7 października 2012

Narty 2012/2013 w Polsce: TOP 10 Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce [Mapa]

Zdania na temat tego, czy warto jechać w polskie góry na narty są podzielone - nasz kraj pod tym względem ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Jednak jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnego czasu, to czasami nie pozostaje nam nic innego, jak udać się do polskich ośrodków narciarskich. Zatem które ośrodki narciarskie w Polsce są najlepsze?

Z jednej strony nowe inwestycje każdego roku, z drugiej te same problemy od kilkunastu lat - tak można by w skrócie opisać sytuację "narty w Polsce?". Poniżej zaprezentowano TOP 10 najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce wraz z ich opisem i kilkoma przydatnymi informacjami. Jak się okazuje jest w czym wybierać, a planując wyjazd w sezonie 2012 / 2013 warto wcześniej sobie zaplanować, gdzie się udamy.


W zestawieniu przygotowanym przez narty.onet.pl oceniono infrastrukturę, trasy i wyciągi, komfort jazdy oraz wrażenia narciarskie. Najwyższe miejsca zajeły Białkta Tatrzańska, Krynica Jaworzyna oraz stacja narciarska Sienna - Czarna Góra. Całe zestawienie wygląda następująco (przy czym za ośrodek/stację narciarską uznano tereny dostępne na jednym karnecie):
 1. Białka Tatrzańska
 2. Krynica-Jaworzyna
 3. Sienna-Czarna Góra
 4. Zieleniec
 5. Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla
 6. Szklarska Poręba-Szrenica
 7. Zakopane-Kasprowy
 8. Korbielów
 9. Kluszkowce
 10. Szczyrk SON
1. Białka Tatrzańska to trzy stacje narciarskie: Kotelnica, Kaniówka oraz Bania. Ośrodki te współpracują razem tworząc jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów narciarskich w Polsce, którego łączna przepustowość to ponad 17 000 osób na godzinę. W ośrodku tym obowiązuje system karnetów narciarskich, dzięki czemu posiadając jedną kartę można korzystać ze wszystkich wyciągów. Dla ardziej doświadczonych narciarzy lepsze są stacje w Kotlenicy i Kaniówce, natomiast początkujący i rodziny z dziećmi mogą udać się na łagodniejsze stoki Bani. Część tras posiadaja homologację FIS. Nie ma problemu, na każdej ze stacji wchodząych w skład całego ośrodka, wypożyczyć sprzęt narciarski lub snowboardowy albo też skorzystać z pomocy instruktorów. 
Długość tras zjazdowy: 14,7 km
Wysokość: 680 - 778 m n.p.m.
Sezon narciarski: od grudnia do kwietnia  


2. Jaworzyna Krynicka to ośrodek, który znajduje się tuż przy Krynicy Zdrój. Jedną z największych zalet ośrodka jest nowoczesna kolej gondolowa, a ponadto w centrum narciarskim Jaworzyna Krynicka znajduje się 8 wyciągów narciarskich. Znajdziemy tam trasy o zróżnicowanym stopniu trudności oraz śnieg przez ponad 150 dni w roku. Ośrodek ten dysponuje znakomitą bazą gastronomiczną jak i noclegową.W bliskiej odległości znajdują się również ośrodki Słotwiny i Czarny Potok oraz Centrum Narciarskie Azoty.
Długość tras zjazdowy: 8,3 km
Wysokość: 648 - 1114 m n.p.m.
Sezon narciarski: od grudnia do kwietnia  

 
3. Sienna jest to wieś położona w powiecie kłodzkim, w gminie Stronie Śląskie, która postawiła na aktywny rozwój narciarstwa na swoim terenie. W sezonie zimowym miejscowość jest bardzo dużym centrum sportów zimowych. Ośrodek Czarna Góra leżący w Masywie Śnieżnika kusi przede wszystkim świetnie utrzymanymi trasami, wydajnym systemem wyciągów oraz elastycznym systemem biletów. 
Strona www: www.czarnagora.pl
Długość tras zjazdowy: 9,21 km
Wysokość: 680 - 1204 m n.p.m.
Sezon narciarski: od grudnia do kwietnia 


