W Łodzi tego typu inicjatywa ma pełne poparcie władz miejskich, nie tak, jak np. w Paryżu, gdy swego czasu władze miejskie próbowały zlikwidować słynny paryski most miłości.

3. Szczecin | Most w parku im. Jana Kasprowicza
Szczecin swój most miłości ma w parku im. Jana Kasprowicza, który szczególnie popularny jest wśród nowożeńców, a którzy to zapoczątkowali tą modę w mieście i dali inspirację zakochanym. Od zawsze nowożeńcy robili sobie zdjęcia na tym moście, który z biegiem czasu zaczęły ozdabiać kłodki z imionami par, które przysięgły sobie miłość do końca świata.

4. Bydgoszcz | Most łączący Wyspę Młyńską z Operą Nova
Pierwsze kłódki na tym moście zawisły już w 2008 roku i cały czas most ten cieszy się dużą popularnością. Na miejsce przypinania kłódek mieszkańcy Bydgoszczy wybrali przeprawę łączącą Wyspę Młyńską z Operą Nova. 

5. Kraków | Kładka łącząca Kazimierz z Podgórzem
Pieszo-rowerowa kładka łącząca Kazimierz z Podgórzem, to krakowski most miłości. Popularny zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i turystów z całego świata odwiedzających to magiczne miasto. Pierwsze kłódki zauważono tu dopiero we wrześniu, jednak inicjatywa rozwija się z dnia na dzień. 

6. Warszawa | Most Świętokrzyski
Warszawa ma małego pecha z mostem zakochanych, jednak mieszkańcy stolicy pokazują, że chcą mieć most miłości i będą go mieli. W Warszawie most zakochanych to Most Świętokrzyski... z którego w marcu zeszłego roku złomiarze ukradli wszystkie kłódki. Pomysł zawieszania kłódek jednak przetrwał i obecnie most liczy już pokaźną ich kolekcję.

Inne miasta, w których znajdziemy mosty miłości to: Poznań (Most Biskupa Jordana), Gdańsk (most nad kanałem rzeki Radunia przy Ratuszu Staromiejskim), Lublin (mostek w Ogrodzie Saskim), Opole ("Most Groszowy" stanowiący przeprawę nad rzeką Młynówką).

Co ciekawe doczekaliśmy się też polskiego wirtualnego mostu miłości dostępnego pod adresem www.padlockoflove.com Jak widać zakochanych par nie brakuję.

Znacie jakieś inne mosty miłości w Polsce, które nie zostały wymienone w tekście? Podzielcie się info o nich w komentarzach pod tekstem.

Polecam również:

1 komentarz:

  1. W Gdańsku most zakochanych pojawił się na długo przed tymi z kłódkami. Pamiętam go od maleńkości więc jest co najmniej z lat 80-tych. Znajduje się mały parku naprzeciwko LOT-u.

    OdpowiedzUsuń