4. Zieleniec leży na terenie Dusznik Zdrój na wysokości ok. 950 m. n.p.m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam specyficzny mikroklimat zbliżony do alpejskiego. Ośrodek ten charakteryzuje się dużą ilością opadów w okresie zimowym - 1300 mm w ciągu roku z czego 40% przypada na okres od listopada do marca - dzięki czemu śnieg leży tam ponad 150 dni w roku. Osoby uprawiające Freestyle na nartach lub snowboardzie mają do dyspozycji snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe). Co ważne:  wyciągi poprowadzono w ten sposób, że można przejechać przez całą długość Zieleńca bez ściągania nart lub deski z nóg.
Strona www: www.zieleniec.pl
Długość tras zjazdowy: ok 8 km
Wysokość: 900 - 1084 m n.p.m.
Sezon narciarski: od grudnia do kwietnia 


 5. Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla jest to ośrodek narciarski położony w Beskidzie Sądeckim (Pasmo Jaworzyny) na obu zboczach bocznego grzbietu tego pasma, który biegnie od Runka (1080 m n.p.m.) przez Jaworzynkę (1001 m, jest to najwyższy punkt ośrodka, który usytuowany jest na zboczach tego szczytu) do Pustej Wielkiej (1061 m n.p.m.) między wsiami Wierchomla Mała (po stronie północno-zachodniej, z dojazdem przez Wierchomlę Wielką) i Szczawnik (po stronie południowo-wschodniej), znajdującą się na północ od Muszyny, przez którą prowadzi do niego jedyna droga.
Długość tras zjazdowy: 15 km
Wysokość: 585 - 1002 m n.p.m.
Sezon narciarski: od grudnia do kwietnia 


6. Szklarska Poręba jest jednym z największych ośrodków sportów zimowych w Sudetach Zachodnich. Do największych jej plusów należy duża ilość dobrze zagospodarowanych stoków w obrębie miasta, kolejki linowe pod Szrenicą, 100 % dośnieżania i szerokie nartostrady. Tereny zjazdowe można podzielić na dwie grupy: miasto (w tym jeden wyciąg przy szosie do Jakuszyc) i Szrenicę. W kompleksie SkiAreny Szrenicy znajdują się trzy kolejki linowe, w tym jedna, 6-osobowa należąca do najnowocześniejszych w kraju. Najwięcej emocji dobrym narciarzom gwarantuje trasa zjazdowa FIS tzw. Ściana, której nachylenie stoku wynosi miejscami nawet 50%.  
Wysokość: 1310 m n.p.m.
Sezon narciarski: od grudnia do kwietnia 


7. Kasprowy Wierch jest to ośrodek narciarski znajdujący się na szczycie i północnych zboczach Kasprowego Wierchu w polskich Tatrach Zachodnich. Najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce. Podstawowym sposobem dostania się na Kasprowy Wierch to wjazd koleją liniową Kasprowy Wierch (z Kuźnic) albo podejście do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego w Dolinie Goryczkowej z Kuźnic przez Kalatówki. Ośrodek dysponuje 3 wyciągami: Kolej linowa Kasprowy Wierch z Kuźnic. Wybudowana w latach 1935–1936 i zmodernizowana w 2007 roku. Jest to kolej linowa z podwójną liną nośną i liną napędową, czynna cały rok (z wyjątkiem okresu konserwacji). W okresie zimowym jej przepustowość to 360 osób na godzinę, czas przejazdu – 12 minut.  Wyciąg Gąsienicowy z Doliny Gąsienicowej. Jest to wyciąg krzesełkowy, 4-osobowy, działa tylko w sezonie zimowym i przeznaczony jest głównie dla narciarzy. Pierwszy wyciąg został tu zbudowany w 1938 roku, dwukrotnie modernizowany, w 1962 i 2000 roku, obecnie wjazd trwa 8 minut. Wyciąg Goryczkowy z Doliny Goryczkowej wybudowany w latach 1967–1969. Jest to wyciąg krzesełkowy, 2-osobowy, działa tylko w sezonie zimowym i przeznaczony jest głównie dla narciarzy, wjazd trwa 15 minut. Z Kasprowego Wierchu prowadzą dwie podstawowe trasy narciarskie: Trasa Goryczkowa i Trasa Gąsienicowa. Obydwie trasy posiadają przedłużenia (Nartostrada Gąsienicowa i Nartostrada Goryczkowa) umożliwiające zjazd na nartach terenem reglowym do Kuźnic. (za wikipedia.pl)
Strona www: www.pkl.pl
Długość tras zjazdowy: 12 km
Wysokość: 1027 - 1987 m n.p.m.
Sezon narciarski: od grudnia do maja


8. Korbielów to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, 19 km na południowy-wschód od Żywca. Ośrodek ten jest jednym z trzech największych baz narciarskich w Polsce. W Korbielowie na Pilsku panują też najlepsze w Polsce warunki śniegowe, a Pilsko jest - po Kasprowym - najwyżej położoną stacją narciarską w Polsce. Ośrodek narciarski "Pilsko" oferuje ponad 20 km tras narciarskich. 
Strona www: www.gat.pl
Długość tras zjazdowy: 15 km
Wysokość: 708 - 1471 m n.p.m.
Sezon narciarski: od listopada do kwietnia


9. Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach (zwany Krainą Śpiącego Wulkanu w Kluszkowcach) – kompleks tras narciarskich położony na północnych i zachodnich zboczach góry Wdżar (767 m n.p.m.) w Kluszkowcach w gminie Czorsztyn w powiecie nowotarskim.
Długość tras zjazdowy: 4,46 km
Wysokość: 768 m n.p.m.
Sezon narciarski: od grudnia do marca

 
10. Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko w Szczyrku jest to jeden z większych ośrodków narciarskich w Polsce, położony w Beskidzie Śląskim (Pasmo Baraniej Góry) na północych zboczach Małego Skrzycznego (1 211 m n.p.m.) i Wierchu Pośredniego (990 m, który z kolei jest niewybitnym wzniesieniem na północnym zboczu Malinowa). Ośrodek ma dwie dolne stacje: północną – Czyrną (bliżej centrum Szczyrku) i południową – Solisko (bliżej Przełęczy Salmopolskiej).
Strona www: www.szczyrkowski.pl
Długość tras zjazdowy: 21 km
Wysokość: 618 - 1250 m n.p.m.
Sezon narciarski: od grudnia do kwietnia


Poniżej znajduje się mapa z zaznaczonymi wszystkimi ośrodkami


Jak Wasze opinie o ośrodkach narciarskich w Polsce? Zgadzacie się z rankingiem? Który ośrodek według Was jest najlepszy? A które już sprawdziliście w tym sezonie- i jak Wasze opinie?

Polecam również:

4 komentarze:

 1. Dobrze to kolego opisales. Niegdys jezdzilem na nartach w Szczyrku, ale od lat juz tam nie bylem. Tak z ciekawosci porownalem to co reprezentuje moj kraj w porownaniu do panstw alpejskich. Niestety nie rozwinelismy sie w tej dziedzinie, a szkoda gdyz mamy piekne gory.

  Dziekuje za informacje! Milo to z Twojej strony.

  Staszek B

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, góry mamy piękne, nawet bardzo piękne, jednak ta nasza mentalność nie potrafi rozwinąć w sobie żyłki interesu. A szkoda, bo myślę, że wiele osób z przyjemnością wybrałaby się w polskie góry, gdyby jakoś była adekwatna co ceny.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Jakość w polskich górach jest adekwatna do ceny. Wyjazd gdziekolwiek indziej to koszt 2x wyższy, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 3. My własnie zastanawiamy się nad Szczyrkiem w tym roku. Ceny chyba nie są złe, bo na nocujznami.pl znaleźliśmy za 35 zł od osoby, to chyba tanio, co nie?

  OdpowiedzUsuń